DOLAR 18,6452 0.01%
EURO 19,6449 0.07%
ALTIN 1.076,83-0,31
BITCOIN 316382-0,02%
Diyarbakır
13°

PARÇALI AZ BULUTLU

06:31

İMSAK'A KALAN SÜRE

ABD’de ara seçimler: Ukrayna’ya mali yardım tartışma konusu olabilir
  • Rojev
  • Dünya
  • ABD’de ara seçimler: Ukrayna’ya mali yardım tartışma konusu olabilir

ABD’de ara seçimler: Ukrayna’ya mali yardım tartışma konusu olabilir

ABD’de yarın gerçekleştirilecek ara seçimlerde, Cumhuriyetçilerin Temsilciler Meclisi’nde çoğunluk elde etmesi halinde, Ukrayna’ya sağlanan mali yardımın tartışma konusu olabileceği belirtiliyor.

ABONE OL
Kasım 7, 2022 14:34
ABD’de ara seçimler: Ukrayna’ya mali yardım tartışma konusu olabilir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ANKARA – ABD’de yarın gerçekleştirilecek ara seçimlerde, Cumhuriyetçilerin Temsilciler Meclisi’nde çoğunluk elde etmesi halinde, Ukrayna’ya sağlanan mali yardımın tartışma konusu olabileceği belirtiliyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yarın Kongre ara seçimleri gerçekleştirilecek. Seçimlerde, 435 üyeli Temsilciler Meclisi’nin tamamı, Senato’da da 35 sandalyenin sahibi belirlenecek. Cumhuriyetçilerin Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu elde etmesi halinde, ABD’nin Ukrayna’ya sağladığı mali yardımın boyutunun tartışma konusu olabileceği belirtiliyor. Anketler, Cumhuriyetçilerin Temsilciler Meclisi’ni alabileceğini, Senato’da ise Demokrat Parti’nin üstünlüğünün süreceğini gösteriyor.

Seçim sonucunun Başkan Joe Biden’ın Beyaz Saray’da kalan iki yılı ve ötesi üzerinde büyük bir etkisi olacak. Bu seçimlerde, Kongre’nin alt ve üst kanatları Temsilciler Meclisi ve Senato’nun üyeleri seçilecek. ABD başkanın 4 yıllık görev süresinin tam ortasına gelindiği zaman, ikinci yılın sonunda ara seçimler gerçekleştiriliyor. Kongre, ülke genelinde uygulanan ulusal yasaları yapıyor. Temsilciler Meclisi ise hangi yasaların oylanacağını belirlerken, Senato bu yasaları veto etme ya da onaylama yetkisine sahip. Senato aynı zamanda başkan tarafından yapılan atamaları onaylıyor ve daha nadiren de olsa başkana karşı soruşturmalar yürütebiliyor. Bu ara seçimde Temsilciler Meclisi’nin tüm üyeleri ve Senato üyelerinin üçte biri belirlenecek.

Seçime ilişkin yapılan yorumlar, ara seçimin demokratlar için kötü sonuçlanma ihtimalini ortaya koyuyor. Her ara seçimde seçmenin rutin olarak görevdeki partiyi sarstığı sık görülen bir durum olarak değerlendiriliyor. Yaz sonunda yüksek enflasyon ve Biden için düşmekte olan desteğe rağmen Demokratlar’ın Senato’daki sandalye sayısı ve Meclis’teki konumlarını koruması bekleniyordu. Demokrat kanat, yıl içinde bazı önemli yasama başarılarına imza attı. Ancak sonrasında verilen ve halkı şok eden kürtaj kararı dengeleri değiştirdi. The Economist’in kendi istatistiksel tahminleri ve anketlere göre, Cumhuriyetçiler çoğunluğu sağlıyor.

SONUÇLARIN AÇIKLANMASI

Baş başa gidecek seçim yarışlarına ilişkin uzmanlar, Cumhuriyetçiler’in destek vermemesi durumunda, kilit eyaletlerde oy sayımının günler alabileceğini söylüyor.

ARA SEÇİMLER NEDEN ÖNEMLİ?

Haziran ayında Yüksek Mahkeme anayasal olarak korunan kürtaj hakkı kararını bozmuştu. Demokratlar kazandığı taktirde kürtaj hakkını destekleyeceğinin sözünü verirken, Cumhuriyetçiler 15 haftalık hamilelikten sonra kürtajın ulusal olarak yasaklanmasını savunuyor. Cumhuriyetçilerin kazanması, kürtaj hakkı konusunda daha fazla kısıtlamanın getirilmesine neden olabilir. Bunun yanı sıra mülteci hakları, inanç özgürlüğü ve şiddet suçlarında da bazı yasa değişiklikleri söz konusu olabilir. Demokratların kazanması durumunda ise çevre, sağlık, oy hakkı ve silah kontrolünün parti gündeminin ilk sıralarında olması bekleniyor. Seçimin arından Cumhuriyetçilerin, Demokratları soruşturma sırası gelecek.

Cumhuriyetçiler, Temsilciler Meclisi’nin kontrolünü elde etmesi durumunda, 6 Ocak Komitesini (Trump taraftarlarının ABD Kongre binasına saldırısını araştıran komite) kapatacaklarını ve Joe Biden’ın oğlu Hunter’ın Çin ile olan ticari ilişkilerine ilişkin soruşturma başlatacaklarını söylüyor. Bunun yanı sıra Biden yönetiminin göçmen politikaları, ABD’nin Afganistan’dan çekilmesi ve koronavirüs salgınının çıkış noktası da masaya yatırılacak konular arasında yer alıyor. Beklendiği gibi Biden’ın ara seçimlerde mağlup olması, Trump’ın bir sonraki seçimlerde yarışa tekrar girmesinin de kapısını açabilir.

MA / Gözde Çağrı Özköse 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.