en iyi rulet siteleri
Yeşil Sol Parti Meletî’de: Kurdistan’da AKP bitmiştir
  • Rojev
  • Politika
  • Yeşil Sol Parti Meletî’de: Kurdistan’da AKP bitmiştir

Yeşil Sol Parti Meletî’de: Kurdistan’da AKP bitmiştir

Meletî’de depremzedelerle buluşan Yeşil Sol Parti Eşsözcüsü İbrahim Akın, operasyonların iktidarın çaresizliği olduğunu belirterek, “Kürdistan coğrafyasında artık AKP bitmiştir” dedi.

ABONE OL
Nisan 26, 2023 11:32
Yeşil Sol Parti Meletî’de: Kurdistan’da AKP bitmiştir
0

BEĞENDİM

ABONE OL
MELETÎ – Meletî’de depremzedelerle buluşan Yeşil Sol Parti Eşsözcüsü İbrahim Akın, operasyonların iktidarın çaresizliği olduğunu belirterek, “Kürdistan coğrafyasında artık AKP bitmiştir” dedi. 
 
Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), 14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimler kapsamında Colemêrg ve Şirnex’in Silopiya ilçesinde startını verdiği mitingleri, depremin büyük yıkıma neden olduğu Meletî’de sürdürüyor. Cemal Gürsel Mahallesi’nde gerçekleştirilen halk buluşmasına, Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz katıldı.
 
Buluşmada, kentin milletvekili adaylarının tanıtıldığı buluşmada, “Jin jiyan azadî” ve “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı.
 
Depremzedeleri selamlayan Akın ve Aydeniz, burada halka seslendi. 
 
AYDENİZ: KADINLAR DEĞİŞTİREBİLİR 
 
DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, “Jin jiyan azadî” sloganıyla sözlerine başladı. Aydeniz, depremzedeleri Kürtçe selamlayarak, “Jİn jiyan azadi sloganının anlamını iyi biliyorlar, bir özgürlük gelecekse kadınların eliyle geleceğini biliyorlar. O yüzden bu slogan bir felsefeye dönüştü. Kadının mücadelesine inanıldığı için bu slogan her yerde atılıyor. Ancak kadınlar değiştirebilir, bu ceberut diktatör sistemin karşısında ayakta durabilir” dedi. 
 
AFETİ DEPREME DÖNÜŞTÜREN İKTİDAR 
 
79 gün önce meydana gelen depreme değinen Aydeniz, depremde yaşamını yitirenleri andı. Aydeniz, “79 gün geçti, 79 gün boyunca acımız da dinmedi, öfkemiz de dinmedi. Bu depremi büyük bir afete dönüştüren iktidara sandıkta da sokakta da hesap soracağız. Sözümüz olsun, bu depremi afete dönüştüren faşist ittifaka hesap soracağız. Bu iktidara kenti bekası ve kendi rantı için hala burada sorunları çözmüş değil. Tam tersine sorunları derinleştiren, içinden çıkılmaz hale getiriyor. 79 gün geçti, ilk iki gün boyunca hiçbir şekilde sahada olmayanlar, canlarımızı, insanlarımızı enkaz altında diri diri ölüme terk edenler, alan alan deprem bölgelerini geziyorlar. Malatya’dan, depremi en derinden yaşayan yerden soruyoruz: 48 saat boyunca neredeydiniz? Bu sorunları çözmek değil derdiniz, enkazlarda rant peşinde olduğunuzu biliyoruz. Depremin üzerinden 79 gün geçti, hala yıkık binalar olduğu gibi duruyor. Bu enkazın altında kaldılar. 14 Mayıs’ta en büyük cevabı vereceğiz” şeklinde konuştu. 
 
‘SEÇİME DARBE OPERASYONU’
 
Aydeniz, Amed merkezli operasyona değinerek, “Bu operasyonun sebebi kendi geleceğini devam ettirme operasyonu, seçime darbe operasyonudur. Gözaltına alınanlar depremin ilk gününden itibaren buraya gönüllü gelenler, yardım kampanyası yürütenler, ilk günden itibaren enkazı kaldırmak ve dayanışmayı büyütmek için buraya koşan arkadaşlarımızdır. Bu iktidar dayanışmayı cezalandırmak için bu operasyonu yaptı. 150 değil, bin 500 arkadaşımızı gözaltına alsanız, halkımızın yanında olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. 
 
‘KELEPÇELER SİZİN, SOKAKLAR BİZİM’ 
 
İktidarın halka zulüm ve operasyonları reva gördüğünü ifade eden Aydeniz, “Kelepçeler sizin olsun, sokaklar bizim olacak. Bu iktidarın Türkiye halklarına, en çok da depremde yaşamını yitiren, mağdur olan halka tek vaadi daha çok çözümsüzlük, daha çok baskı, daha çok gözyaşı olduğunu biliyoruz. Yeşil Sol Parti tam da bunları çözmek için geliyor, faşizmi geriletmek için geliyor, herkesin kendi dili ve inancıyla, kendi topraklarında yaşamasının zeminini oluşturmak için geliyor. Yeşil Sol Parti özgürlük vaat ediyor, bu iktidar esareti vaat ediyor” diye konuştu. 
 
