en iyi rulet siteleri
31 kentten  kadın milletvekilli çıkmadı
  • Rojev
  • Kadın
  • 31 kentten kadın milletvekilli çıkmadı

31 kentten kadın milletvekilli çıkmadı

Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekilli Seçimleri’nin resmi olmayan sonuçlarına göre, 31 kentte kadın milletvekilli çıkmazken, 2 kent ilk kez kadın milletvekilli Meclis’e gönderdi.

ABONE OL
Mayıs 15, 2023 09:00
31 kentten  kadın milletvekilli çıkmadı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HABER MERKEZİ – Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekilli Seçimleri’nin resmi olmayan sonuçlarına göre, 31 kentte kadın milletvekilli çıkmazken, 2 kent ilk kez kadın milletvekilli Meclis’e gönderdi.  
 
Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekilli Seçimleri için Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) veri akışı sürerken, resmi olmayan rakamlara göre, Meclis’in fotoğrafı da belirlenmeye başladı. Şimdiye kadar açıklanan verilere göre 31 kentten hiç kadın vekil çıkmadı. 
 
Kadın milletvekillinin çıkmadığı kentler şöyle: “Semsûr, Aksaray, Amasya, Ardahan, Artvin, Bayburt, Bilecik, Çewlig, Bolu, Burdur, Çanakkale, Çorum, Xarpêt, Erzincan, Gümüşhane, Îdir, Karabük, Kırıkkale, Karaman, Kırklareli, Kırşehir, Kilis, Kütahya, Niğde, Ordu, Rize, Sinop, Tokat, Uşak, Yozgat ve Zonguldak.”
 
GİRESİN VE OSMANİYE’DE İLK 
 
Öte yandan Giresun, tarihi boyunca ilk kez kadın vekil Meclis’e gönderdi. CHP listesinde yer alan Elvan Işık Gezmiş, aldığı oy oranıyla Meclis’te temsiliyet hakkı kazanan ilk kadın oldu. Yine Osmaniye’de de ilk defa kadın vekiller Meclis’e gönderildi. AKP’den Derya Yanık ve CHP’den de Asu Kaya Gedik ilk kez Osmaniye’den Meclis’e giden kadın vekiller oldu. 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.