en iyi rulet siteleri
Mersin Kadın Platformu: Deprem kader değil, AKP’nin yıkımı
  • Rojev
  • Kadın
  • Mersin Kadın Platformu: Deprem kader değil, AKP’nin yıkımı

Mersin Kadın Platformu: Deprem kader değil, AKP’nin yıkımı

Depremlerin “kader” değil AKP'ni yıkımı olduğunu aktaran Mersin Kadın Platformu Ceren İnan, deprem bölgesinde acil hijyen ürünleri, ped ve sağlık ürünlerinin sağlanması çağrısında bulundu.

ABONE OL
Şubat 25, 2023 15:00
Mersin Kadın Platformu: Deprem kader değil, AKP’nin yıkımı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
MERSİN – Depremlerin “kader” değil AKP’ni yıkımı olduğunu aktaran Mersin Kadın Platformu Ceren İnan, deprem bölgesinde acil hijyen ürünleri, ped ve sağlık ürünlerinin sağlanması çağrısında bulundu. 
 
Mersin Kadın Platformu, depremzede kadınların yaşadıkları sorunlara dikkat çekmek için basın açıklaması yaptı. Pozcu Platin önünde yapılan açıklama metnini okuyan Ceren İnan, yaşanılan depremin bir doğal afet olmadığını, göz göre göre gelen bir katliam olduğunu belirtti. AKP’den hesabı kadınların soracağını ifade eden İnan, bu depremin kader değil AKP’nin yıkımı olduğunu dile getirdi.
 
‘HESAP VERECEKSİNİZ’
 
Depremzedelerin hala sağlıklı alanlara, hijyene, tuvalete ve çadıra gereksiniminin olduğunu aktaran İnan, “Yıkımda dahi ikinci planda gördüğünüz kadınlara, LGBTİ+lara, çocuklara borçlu olduğunuz hayatın hesabını vereceksiniz. Alışın buradayız derdik, artık alışın öfkemizle, acımızla, direnişimizle yakanızdayız” dedi.
 
İnan son olarak kadınların taleplerini sıraladı:
 
” *Şiddeti önleyici mekanizmalar derhal hayata geçirilmeli ve kadınlar için erişilebilir olmalı.
 
* Hijyen ürünleri, pede ve sağlık ürünlere erişim sağlanmalı.
 
* Depremden etkilenen kentlerin su, elektrik sorunu çözülmeli, yeterli çadır konteynır sağlanmalı.
 
* Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinden kaynaklı hayatta kalma faaliyetlerinin tümü kadınların omzuna yıkılmış durumda. Acilen konteyner kreşler, çamaşırhaneler kurulmalı.
 
* Yalnız yaşayan kadınlar ve LGBTİ+lar için güvenli barınma alanları oluşturulmalı. 
 
* Kentimize göç eden depremden etkilenen kadın ve LGBTİ+lar için de güvenli barınma sağlanmalı, depremden etkilenen tüm yurttaşların temel ihtiyaçları karşılanmalıdır.
 
* Mobil kadın sağlığı araçları sağlanmalıdır.”
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.