en iyi rulet siteleri
Yurtdışı seçmenleri için son 4 gün: Bir oy değiştirir
  • Rojev
  • Politika
  • Yurtdışı seçmenleri için son 4 gün: Bir oy değiştirir

Yurtdışı seçmenleri için son 4 gün: Bir oy değiştirir

Yeşil Sol Parti Yurt Dışı Seçim Koordinasyonu’ndan Nursel Aydoğan, Avrupa’daki Kürt ve Alevi seçmenin AKP’li Erdoğan’ın kaybetmesi için sandığa katılımının yüksek olduğunu belirterek, seçmenleri 9 Mayıs’a kadar oy vermeye çağırdı.

ABONE OL
Mayıs 6, 2023 07:00
Yurtdışı seçmenleri için son 4 gün: Bir oy değiştirir
0

BEĞENDİM

ABONE OL
 
İSTANBUL – Yeşil Sol Parti Yurt Dışı Seçim Koordinasyonu’ndan Nursel Aydoğan, Avrupa’daki Kürt ve Alevi seçmenin AKP’li Erdoğan’ın kaybetmesi için sandığa katılımının yüksek olduğunu belirterek, seçmenleri 9 Mayıs’a kadar oy vermeye çağırdı.
 
Cumhurbaşkanlığı ve 28’nci dönem milletvekili genel seçimleri için yurt dışında yaşayan yurttaşlar için ülkelerin temsilcilikleri, konsolosluk, hava limanları ile gümrük kapılarında kurulan 4 bin 969 sandıkta oy verme işlemi 27 Nisan’dan bu yana sürüyor. 3 milyon 286 bin 786 seçmenin bulunduğu Avrupa ülkelerinde, oy verme işlemi 9 Mayıs’ta sona eriyor. Gümrük kapılarında oy verme işlemi ise 14 Mayıs’a kadar sürecek.
 
Yüksek Seçim Kurulu (YSK) açıklamalarına göre, 73 ülke ve 156 yerdeki yurt dışı temsilciliklerinde şimdiye kadar 1 milyon 300 bini aşkın seçmen oy kullandı. 
 
TAHMİNİ RAKAM 1 MİLYON 800 BİN 
 
Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Yurt Dışı Seçim Koordinasyonu’nda yer alan siyasetçi Nursel Aydoğan, 2018 yılında yapılan genel seçimlerin üzerinde bir katılımın olacağını belirtti. 4 Mayıs’ta oyunu kullanan yurttaş sayısının 1 milyonu geçtiğini aktaran Aydoğan, bu sayının 9 Mayıs’a kadar yaklaşık 1 milyon 800 bine ulaşacağını tahmin ettiklerini söyledi. 
 
HEDEF YÜZDE 65 
 
Seçmenin sandığa gitmesi için halen yoğun bir çalışma içerisinde olduklarına dikkat çeken Aydoğan, bunun için ev ev gezdiklerini, stant açıp, bildiri dağıtmayı sürdürdüklerini dile getirdi. Avrupa ülkelerinde 4 aydır seçim çalışmaları yürüttüklerini hatırlatan Aydoğan, sandığa katılım olarak önlerine koydukları yüzde 65 hedefine ulaşmak için hala çalıştıklarını vurguladı. 
 
AVRUPA’NIN ERDOĞAN KAYGISI 
 
Aydoğan, yurttaşların oy kullanma işlemini son güne bırakmaması gerektiğini belirterek, “Türkiye halkları her zaman işini son güne bırakır. Seçimlerde de böyle bir tutuma sahipler.  Son günlerde katılımın daha da yüksek olacağını düşünüyoruz. Avrupa’da aşta Kürtler ve Aleviler olmak üzere seçimlere ilişkin hassasiyetinin daha yüksek olduğunu gözlemledik. Artık Erdoğanlı bir Türkiye istemediklerinden kaynaklı yurttaşların önemli bir kesimi sandığa gidip seçimini yaptığını gözlemledik. Avrupa seçmeninde Erdoğan’ın tekrar iktidar olması kaygısı oldukça yüksek. Zaten bu durumdan kaynaklı sandığa yönelim yüksek olacak. Hatırlarsanız 2018 yılındaki Avrupa seçimlerinde sandığın yüzde 65’ini Erdoğan almıştı. Bu seçimlerde yüzde 65 rakamını yakalaması oldukça zor” diye belirtti. 
 
ALGI OPERASYONLARI 
 
İktidar yanlısı medya gruplarının ve gazetecilerin Türkiye’de olduğu gibi Avrupa’da da seçimleri üzerinden bir takım algı operasyonları yürüttüğünü ifade eden Aydoğan, iktidar yanlısı olan Türkiye’deki gazetecilerin bu girişimlerine rağmen birçok ülkede Yeşil Sol’un oylarını arttıracağını söyledi. 
 
SANDIKLAR GÜVENDE 
 
Sandık güvenliği konusunda da çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Aydoğan, her sandıkta müşahitlerinin olduğunu aktardı. Seçim güvenliği konusunda belirlenen 4 sandık temsilcisi için Millet İttifakı bileşenlerinden sadece CHP’nin temsilci belirlediğine dikkat çeken Aydoğan, Avrupa’da “Dört anahtar” uygulamasına işaret ederek, “Biliyorsunuz Avrupa’da sandıklar her gün kapatıldıktan sonra, sandıkların odaya kapatılması için 4 anahtar sistemi kuruluyor. Bu odalar dört anahtarla kapatılıyor, bu anahtarlardan biri de CHP’de. Seçimler şu anda Avrupa’da kontrol altında” ifadelerini kullandı.  
 
SALDIRILARIN HEDEFİ?
 
AKP ve MHP’nin Türkiye’de olduğu gibi Avrupa’da da seçimlere dönük bir takım provokatif saldırılar gerçekleştirdiğini aktaran Aydoğan, özellikle Almanya’nın Frankfurt ve Fransa’nın Marsilya kentinde saldırıların olduğunu aktardı. Saldırılarda Yeşil Sol Partili birkaç kişinin yaralandığı bilgisini aktaran Aydoğan, şunları belirtti: “Bu saldırılar seçimleri kaybettiklerinin göstergesidir. Seçmenlerimize bu tür provokatif saldırılara karşı her gün uyarılarda bulunmaya devam ediyoruz. İktidarın seçmenleri sandıklardan uzaklaştırmak için sarf ettiği söylemler bu saldırılara neden oldu. 2015 yılının 1 Kasım seçimlerinde kullandıkları bu yöntemi tekrar uygulamaya başladılar. Hatırlarsanız o dönemde yürüttükleri saldırı politikalarından seçmene ‘Ya bunlar iktidara gelecek ya da kaos çıkaracaklar’ algısını yerleştirmişlerdi. Aynı sonucu bu seçimlerde de elde etmek istiyorlar. Genel olarak buradaki gözlemlerimiz bu şekilde.” 
 
SEÇMENE ÇAĞRI
 
Her türlü provokatif saldırılara rağmen seçmene sandıklara gitmesi için çağrı yapan Aydoğan, şöyle devam etti: “Türkiye’nin demokratikleşemeye giden yolunun açılması için bir oy dahi çok önemlidir. Bu nedenle bütün seçmenlerimizi 9 Mayıs’a kadar oyunu kullanmaya davet ediyoruz. Bir oy çok şey ifade ediyor. ‘Bir oy değiştirir’ diyoruz. Oy kullanmaya giderken de tek yol Yeşil Sol’dur gerçeğini bir kez daha buradan yineliyorum.”
 
MA / Ergin Çağlar 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.