en iyi rulet siteleri
‘14 Mayıs’ta kadınlar AKP’nin biletini kesecek’
  • Rojev
  • Güncel
  • ‘14 Mayıs’ta kadınlar AKP’nin biletini kesecek’

‘14 Mayıs’ta kadınlar AKP’nin biletini kesecek’

Kentlerde seçim çalışmaları kapsamında kadınlarla bir araya gelen Yeşil Sol Parti, “Kadınlar, AKP’yi tabela partisi haline getirecek, bu seçimde kadınlar AKP’nin biletini kesecek” dedi.

ABONE OL
Nisan 29, 2023 15:00
‘14 Mayıs’ta kadınlar AKP’nin biletini kesecek’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HABER MERKEZİ- Kentlerde seçim çalışmaları kapsamında kadınlarla bir araya gelen Yeşil Sol Parti,  “Kadınlar,  AKP’yi tabela partisi haline getirecek, bu seçimde kadınlar  AKP’nin biletini kesecek” dedi.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), Kurdistan ve Türkiye kentlerinde seçim çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Milletvekili adayları, bir yandan esnaf ziyaretlerini sürdürürken, diğer yandan seçim bürolarının açılışını coşkulu bir şekilde yapıyor.

KOCAELİ

Yeşil Sol Partisi seçim çalışmaları kapsamında Kocaeli’nin Darıca ilçesinde  kadın buluşması gerçekleştirdi. Darıca ilçesinde bulunan Kazımkarabekir Mahallesinde açılan kadın seçim bürosunda gerçekleştirilen buluşmaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu Üyesi ve Batman Milletvekili Feleknas Uca,  Yeşil Sol Parti Kocaeli Milletvekilleri adayları Serpil Topal, Selda İlgöz Kocayiğit, Kudret Davutoğlu, Fatma Yıldırım, Zeliha Göksugüzel’ın Eylem Arzu Kayaoğlu’nun yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.

Dün gece kimliği belirsiz kişiler tarafından saldırıya uğramasına rağmen çok sayıda kadın, çocuk ve gençler saatler öncesinde seçim bürosunun önünde halaya durarak bürolarına sahip çıktıklarının mesajını verdi. Açılışa katılan kadınlar evde kendi yaptıkları mort renkli bilekleri, kadın Milletvekili adaylara hediye etti. Morun hakim olduğu Darıca seçim bürosunun etrafı Yeşil Sol Parti flamalarıyla donatılırken, “ Buradayız kadınlarla değiştireceğiz”, “Disa jin Disa Jiyan”, “Kadın düşmanı iktidara karşı buradayız, kadınlarla değiştireceğiz” pankartı asıldı. Yüzlerce kişin katıldığı açılışta sık sık “ Jin Jiyan Azadi”, “Biji Berxwedana Zindana”, “ Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları atıldı.

‘BU ZİHNİYETİ SANDIĞA GÖMECEĞİZ’

Yüzlerce kişinin katıldığı bir mitinge dönüşen halk buluşmasında kadınlar yöresel kıyafet giyerek yeşil kırmızı sarı ve mor fularlar takarak uzun süre halay çekti. Çekilen halayların ardından konuşmalar devrim şehitleri adına bir dakikalık saygı duruşuyla başladı. İlk söz alan Yeşil Sol Parti Kocaeli İl Eşbaşkanı Aynur Santo, bürolarına yapılan saldırıya kınayarak 14 Mayıs’ta sandıklarda hesap soracaklarını belirtti. Santo, “Sizin cesaretiniz ancak gece karanlığında bir taş kadardır. Ama bizim cesaretimiz dünya sığmaz. Biz kadınlar korkmuyoruz, boyun eğmiyoruz hiçbir zaman diz çökmeyeceğiz ama bu zihniyet bizim karşımızda diz çökecek dedi. Bizim yolumuz barış ve özgürlük yoludur. Biz buradayız ve burada olmaya devam edeceğiz bu zihniyeti sandıklara gömeceğiz. Susmuyoruz, korkmuyoruz yolumuza devam edeceğiz” diye konuştu.

‘BİZİM YOLUMUZ ÜÇÜNCÜ YOLDUR’

Ardından söz alan Yeşil Sol Parti Milletvekili Adayı Arzı Eylem Kayaoğlu, son on yılda kadın katliamlarının en fazla arttığı dönem olduğuna dikkat çekerek, kadınların evlere hapis edildiğini belirtti. Cumartesi Anneleri ’nin  Galatasaray önünde yaptıkları eylemdeki polis saldırısına dikkat çeken Kayaoğlu, 1995’ten yana çocuklarının kemiklerini arayan anneleri selamladığını ve yanlarında olduklarını ifade etti. Kocaeli Milletvekili Adayı Ayten Dönmez’in tutuklanmasina tepki gösteren Kayaoğlu, Dönmez’in Süleyman Soylu’nun talimatıyla tutuklandığını söyledi. Kayaoğlu, 14 Mayıs seçimini siyasi darbe olarak nitelendiren Süleyman Soylu’ya seslenerek “ Biz kadınlar gençle en büyük hesabı 14 Mayıs’ta  sandıkta soracağız. Bizim yolumuz demokratik cumhuriyet olan üçüncü yoldu. 14 Mayıs günü kullanmaya giderken hafızasını zindanlarda kaybeden Aysel Tuğluk, cezaevlerinde tutuklu bulunan hasta tutuklular ve cansız bedeni panzer altında ezilenleri unutmadan oyumuzu kullanalım” dedi.

