en iyi rulet siteleri
09 MAYIS 2023 GÜNDEMİ

09 MAYIS 2023 GÜNDEMİ

09 MAYIS 2023 GÜNDEMİ

ABONE OL
Mayıs 9, 2023 06:00
09 MAYIS 2023 GÜNDEMİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL
 
 
* Adalet Bakanlığı, İmralı’daki OHAL sonrası engellemeleri savunmak için hükümetin “Öcalan No.2” kararındaki argümanları “AİHM’in tespitleri” olarak AYM’ye sundu. Avukatlar, Türkiye’nin tecridi meşrulaştırmak için AİHM kararını tahrif ettiğini belirtti. 
 
* Yeşil Sol Parti Amed Milletvekili adayı Cengiz Çandar, 14 Mayıs seçimlerinde değişim umudu olduğunu belirterek, “İktidar çatır çatır dökülüyor. Gidecek, başka çaresi yok” dedi. 
 
* Kayyım yönetimindeki Amed Büyükşehir Belediyesi, tarihi surların tanıtımı için yaptığı 365 bin liralık ihalenin ardından 535 bin liraya yeni bir ihale daha yaptı.  
 
* Ekonomide kötü gidişattan iktidarın sorumlu olduğunu söyleyen Bursalılar, “Çözüm Yeşil Sol Parti’de” diyerek, 14 Mayıs’ta sandıklarda hesap soracaklarını belirtti. 
 
* AKP’nin sağlıkta şiddeti arttığına dikkat çeken Yeşil Sol Parti Aydın Milletvekili adayı Doç. Dr. Mediha Ayhan, Yeşil Sol Parti ile bunu değiştireceklerini ve sağlıkta şiddetin karşısında duracaklarını söyledi.
 
* Bağcılar’da bulunan bir aile apartmanın deposuna kayıtlı “sahte seçmen” kaydı çıktı. Kaydın iptal edilmesi için Nüfus Müdürlüğü’ne başvuran M.C., muhalefete uyarıda bulundu.
 
* Emeğin sömürüsüne karşı güçlü bir şekilde seçimlere gittiklerini belirten Yeşil Sol Parti Milletvekilli adayı Muazzez Orhan Işık, Tekirdağ’da tarih yazacaklarını söyledi.
 
* Yeni yüzyılın Yeşil Sol Parti ile inşa edileceğini vurgulayan Yaşamı Yerinde ve Yeniden İnşa Hareketi Sözcüsü Ahmet Güden, Alevilere “Yeşil Sol Parti etrafında kenetlenelim” çağrısı yaptı. 
 
* Yoğurtçu Parkı’nda Yeşil Sol Parti mitinginde bir araya gelen kadınlar, İmralı tecridine tepki göstererek, “Abdullah Öcalan özgür olmadan, kimse özgür olamaz” dedi. 
 
* Yeşil Sol Parti’ye oy verme çağrısı yapan 109 yaşındaki seçmen Zeynep Çam, “Partimi tanıyorum, ağacın altına mührümü vuracağım. Mührünüzü ağaca vurun, meyvesini yiyelim” diye seslendi. 
 
* Kentin yaşadığı sorunlara karşı çözüm gücü olduklarını vurgulayan Yeşil Sol Parti Milletvekili adayı Hüseyin Olan, Kürt sorununda barışçıl çözüm için “Bu iktidar mutlaka gitmelidir” dedi. 
 
*Yeşil Sol Parti Amed milletvekili adayı Av. Serhat Eren, oyların sandığa yansıması için müşahitlerin görevlerini sıralayarak, her müşahidin itiraz etme yetkisinin olduğunu belirtti. 
 
* Gündoğdu Meydanı’nda 12 Mayıs’ta gerçekleştirilecek final mitingine katılım çağrısı yapan Yeşil Sol Parti İzmir yöneticisi Bahri Akkan, “Bu iktidarı birlikte yıkacağız ve bu yolu birlikte yürüyeceğiz” diye seslendi.
 
* Yeşil Sol Parti Çewlîg Milletvekili adayı Cemile Turhallı Balsak, “Bir oy bile çok kıymetli” diyerek, seçmene oy kullanma ve sandıklara sahip çıkılması çağrısı yaptı.
 
* İktidarın “darbe” açıklamalarına dikkat çeken HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Tayip Temel, siyasi operasyonları anımsatarak, “Özgür basın çalışanlarının hedef alınması halkın haber alma özgürlüğüne, avukatların gözaltına alınması seçim güvenliğine yönelik darbedir” dedi.
 
* 2015 yılında kentte bir eşiği aşarak birinci parti olan HDP’nin bu ivmesinin üzerine çıkmayı hedefleyen Yeşil Sol Parti, Erdexan’daki 2 genç adayıyla büyük başarı elde etmek için çalışıyor.  
 
* Geliyê Godernê direnişinin efsaneleşen ismi Şeyh Fexrî Bukarki’nin torunu Şeyh Medenî Bukarkî, 14 Mayıs seçimlerinde ailesiyle birlikte Yeşil Sol Parti’yi destekleyeceklerini açıkladı.
 
* Yerel seçimlerde 11 bin askerin Şirnex’e taşınmasını anlatan nüfus memuru Hekim Demir, dönemin valisi olan Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş ve AKP Milletvekili Rizgin Birlik’in talimatıyla seçim vurgunu yapıldığını söyledi.
 
* Depremde çöken Diyar Galeria için istenen ek bilirkişi raporunda, çökmenin tek bir nedene bağlı olmadığına işaret edilerek, birçok kişi ve kurum kusurlu bulundu. 
 
* Şengal, baharın gelmesiyle birlikte dağları, ovası, suyu ve doğasıyla görenleri kendine hayran bırakıyor.
 
* Şenyaşar ailesinin başlattığı Adalet Nöbeti, 778’inci gününde devam ediyor.
 
* Taksim patlamasına ilişkin Ahlam Albashır’ın da aralarında bulunduğu 36 kişi hakkında açılan davanın ilk duruşması Silivri Kapalı Cezaevi’nin karşısında bulunan duruşma salonunda görülecek. (10.00)
 
* Yeşil Sol Parti, birçok kentte seçim çalışmalarına devam edecek. (11.00-21.00)
 
* Yeşil Sol Parti, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın katılımıyla Îdir Belediye Meydanı’nda; HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar’ın katımıyla Cizîr’da; milletvekilli adayı Sezai Temelli’nin katılımıyla Çewlîg HDP il binası önünde; milletvekillerinin katılımıyla Colemêrg’te; DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz ve siyasetçi Ahmet Türk’ün katılımıyla Nisebîn’de Newroz alanında miting düzenleyecek. (11.00, 13.00, 14.00, 16.00, 14.00) CANLI
 
* TMMOB Amed İl Koordinasyon Kurulu hazırladığı “Kayyım Ön Raporu”nu Plaza Otel’de açıklayacak. (12.00)
 
* İHD tarafından her yıl verilen Ayşe Nur Zarakolu Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülleri, İHD İstanbul Şubesi’nde düzenlenecek törenle sahiplerine verilecek. (18.30) 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.