DOLAR 18,6423 0.06%
EURO 19,2625 -0.03%
ALTIN 1.048,190,58
BITCOIN 3069271,41%
Diyarbakır
10°

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

06:26

İMSAK'A KALAN SÜRE

25 KASIM 2022 GÜNDEMİ

25 KASIM 2022 GÜNDEMİ

25 KASIM 2022 GÜNDEMİ

ABONE OL
Kasım 25, 2022 06:00
25 KASIM 2022 GÜNDEMİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL
 
 
* Onlarca gazetecinin tutuklu olduğunu bildiğim halde, büyük korkular sonucu cesaretimi toplayıp İran’a gitmeye karar verdiğim bir anda, görüştüğüm herkesin beni yeniden kararımı gözden geçirmeye ve düşündürmeye sevk edeceğini bildiğim için, gidiş sürecimi zamana yaymamaya ve riskleri deneyimleyerek yaşamaya karar veriyorum. Ve artık İran’dayım.
 
* HTŞ’nin Efrîn’e taşınmasına karşılık Rusya’nın Kobanê’ye saldırı izni verdiğini belirten gazeteci Zeynep Boran, olası kara saldırısında Türkiye’nin istediği sonucu alamayacağına işaret etti.
 
* Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırıları “tezgah” olarak tanımlayan Prof. Dr. Cengiz Aktar, duruma yönelik sessizliği “Mesele Kürtleri vurmak olunca yerli ve milli konsensüs oluştu” diyerek eleştirdi.
 
* Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırının Kürt halkına yönelik bir saldırının ötesinde olduğunu işaret eden HDP’li Musa Piroğlu, “Bu bir vatan savaşı değil. Sadece iktidarın ayakta kalma ve Kürt kazanımları yok etme savaşıdır” dedi. 
 
* Kimyasal silah kullanımının günah, haram ve insanlık dışı olduğunu söyleyen din alimleri, bunu yapanların sadece insanlığa değil, doğaya, dünyaya ihanet ettiklerini belirtti. 
 
* Akademisyen Dr. Hoşyar Zebarî, Irak’ta kimyasal silah kullanımı için kurulan komisyonun önemli bir adım olduğunu belirterek, “Komisyon belge ve delillere ulaşırsa, Erdoğan rejiminin kırılması için neden olacaktır” dedi. 
 
* Kadın olmaktan kaynaklı yaşanılan problemlere karşı ortak mücadele hattını oluşturmaktan başka şanslarının olmadığını ifade eden HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, “Kadınların kendi mücadeleleriyle yeniyi, özgür bir yaşamı kuracağına inanıyoruz” dedi.
 
* Özgürlükte ısrar ettiği için ülkesini terk etmek zorunda kalan ya da İran’da kimliğini saklayarak direnmeye devam eden kadınlar, “Yıllardır ayrıydık ama şimdi hepimiz bir araya geldik. İran’ı yeniden inşa etmeye ve çocuklarımızın hak ettikleri özgürlüğe sahip olmasını sağlamaya kararlıyız” mesajını verdi.
 
* Türkiye gibi ataerkinin hakim olduğu bir ülkede mülteci kadın olmanın çoklu sorunlarına değinen Mülteci-Der Başkanı Avukat Gizem Metindağ, “Hem devlet hem de toplum tarafından taciz, şiddet, hedef göstermeye çok açık konumdalar ve yaşadıklarına karşı mücadele olanakları yok” dedi. 
 
* Cezaevlerinin kadın özgünlüğünü dikkate alan bir yapıda düzenlenmediğini ve bu durumun şiddete neden olduğunu belirten CİSST’den Avukat Özge Akyüz, “Hapishanelerin, cinsiyete özgü ihtiyaçların karşılanabileceği bir biçimde yeniden düzenlenmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi. 
 
* Şenyaşar ailesinin Adalet Nöbeti, 627’nci gününde sürüyor. 
 
* Kobanê Davası’nın 19’uncu periyod duruşmasının 4’üncü oturumu, Sincan Cezaevi Kampüsü’nde görülecek. (10.00)
 
* 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle Amed ve İstanbul başta olmak üzere birçok kentte yürüyüş ve açıklamalar gerçekleştirilecek. (11.00-19.00) CANLI
 
* Diyarbakır Şiddetle Mücadele Ağı, bir yıllık şiddet raporunu Diyarbakır Barosu’nda açıklayacak. (12.30)
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.