en iyi rulet siteleri
Yeşil Sol Parti’nin seçim çalışmaları hız kesmiyor
  • Rojev
  • Güncel
  • Yeşil Sol Parti’nin seçim çalışmaları hız kesmiyor

Yeşil Sol Parti’nin seçim çalışmaları hız kesmiyor

Yeşil ve Sol Partisi, seçim çalışmalarını büro açılışları ve halk buluşmalarıyla sürdürüyor.

ABONE OL
Nisan 23, 2024 05:03
Yeşil Sol Parti’nin seçim çalışmaları hız kesmiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HABER MERKEZİ – Yeşil ve Sol Partisi, seçim çalışmalarını büro açılışları ve halk buluşmalarıyla sürdürüyor. 
 
Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), Kurdistan ve Türkiye kentlerinde seçim çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Yeşil Sol Parti milletvekili adayları, bir yandan esnaf ziyaretlerini sürdürürken, diğer yandan seçim bürolarının açılışını coşkulu bir şekilde yapıyor. Gençlerin, kadınların, yoksul emekçilerin sesi olma iddiasıyla çalışmalarını sürdüren partililer, kentlerde coşkuyla karşılandı.  
 
AMED 
 
Yeşil Sol Parti Amed İl Örgütü, milletvekili adaylarıyla birlikte Sur ilçesinde bulunan Palûke (Çarıklı) Mahallesi’nde seçim bürosu açtı. Açılışa, kent milletvekili adayları, Yeşil Sol Parti Amed İl Eşsözcüleri ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Amed İl Eşbaşkanları ve yurttaşlar katıldı. Heyet, davul, zurna ve alkışlarla karşılandı. 
 
Açılışta konuşan DBP Amed İl Eşbaşkanı Hayrettin Altun, “Ülkenin demokrasi anahtarı Kürtlerin elinde. Bu anahtar aynı zamanda Türkiye halkını da kurtaracak. Bu nedenle ev ev dolaşıp halkımıza ulaşmalıyız. Tek bir oy bile çok kıymetlidir” dedi.
 
‘BÜYÜK İDDİALARIMIZ VAR’ 
 
Milletvekili adayı Adalet Kaya, önümüzdeki seçimin Kürtler için kritik bir seçim olduğuna işaret ederek, “Biz kadınlar, gençler olarak bu ceberut sistemi göndermek için geliyoruz. Seçimlerde büyük iddialarımız var. Bizden kayyımla alınan belediyeleri geri almak, tutuklu olan siyasetçileri yasal düzenlemeyle cezaevinden çıkartmak, rant sistemine son vermek ve kendi istihdamımızı kurup, halkımızla paylaşmak. Bu iddiaları 3’üncü Yol ile birlikte başaracağız” diye konuştu. 
 
“Bu seçimi Amed kazanırsa aynı zamanda Türkiye kazanacak” diyen Milletvekili adayı Azad Barış ise, “Ya bir yol bulacağız, ya bir yol açacağız. Mücadelenin bayrağını biz devir alacağız. Amed’in mücadele bayrağını Ankara’ya taşıyarak, bu ceberrut sistemi sonlandırıp, ülkemizi cennete betwild lisans dönüştüreceğiz” ifadelerini kullandı. 
 
GÊL
 
Gêl (Eğil) ilçesi Saricak Mahallesi’nde Yeşil Sol Parti Amed milletvekili adaylarının katılımıyla, seçim bürosunun açılışı yapıldı. Mahallenin girişinde halay, zılgıt ve parti bayraklarıyla karşılanan adaylar, buradan açılışı yapılacak büronun bulunduğu yere geçti. Açılış öncesi konuşan milletvekili adaylarından Serhat Eren, seçimlerin önemine işaret ederek, “14 Mayıs’ta yapılacak seçim, 100 yıllık Kürtlere dönük asimilasyoncu politikaları sonlandırmak için bir başlangıç olacak. Bu seçimde siyasal baskıların son bulması için halkımız sandığa gidecek. Savaş politikalarının son bulması için bu seçim çok önemli” dedi.
 
Konuşmaların ardından seçim bürosunun açılışı “jin, jiyan, azadî” sloganlarıyla yapıldı. 
 
