en iyi rulet siteleri
Yeşil Sol Parti ve TJA’dan kadın şöleni: Teslim olmayacağız
  • Rojev
  • Kadın
  • Yeşil Sol Parti ve TJA’dan kadın şöleni: Teslim olmayacağız

Yeşil Sol Parti ve TJA’dan kadın şöleni: Teslim olmayacağız

Yeşil Sol Parti ve TJA’nın Sêrt’te düzenlediği kadın şöleninde konuşan milletvekili adayı Sabahat Sarıtaş, “Kadın öncülüğünü reddeden ve kadınları karar mekanizmalarında istemeyenler kaybedecek” dedi.

ABONE OL
Nisan 30, 2023 13:33
Yeşil Sol Parti ve TJA’dan kadın şöleni: Teslim olmayacağız
0

BEĞENDİM

ABONE OL
SÊRT – Yeşil Sol Parti ve TJA’nın Sêrt’te düzenlediği kadın şöleninde konuşan milletvekili adayı Sabahat Sarıtaş, “Kadın öncülüğünü reddeden ve kadınları karar mekanizmalarında istemeyenler kaybedecek” dedi.
 
Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Kadın Meclisi ve Özgür Kadın Hareketi (TJA) Sêrt’te kadın şöleni gerçekleştirdi. Yeşil Sol Parti flamalarıyla süslenen Şemsikan Mahallesi meydanına toplanan onlarca kadın, giydikleri yöresel kıyafetlerle halaya durdu. 
 
Kadınların adeta görsel şölen oluşturduğu etkinliğe, Yeşil Sol Parti Sêrt milletvekili adayı Sabahat Erdoğan Sarıtaş, yerine kayyım atanan Sêrt Belediye Eşbaşkanı Berivan Helen Işık, Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (TUHAD-DER), Botan Dil ve Kültür Araştırma Derneği (BOTAN-DER), TJA aktivistleri ve Barış Anneleri katıldı.
 
‘15 MAYIS’I ONLARIN KARA GÜNÜ YAPACAĞIZ’ 
 
Şölende konuşan Sarıtaş, mevcut hükümetin barış ve eşitliği hedef aldığını dile getirerek, “Belediyelerimize iki kez kayyım atadılar. Biz kadınların hakkı olan ve büyük bir direnişle elde ettiğimiz İstanbul Sözleşmesi’ni bir gecede geri çektiler. Türkiye tarihinde en çok kadının katledildiği dönem AKP dönemindeydi. Bizi boğmak istiyorlar. Ama kırk yılı aşkın bir süredir onlara başkaldırdık. Katletmelerle, tutuklamalarla, zindanlarla onlara baş eğmeyeceğiz. Teslim olmayacağız. Bilsinler ki bu coşku, his ve güven olduğu sürece biz değil onlar kaybedecek. Kadın öncülüğünü reddeden ve kadınları karar mekanizmalarında istemeyenler kaybedecek. Kadını köle olarak gören, evlere hapsetmek isteyenler bilsinler ki 14 Mayıs’ta kaybedecekler. Halkımızın bize inancı tam, bizim de onlara. 15 Mayıs’ı onların kara günü yapacağımızı biliyoruz” diye konuştu. 
 
‘KAYYIMLARINI GERİ YOLLAYACAĞIZ’ 
 
Ardından söz alan Işık, yaklaşan seçimleri işaret ederek, “Seçime kısa bir süre kaldı. 3-4 sene önce sizlerin sesiyle belediyeyi geri alıp kayyımı merkezlerine geri yolladık. Yine sizlerin sesiyle, 15 Mayıs’ta kayyımlarını geri yollayacağız. Gücünüz ve direnişiniz büyüktür. Bu dünyayı değiştirecek olan sizlersiniz. Bu yüzden sesinizden, gücünüzden ve direnişinizden korkuyorlar. Biz direnişimizi sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı. 
 
Mahalli sanatçıların seslendirdiği şarkılar eşliğinde devam eden şölen, halaylarla son buldu. 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.