en iyi rulet siteleri
Amed’te Yeşil Sol şöleni

Amed’te Yeşil Sol şöleni

Yeşiller Sol Parti Amed Örgütü, Payas ilçesinde şölen gerçekleştirdi. Şölende sık sık, "Direne direne kazanacağız" sloganları atılırken, birlikte inşa sürecine vurgu yapıldı.

ABONE OL
Mayıs 3, 2023 20:30
Amed’te Yeşil Sol şöleni
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AMED- Yeşiller Sol Parti Amed Örgütü, Payas ilçesinde şölen gerçekleştirdi. Şölende sık sık, “Direne direne kazanacağız” sloganları atılırken, birlikte inşa sürecine vurgu yapıldı.

Yeşiller ve  Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti)  Amed İl Örgütü, seçim çalışmaları kapsamında Peyas (Kayapınar) ilçesine bağlı Diclekent seçim bürosunda şölen düzenledi. Şölene  Amed vekil adayları ile il Eş Sözcüleri, Pınar Sakık Tekin, Abbas Şahin, Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Amed İl Eşbaşkanları, Tevgera Jınen Azad (TJA), Rosa Kadın Derneği, sivil toplum örgütleri ve yüzlerce kişi katıldı. Buluşmada  Yeşil Sol Parti bayrakları taşındı. Kitle sık sık “Direne direne kazanacağız” ve “Jin jiyan azadî” sloganları attı. Gençler ve kadınların halaylarıyla başladığı etkinlik adeta mitinge dönüştü. Gençlerin halay çektiği sırada meşalelerin  yakılması etkinliğe renk kattı. Büro çevresinde oturan ailellerde evin  bolkanlarına çıkarak zafer işareti ve mendiller sallayarak hayala eşlik etti.

Açılış konuşmasını yapan Milletvekili adayı Samet Mengüç, insanlık tarihinden beri burada var olduklarını  söyleyerek, “Bu halkı ayakta tutan yegane şeyde bu kadim kültürün üzerinde yaşıyor olmasıdır. Bu kadim kültür iyilik taraftarlarıdır kötülüğü reddeder. Boyun eğmeyi reddeder. Onurlu yaşamı savunan bir duruştur. Bugünde böylesine tarihsel bir süreçten geçiyoruz. Yüzyıldır dili, kültür, eğitimi hakkından yoksun bırakıldı. Dili olmayan bir insan eğitim alamaz. Bunlar yüzyıldır yapılıyor. Buna rağmen bu halk onuruyla direnişiyle dimdik ayaktadır” diye konuştu. 

‘TÜRKİYE’Yİ HEP BİRLİKTE İNŞA EDECEĞİZ’

Mengüç, 21 yıldır iktidarda olan ve son 8 yıldır da oluşturduğu koalisyonla Kürt halkının kazanımlarını ortadan kaldırmayı hedeflediğini belirterek, “Asimilasyon ve inkar politikalarıyla bir yüzyılı daha götürmeye çalışan, ceberut bir iktidar var. Onun karşında da insanı, insanca yaşatan, yaşam hakkı, sağlık hakkı, barınma hakkı, beslenme hakkı, ekonomik kazanımlar hakkı, çalışma hakkı ve insanca yaşama haklarını savunan bir taraf var. O nedenle bu iki taraftan birini tercih etmekle karşı karşıyayız. Bu nedenle bunları seçimde sandığa gömeceğiz.  Yeni Türkiye’yi hep birlikte inşa edeceğiz” dedi.

‘JIN JİYAN AZADİ KÜRDÜN SESİYLE IŞIK OLDU’

Ardından söz alan Yeşil Sol Parti Amed İl Eşbaşkanı Pınar Sakık Tekin, “Bizler 50 yıldır kadın öncülüğünde yürüttüğümüz mücadelemizle bugün,  ‘Jin Jiyan Azadi’ kürdün sesiyle ışık oldu ses oldun. Bizim mücadelemiz sadece kürt halklarını aydınlatmadı.  Kürt halklarıyla birlikte ortadoğu halkları,  bütün Türkiye halklarını aydınlattı” şeklinde konuştu.

Son günlerde yapılan siyasi soykırım operasyonlarına değinen Tekin, “Korktukları için basın emekçilerine avukatlarımızı, sanatçılarımızı tutukluyor. Ama unuttukları bir şey var. Biz o kalemleri yerde bırakmayız. Biz o cüppeleri boş bırakmayız, biz o tiyatro sahnelerini bırakmayız. Bizim 14 Mayıs’ta 3 görevimiz var. Vekil oyları Yeşil Sol Parti’ye, Cumhurbaşkanlığı oyları Kemal Kılıçlaroğlu’na ve son olarak da en önemli görevimiz kullandığımız oyların sandıklarına sahip çıkmalıyız. Hırsızı var, arsızı var. O yüzden sandıklarımıza sahip çıkıyoruz” ifadelerini kullandı.Yapılan konuşmaların ardından buluşma Kürt sanatçı Dilbirîn Ezîz ve Ahmet Kaptan’ın seslendirdiği şarkılarla sona erdi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.