en iyi rulet siteleri
1 Mayıs alanlarında yükselen ses: Haramilerin saltanatını yıkacağız
  • Rojev
  • Ekonomi
  • 1 Mayıs alanlarında yükselen ses: Haramilerin saltanatını yıkacağız

1 Mayıs alanlarında yükselen ses: Haramilerin saltanatını yıkacağız

Kentlerde gün boyu süren 1 Mayıs kutlamalarında alandan yükselen ortak ses, “Haramilerin saltanatını yıkacağız” oldu.

ABONE OL
Mayıs 1, 2023 14:40
1 Mayıs alanlarında yükselen ses: Haramilerin saltanatını yıkacağız
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HABER MERKEZİ- Kentlerde gün boyu süren 1 Mayıs kutlamalarında alandan yükselen ortak ses, “Haramilerin saltanatını yıkacağız” oldu.

1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı, gün boyu çeşitli miting, açıklama ve yürüyüşlerle kutlandı. Alanlara çıkan emekçiler, iktidarın işçi düşmanı politikasına karşı 14 Mayıs’I işaret etti.

BURSA

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Türk Tabipleri Birliği (TTB), Tüm Taşıma İşçileri Sendikası (TÜMTİS)  çağrısıyla Osmangazi’de bulunan Kent Meydanı’nda 1 Mayıs kutlandı. Birçok siyasi partinin, kurum ve kuruluşun destek verdiği mitinge, binlerce yurttaş katıldı. Millet Bahçesi’nde toplanan kalabalık buradan Kent Meydanı’na yürüyüş düzenledi. Kent Meydanı’nda kutlanan 1 Mayıs mitinginde, “Yaşasın 1 Mayıs alanlardayız” , “1 Mayıs kızıldır, kızıl kalacak” , “Gün gelecek AKP halka hesap verecek” , “Her yer Taksim her yer direniş” , “Faşizme karşı omuz omuza” , “Yaşasın sınıf dayanışması” , “Jîn jîyan azadî” , “Bijî yek gulan” sloganlarının atıldı. “1 Mayıs birlikte değiştireceğiz” pankartının asıldığı mitingde, açıklamayı TÜMTİS üyesi Baran Kahraman okudu.

‘DEPREMİN ACISINI UNUTTURAMAZLAR’

İktidarın rant politikaları nedeniyle depremin sonuçlarının ağır olduğunu ifade eden Kahraman, iktidarın “göstermelik” açıklama ve tutuklamalarla işin içinden çıkamayacağını vurguladı. Kahraman devamla, “Her gün yaptıkları sahte açılış törenleriyle, doğalgaz aldatmacasıyla, savaş silahlarını sahneledikleri gösterileriyle bizlere depremin acısını unutturamazlar. Hiçbir hamasi nutuk kamusal hizmetlerin çöktüğü gerçeğini gizlemeye yetmez” ifadelerini kullandı.

‘MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ’

İktidarın Kürt sorununda çözümsüzlük ve imha siyasetiyle kendi bekalarını garantiye almayı hedeflediklerini söyleyen Kahraman, “Rant ve sömürü düzeni devam etsin istiyorlar” dedi. Kahraman, “Çıkarlarını korumak için karanlık odaklar, militarist yapılar hep olsun istiyorlar. Sabrımız tükendi. Artık böyle gitmez dedik, gerçekten de gitmiyor. Eşitlik, özgürlük, adalet, barış, demokrasi ve laiklik için artık yeter diyoruz. Emeğin, eşitliğin, özgürlüğün, demokrasinin, barışın, laikliğin hakim olduğu bir gelecek ve ülke için mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

Miting, Grup Kucaklaşama’nın verdiği konserle son buldu.

XARPÊT

Xarpêt’te Hozat Garajı’nda toplanan yüzlerce kişi, 1 Mayıs’ın kutlanacağı Perşembe Pazarı alanına yürüyüş yaptı. Yürüyüşte, 6 Şubat Mereş merkezli depremden etkilenen 11 ilin isimleri, “Bijî 1’ê Gulanê”, “Haramiler Düzenini Değiştireceğiz”, “Güvenceli İş, İnsanca Yaşam Hak ve Özgürlükler için Bijî 1’ê Gulanê, Yaşasın 1 Mayıs” pankartları açıldı.

‘BU İKTİDARI BİRLİKTE DEVİRECEĞİZ’

1 Mayıs, Perşembe Pazarı alanında yapılan konuşmalar ile başladı. Yeşil Sol Parti milletvekilli adayı Nurşat Yeşil, AKP iktidarının yarattığı tahribatlara değinerek 14 Mayıs için çağrı yaptı. Yeşil, “Oyunuzu kullanın ama oyunuzu kullanmakla yetinmeyin, lütfen oylarınızı koruyun. Bizler gelecek güzel bir ülke için mücadele ediyoruz. Sizlerin desteklerini bekliyoruz. Bu iktidarı birlikte devireceğiz. Birlikte kazanacağız” ifadelerini kullandı.

Eğitim – Sen Xarpêt Şube Başkanı Musa Doğan da, “Bu karanlığı işçi sınıfı, emekçiler, kadınlar, gençler, Aleviler, LGBTİ’ler, sizler, bizler yırtıp atacağız. Bizleri karanlıktan çıkaracak olan işte bu 1 Mayıs meydanlarında açığa çıkan iradedir “dedi.

‘VATANDAŞI MÜŞTERİYE ÇEVİRMİŞ’

1 Mayıs Tertip Komitesi Başkanı Kenan Korkmaz ise hizmet değil, kar ve ranta dayalı bir politikanın sonucu olarak kamusal alanı markete, vatandaşı da müşteriye dönüştüren bir iktidarın olduğunu belirterek, seçimlere işaret etti. SES Xarpêt Eşbaşkanı Fulya Yeğin de “Haramilerin saltanatını yıkacağız” diyerek, hep birlikte iktidarı göndereceklerini söyledi. 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.