en iyi rulet siteleri
1 Mayıs çağrısı: Değişimi meydanlarda başlatacağız
  • Rojev
  • Ekonomi
  • 1 Mayıs çağrısı: Değişimi meydanlarda başlatacağız

1 Mayıs çağrısı: Değişimi meydanlarda başlatacağız

1 Mayıs’ta Maltepe Meydanı’nda gerçekleştirilecek 1 Mayıs mitingine katılım çağrısı yapan emek meslek örgütleri temsilcileri, “Değişimi 1 Mayıs meydanında başlatacağız” dedi.

ABONE OL
Nisan 25, 2023 06:40
1 Mayıs çağrısı: Değişimi meydanlarda başlatacağız
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İSTANBUL – 1 Mayıs’ta Maltepe Meydanı’nda gerçekleştirilecek 1 Mayıs mitingine katılım çağrısı yapan emek meslek örgütleri temsilcileri, “Değişimi 1 Mayıs meydanında başlatacağız” dedi. 
 
Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na bağlı işçiler, haftada 6 gün her gün 12 saat çalışma takvimine karşı günlük 8 saat çalışma talebiyle 1 Mayıs 1886’da iş bıraktı. Chicago’da yapılan gösterilere yarım milyon işçi katıldı. 1 Mayıs’ı izleyen günlerde tüm harareti ile devam eden eylemler, 4 Mayıs’ta kanlı Haymarket Olayı’na yol açtı. Uygulanan yasal baskılarla bu gösterinin tekrarlanması engellendi. 14 Temmuz-21 Temmuz 1889’da toplanan İkinci Enternasyonal’de Fransız bir işçi temsilcisinin önerisiyle 1 Mayıs, işçilerin birlik ve dayanışmasını yansıtan bir bayram niteliği kazandı, tüm dünyada “Birlik, mücadele ve dayanışma günü” olarak kabul edildi. Bu tarihten itibaren dünyanın her yerinde işçiler sokak ve meydanlara çıkarak, koşullara karşı itirazlarını dile getirdi. 
 
Bu itirazların kitlesel olarak geçtiği Türkiye’de, taleplerini haykırmak için 1 Mayıs 1977’de Taksim Meydanı’na çıkan işçilere dönük polis saldırısında, 34 kişi yaşamını yitirdi, 136 kişi yaralandı. Kanlı 1 Mayıs ile İşçi Bayramı Türkiye’de farklı bir boyut kazandı. Her yıl taleplerini 1 Mayıs’ta gerçekleştirdiği mitinglerle haykıran işçi ve emekçi örgütleri, bu yıl bir kez daha 1 Mayıs’ta meydanlarda olacak. 
 
KESK Eş Genel Başkanı Şükran Kablan Yeşil ve DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, bu yıl 6 merkezde kitlesel mitinglerle gerçekleştirilecek eylemlere, 1 Mayıs’ın önemine dair değerlendirmelerde bulundu. 
 
1 MAYIS’A DOĞRU BÜYÜK ÖFKE
 
1 Mayıs hazırlıklarını sürdüğünü belirten Kablan, emek, barış ve demokrasi güçleri ile birlikte bildiri dağıtımı ve çeşitli etkinlikler gerçekleştirdiklerini paylaştı. 1 Mayıs’ın önemine değinen Kablan, işçi ve emekçilerin dayanışmasına işaret etti. Kablan, işçilerin ekonomik kriz, yoksulluk ve işsizliğe karşı verdikleri mücadelenin deprem nedeniyle arttığını söyledi ve bu nedenle işçilerin büyük bir öfke ile 1 Mayıs’a hazırlandığını kaydetti. Aynı zamanda 14 Mayıs’ta yapılacak seçime de işaret eden Kablan, seçimleri işçiler açısından “tarihi” olarak nitelendirdi. Kablan, “Milyonlarca işçinin ve emekçinin hakkını gasp eden tek adam rejiminin karşısında barış, eşitlik ve demokrasi adına bir oylamaya gidilecek. Tarihi bir seçim yaşayacaklar. Emekçiler bir yandan ekonomik krizle mücadele ederken, bir yandan demokratik hakları için mücadele ediyor. Ama 1 Mayıs’a umut ile gireceğiz” diye belirtti.
 
ÇÖZÜM ÖRGÜTLÜ MÜCADELE 
 
Sorunların çözümünün örgütlü mücadeleden geçtiğini vurgulayan Kablan, işçilerin 20 yıllık süreçte yaşanan hak kayıplarına karşı öfkeyle sandık başına gideceğini söyledi. Kablan, “Bu iktidarın ekonomik olarak işçinin cüzdanından, sofrasından, tenceresinden eksilterek bir oy kullanmaya gidecektir. İşçiler 14 Mayıs’ta barışın, özgürlüğün, eşitliğin, adaletin geleceği için oy kullanacaklar. Biz de temel ve esas olan insanca yaşam koşullarını ortadan kaldıran tüm bu uygulamalar aklımızda olarak oy kullanacağız” diye konuştu.
 
‘DEĞİŞİMİ MEYDANLARDA BAŞLATACAĞIZ’
 
1 Mayıs’ın bu yıl kitlesel kutlamalara sahne olacağını dile getiren DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “1 Mayıs mücadeledir, dayanışmadır. 2023 Mayıs’ı yeni bir başlangıcı müjdeliyor. Değişimi 1 Mayıs meydanında başlatacağız. Bütün işçileri, emekçileri, gençleri, kadınları ve çocukları, herkesi Maltepe Meydanı’na bekliyoruz” çağrısında bulundu. 
 
AKP-MHP’nin yıllardır ülkeyi işsizliğe ve açlığa mahkum ettiğini belirten Çerkezoğlu, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile bu tablonun ağırlaştığını belirtti. Çerkezoğlu, “Seçimlerde de bunun yansımalarını net bir şekilde göreceğiz” dedi.
 
‘İŞÇİ SINIFI SANDIKLARA SAHİP ÇIKACAK’
 
Seçim güvenliğinin önemine vurgu yapan Çerkezoğlu, işçi sınıfının sandıklara sahip çıkacağını söyledi. Çerkezoğlu, “İşçi sınıfının kendi geleceğine sahip çıkması gerekir. Tüm işçi arkadaşlarımızı 1 Mayıs meydanlarında buluşmaya, bu değişim iradesinin 14 Mayıs seçimlerinde sandıklara yansıması için herkesi meydanlara bekliyoruz” ifadelerini kullandı. 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.