‘MALATYA KARARINI VERDİ’
 
Yeşil Sol Parti’nin gençlerin, kadınların ve halkların özgürlüğü için geldiğini söyleyen Aydeniz, şöyle devam etti: “Yeşil Sol Parti için sokak sokak, mahalle mahalle çalışma yürütüyoruz. Her yerdeyiz, her yerde büyük bir kararlılık, büyük bir sahiplenmeyle karşılaşıyoruz. Bu büyük bir umut oluşturuyor. Malatya’dan da şunu söylüyoruz; bizler sandıklara gideceğiz, bir oyu faşizmi geriletmeye, diğer oyumuzu Yeşil Sol Parti’ye vereceğiz. 2019’da nasıl faşizme kaybettirdiysek, bir kez daha faşizmi gerileteceğiz. Yeşil Sol Parti’nin büyük bir sayıyla Meclis’e gitmesi gerekiyor. Yeşil Sol Parti halklardan, inançlardan, kadınlardan ve gençlerden yana politika belirliyor. Komşumuzu, arkadaşımızı, yoldaşlarımızı ikna etmeliyiz. Yeşil Sol Parti’yi en az 100 milletvekili ile Meclis’e taşıyacağız. Malatya kararını vermiş, Yeşil Sol Parti’yi Meclis’e gönderecek. Her dakika, her saniye çalışacağız, Malatya’da tarihi rolümüzü oynayacağız. Söz veriyoruz, bu iktidara kaybettireceğiz.” 
 
AKIN: OPERASYON İKTİDARIN ÇARESİZLİĞİDİR
 
Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın, Türkiye’nin tarihi bir seçimle karşı karşıya olduğunu ifade ederek, “Evet, dün bir operasyonla karşı karşıya kaldık. Bir saray rejimiyle karşı karşıyayız. Malatya’nın AKP’nin kalesi olduğunu söylüyorlar. Senin yaptığın her kumpas, her darbe, HDP’ye her operasyon sonrası yine buradayız, kalenizdeyiz, buradan söz veriyoruz, sizi göndereceğiz. Bu operasyon, aslında tükenmiş, sözü kalmamış bir iktidarın çaresizliğidir. Çok yaşadık, çok gördük. Türkiye’nin her yerinde konuşuyoruz. Kürdistan coğrafyasında artık AKP bitmiştir” dedi. 
 
‘SİZİ GÖNDERMEYE KARARLIYIZ’
 
Operasyonlarla çalışmalarının engellenmek istendiğini dile getiren Akın, “Bizim çalışmalarımızı durduracaklarını sanıyorlar. Sizi göndermeye kararlıyız. 14 Mayıs, onların tarihin çöp sepetine gideceği gün olacaktır” sözlerinde bulundu.
 
Meletî’nin deprem bölgesi olduğuna dikkat çeken Akın, “Burası bir deprem bölgesi, Malatya, Hatay gibi birçok kentimiz enkaz altında kaldı. Ancak felaketi daha büyük felaket haline getiren bu iktidar, 3 gün burada yoktu. Siz ‘devlet nerede?’ diye sorduğunuzda, onlar saraylarında oturuyorlardı” diye konuştu.
 
SARAY REJİMİ HİÇ BİR ŞEY ÇÖZEMEZ
 
Akın, sözlerini şöyle sürdürdü: “İnsanlar devletin olmadığı yerde nasıl bir yurttaşlık, nasıl bir dayanışma gösterdi. Bu tepeden inme, tek adam rejimine karşı yerel yönetimler başarılıydı, İzmir’den, Ankara’dan destek geldi ama devlet yoktu. Bu saray rejimi, Türkiye’de artık hiçbir şey çözemez. Çözemedikleri için çaresiz kalıyorlar. Bunlar karşısında hiçbir zaman boyun eğmediğimiz gibi onların iktidarlarını ezeceğiz. 7 Haziran’da gönderdik, 31 Mart’ta gönderdik, 14 Mayıs’ta da göndereceğiz. Biraz daha inançlı olmaya, bu süreci hep birlikte değiştirmeye kararlı olmamız gerekiyor. Yeşil Sol Parti 11 yıldır HDP bileşeni olarak çalıştı, şimdi tarihsel sorumluluğunu yerine getirmeye çalışıyor. Aday tanıtımında söyledik, biz çözüm üretmeye, çözümden yana olmaya daha yakınız. Artık sahada, Türkiye’nin her tarafında çalışıyoruz. Türkiye’nin 81 ilinde, 87 bölgesinde her yerde Yeşil Sol Parti önümüzdeki döneme hazırlanıyor. Sizlerin de Malatya’dan güçlü bir sonuç almanızı bekliyoruz. 
 
GELECEĞİMİZİ KURMAK İÇİN YEŞİL SOL 
 
Bir oyumuzu faşizmi geriletmek için, ikinci oyumuzu geleceğimizi kurmak için kullanacağız. Geleceğimizi kurmamız lazım. Yüz yıllık tarihi kötülüklerin tekrar yaşanmaması için parlamentoya güçlü girmemiz gerekiyor. Buradan göndereceğiniz her vekil, sizin sesiniz olacak. Şu anda Yeşil Sol Parti’nin çatısı altında 17 parti birlikte mücadele ediyor. Türkiye’nin çok kimlikli, kadınını, gencini, Türk’ünü, Kürt’ünü, Alevisini temsil eden bir parti haline geldik. Sorumluluk aldık. Bu sorumluluğu yerine getirmek bizlerin görevi. Buradayız, birlikte başaracağız.” 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.