İSTANBUL
 
Yeşil Sol Parti, seçim çalışmaları kapsamında İstanbul’un Kartal ilçesinde kadın seçim bürosunun açılışını gerçekleştirdi. Yukarı Mahallesi’nde gerçekleştirilen açılışa, Yeşil Sol Parti 1’inci bölge kadın milletvekili adayları, TJA, HDP milletvekilleri, HDP ilçe yöneticileri, Adalet Nöbeti’ne katılan anneler ve çok sayıda kadın katıldı.  
 
“Söyleyecek sözümüz değiştirecek gücümüz var” ve 10 dilde “Jin, jiyan, azadî” yazılı pankartların asıldığı büro, Yeşil Sol Parti’nin bayrakları ile beyaz ve mor balonlarla donatıldı. Açılıştan saatler önce bir araya gelen kadınlar, “Kadınlarla değiştireceğiz” yazılı mor şallar takarak, çalınan Kürtçe şarkılar eşliğinde halaya durdu. Renga renk yöresel kıyafetlerle açılışa katılan kadınlar, açılış boyunca “Jin, jiyan, azadî” sloganı attı.  
 
‘KADINLAR DEĞİŞTİRECEK’ 
 
Kadınların coşkusuyla gerçekleşen açılışta ilk olarak konuşan HDP Kartal İlçe Eşbaşkanı Aygül Sincar, “Yıllardır kadınların kimlikleri, kültürleri, emeği, iradesi yok sayıldı. Fikrimize, duruşumuza müdahale eden erkek zihniyetini kadınlar olarak çöpe göndereceğiz” dedi. 
 
Ardından konuşan Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP)  Eşsözcüsü ve milletvekili adayı Kezban Konukçu Kok, şunları belirtti: “Değiştirmek için geliyoruz. Gücümüzü sokaklarda, meydanlarda haklarından vazgeçmeyen emekçilerden, Kürt halkından, kadınlardan alıyoruz ve bu güçle değiştireceğiz. Kazanmak için geliyoruz. En az 100 vekil hedefiyle geliyoruz. Kadınların, emekçilerin, toplumun mücadelesini Meclis’e taşıyacağız, sizin sesiniz olacağız. Meclis ile sokak arasındaki duvarları kaldıracağız. Ülkeyi hep birlikte yöneteceğiz.” 
 
Ardından konuşan milletvekili adayı Pervin Tunbul, 14 Mayıs’a işaret ederek, “Taybet Ana’ya, Ceylan’a, Berkin Elvan’a söz verdik artık bu zulme yol vermeyeceğiz” diye belirtti.
 
Konuşmaların ardından Adalet Nöbeti tutan annelerden Fince Akman ve milletvekili adayı Kezban Konukcu Kok, kadınların alkış ve zılgıtlarıyla büronun açılışını gerçekleştirdi.
 
DÎLOK 
 
Dîlok’ta Şehitkamil ilçesi Hacıbaba Mahallesi’nde, milletvekili adaylarının da katıldığı esnaf ziyareti ve bildiri dağıtımı gerçekleştirildi. Dîlok halkı adaylara yoğun ilgi gösterirken, birçok esnaf ekonomik krize dair şikayetlerini dile getirerek, “Bu seçimde AKP’yi göndereceğiz” vurgusu yaptı.
 
GENÇLİK DE SOKAKLARDAYDI
 
Milletvekili adaylarının çalışmasının yanı sıra Yeşil Sol Parti Dîlok Gençlik Meclisi de Şahinbey ilçesinde bildiri dağıtımı gerçekleştirdi. Dağıtım sırasında erbane ve Kürtçe şarkılar söyleyen gençler sık sık, “Gençlik burada dimdik ayakta”, “Yeşil Sol gelecek iktidar gidecek” ve “Jin, jîyan, azadî” sloganları attı. Mahalleli de sloganlara alkışlarla karşılık verdi.
 
Yeşil Sol Parti, Dîlok’taki çalışmalarına bugün Hacıbaba ve Karayılan mahallelerindeki seçim irtibat bürolarının açılışı ile devam edecek.
 
 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.