YÜKSEKDAĞ’IN MESAJI OKUNDU

Ardından Kandıra 1 No’lu  F Tipi Yüksek Güvenlikli Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Figen Yüksekdağ, Semra Güzel, Gülten Kışanak, Edibe Şahin, Nurhayat Altun’un kadınlara  gönderdiği mesajı okuyan Kayaoğlu, “ 2023 seçimlerinin kaderini kadınlar belirleyecek. Yitirilen canlarımız, kaybedilen haklarımızın hesabındır bu seçim. Hem sandık, hem de tüm yaşam alanlarında bu hesabı soracağımıza inancımız tamdır. Kadınların şiddete, emek sömürüsüne, ayrımcılığa hapis edilen hayatında aydınlık bir pencere açmak için geliyoruz. Yeşil Sol Parti kadınlar hak ettiği yaşamı veren tek parti olarak dünün ve geleceğin güvencesidir. Partimiz ve kadınlar etrafında kenetlenelim. Bu zulmü ve eril faşizm düzenini değiştirelim. Disa Jin disa Jiyan yaşasın kadın dayanışması” 

AKP’NİN BİLETİNİ BİZ KADINLAR KESECEĞİZ

Son olarak konuşan HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca, basına yönelik operasyonları protesto ederek, baskılara boyun eğmeyeceklerinin altını çizdi. 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerin tarihi bir seçim olduğunu hatırlatan Uca, Kadın seçim bürosuna yapılan saldırıyı kınadı. Kadınlar olarak AKP’yi tabela partisi haline getireceklerini söyleyen Uca, kadınlar, AKP’nin biletini kesecek dedi. İktidarın Kürt ve kadın düşmanı iktidarın politikalarına geçit vermeyeceklerini kaydeden Uca, “AKP her fırsata Kürtlerle kardeş olduğunu söylüyor. Eğer biz kardeşsek neden mecliste Kürtçe x olarak yazılıyor. Kardeş kardeşin dilini inkar eder mi? Bu yüzden biz nerede olursak korkmuyoruz. Nerde olursa olsun jin Jiyan Azadi demeye devam edeceğiz. Kadın özgürlük zamanıdır” şeklinde konuştu.

‘NAGİHAN’IN KALEMİNİ YERDE BIRAKMAYACAĞIZ’

AKP-MHP iktidarının mecliste bir Taliban rejimi oluşturduğunu kaydeden Uca, bu kadın düşmanı ittifaka karşı en büyük cevabı kadın mücadelesiyle vereceklerini söyledi. 14 Mayıs’ta katledilen tüm kadınların hesabını soracaklarını dile getiren Uca, “Biz kadınlar Nagihan Akarsel’in kalemini yerde bırakmayacağız. Çünkü Jin Jiyan Azadi felsefemiz onların zindanlarından daha büyüktür. Bu yüzden 14 Mayıs’ta AKP-MHP’nin düşman politikalarında kurtulacağız. O gün kadınların özgürlük günü olacaktır. AKP, kadınların köleliğini isterken biz mecliste Kadın Bakanlığının kurulmasını istiyoruz. Eşbaşkanlık sistemini getirmek istiyoruz. Çünkü biz kadın düşmanlığının ancak kadınların iradesi ve öncülüğünde olan bir sistemle yok edeceğine inanıyoruz. Mücadelemizle ve kadın özgürlük paradigmamızla meclisi renklendireceğiz. Bu yüzyılı kadınların yüz yılı olması için Jin Jiyan Azadi felsefesiyle mücadelemizi sürdüreceğiz.  

Yapılan konuşmaların ardından kadınlar, zılgıt ve alkışlarla seçim bürosunun açılışı gerçekleştirdi. Açılışın ardından halk uzun süre halaya durdu.

Halkın coşkusuna tahammül etmeyen polisler, etkinliğin ardından Halime Şık (80) adılı bir kadını, yeşil kırmızı sarı şal taktığı için gözaltına altı. Gözaltına alınan kadın Çayırova  İlçe Emniyet Müdürlüğüne götürüldüğü öğrenildi. 

ANTALYA

Yeşil Sol Parti Antalya’da da çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Yeşil Sol Parti Antalya kadın vekil adaylarından Canan Çalağan ve çok sayıda partili kadınlar Antalya Çerkes Derneği’nde kadınlarla bir araya geldi. Heyet burada Çerkes kadınlar tarafından yoğun ilgiyle karşılandı.Burada Çerkes kadınların sorunlarını dinleyen Çalağan, tüm ezilen kimliklerin olduğu gibi Çerkeslerin de ayrımcılığa maruz kaldığını anlattı.Çerkeslerin siyasi alanda daha görünür olması için Çerkes kadınlardan destek istediğini belirten Çalağan, “Çerkes kadınların kendi kimlikleriyle var olabilmeleri adına çalışmalar yapacağız. Çok özgün bir kültürümüz bir dilimiz ama aynı zamanda acılı bir tarihimiz var. Soykırıma maruz kalmış bir halkız bir ve dünyanın birçok yerine savrulmuşuz. Bizim eşit yurttaşlık talebimiz var, acılarımızın unutulmamasına ihtiyacımız var. Anadilimize dair daha sistematik çalışmalar yapılmasına ihtiyacımız var. Bu kültürel zenginliğin bu ülkedeki herkes tarafından bilindiği saygı görüldüğü bir ülke hayal ediyor ve bir sorumluluk almak istiyorum” dedi.Konuşmaların ardından Çerkes kültürüne ait yöresel yemekler ikram edildi. 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.