en iyi rulet siteleri
90 yaşındaki Elif Ana 2 gündür enkazın altında
  • Rojev
  • Güncel
  • 90 yaşındaki Elif Ana 2 gündür enkazın altında

90 yaşındaki Elif Ana 2 gündür enkazın altında

Depremden iki gün sonra yolları açılan ancak arama kurtarma çalışmalarının başlatılmadığı Ören Mahallesi’nde, 90 yaşındaki kadının hala enkaz altında olduğu öğrenildi.

ABONE OL
Şubat 7, 2023 19:00
90 yaşındaki Elif Ana 2 gündür enkazın altında
0

BEĞENDİM

ABONE OL

MELETÎ- Depremden iki gün sonra yolları açılan ancak arama kurtarma çalışmalarının başlatılmadığı Ören Mahallesi’nde, 90 yaşındaki kadının hala enkaz altında olduğu öğrenildi.

Merkez üssü Mereş’in Bazarcix ilçesi ile Dîlok olan 7,7 ve 7,5 büyüklüğündeki depremlerin bilançosu her dakika başı ağırlaşmaya devam ediyor. Enkazların altında bulunan on binlerce yurttaştan hala haber alınamazken, hava şartları da hem enkaz altında kalanlar hem de yakınları için zorlayıcı olmaya devam ediyor. 

166 kişi yaşamını yitirdiği Meletî’de ise 3 bin 298 kişinin yaralandığı bilgisi verildi.  

KÖY YOLLARI ULAŞIMA KAPALI

Meletî’de aralıksız yağan kâr nedeniyle Akçadağ, Pütürge ve Doğanşehir’deki köylerin yüzde 90’nına ulaşılamıyor. Tipi kâr yağışından kaynaklı köy yolları depremin üzerinden iki gün geçmesine rağmen açılmazken, köy ve mahallelerde ciddi hasarların ve onlarca insanın enkaz altında kaldığı bilgisi edinildi.  

600 HANEDEN 10 EV AYAKTA

Meletî’nin 600 hanelik Ören Mahallesi’nde depremin üzerinden iki gün geçtikten sonra yollar açıldı. 600 hanelik mahallede bütün evler yıkılırken mahallede sadece 10 hane ayakta kaldı. AFAD’ın hala giremediği mahallede, enkaz altında onlarca insanın bulunduğunu belirten yurttaşlar, kısıtlı barınma olanaklarıyla yaşam mücadelesi veriyor. 

MAHALLEYE SADECE 3 ÇADIR

Mahalle sakinleri ile yaptığımız birçok görüşmede, AFAD’ın ve hükümetin yetersizliğini dile getirdi. Arama-kurtarma için 8 kişilik bir ekibin iki gün sonra geldiğini ancak herhangi bir çalışma yapmadıklarını aktardı. Askerlerin mahalleye sadece 3 tane çadır bıraktığını kaydeden mahalle sakinleri, kendi imkanlarıyla yaptıkları barakalarda kalıyor. İki gündür elektriklerinin, ekmeklerinin ve sularının olmadığını ifade eden mahalle sakinleri, hava şartlarının düzelmesiyle evlerini bırakıp başka şehirlere gideceklerini söyledi.

90 YAŞINDAKİ KADIN HALA ENKAZ ALTINDA

Mahallede hemen hemen bütün evlerin yıkılırken, mahalle sakinleri enkazların altında hala insanların olduğunu belirtti. Ağır hasarlı evinin yanında kendi imkanlarıyla çadırını kuran mahalle sakinleri, kimsesi olmayan 90 yaşındaki Elif isimli kadının yıkılan evinin altında kaldığı bilgisini verdi. Elif ananın evinin yıkılmasından hemen sonra mahalle sakinlerinin kendi imkanlarıyla aramaya çalıştığını ancak artçı depremler nedeniyle insanların enkazlara giremediğini belirtti. Mahalle sakinleri depremin ilk gününde Elif ananın sessini duyduklarını ama akşama doğru sesin kesildiğine dikkat çekti.

Öte yandan ODTÜ Mezunlar Derneği tarafından gönderilen yardım kolisi, mahalle sakinlerine dağıtıldı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.