en iyi rulet siteleri
Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Akın’dan DFG’ye ziyaret
  • Rojev
  • Güncel
  • Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Akın’dan DFG’ye ziyaret

Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Akın’dan DFG’ye ziyaret

Yeşil Sol Partisi Eş Sözcüsü İbrahim Akın, Dicle Fırat Gazeteciler Derneği’ni ziyaret etti. Akın, AKP’nin yürütmüş olduğu siyasetin iflas ettiğine değinerek, “Gözaltıların hangi amaçla yapıldığını biliyoruz. Bunları asla kabul etmeyecek ve normalleştirmeyeceğiz” dedi.

ABONE OL
Nisan 25, 2023 16:00
Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Akın’dan DFG’ye ziyaret
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AMED – Yeşil Sol Partisi Eş Sözcüsü İbrahim Akın, Dicle Fırat Gazeteciler Derneği’ni ziyaret etti. Akın, AKP’nin yürütmüş olduğu siyasetin iflas ettiğine değinerek, “Gözaltıların hangi amaçla yapıldığını biliyoruz. Bunları asla kabul etmeyecek ve normalleştirmeyeceğiz” dedi.

Amed merkezli 21 ilde yapılan operasyon aralarında  Xwebûn Gazetesi İmtiyaz Sahibi Kadri Esen, Yeni Yaşam Gazetesi Yazişleri Müdürü Osman  Akın, gazeteciler Abdurrahman Gök, Ahmet Kanbal, Mikail Barut, Mehmet Yalçın, Mehmet Şah Oruç, Beritan Canözer, Mehmet Yalçın, Salih Keleş, Remzi Akkaya,  Arif Akkaya olduğu 25 avukat olmak üzere 100 üzerinde kişi gözaltına alındı. Son dönemlerde özgür basına yönelik tutuklular nedeniyle Yeşil Sol ve Gelecek Parti (Yeşil Sol Parti) Eş Sözcüsü İbrahim Akın, Dicle Fırat Gazeteciler Derneği’ni ziyaret etti. Ziyarete kent  vekil adayı Sevilay Çalenk  parti Amed İl Eşsözcüsü Pınar Sakık eşlik etti.

Akın, dernek binasında Dernek Sekreteri Cuma Daş tarafından karşılandı.

‘HANGİ AMAÇLA YAPILDIĞINI BİLİYORUZ’

Sabaha gözaltılarla uyanmış olduklarını ifade eden Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın, “Hem gazeteciler, hem siyasetçiler hem sanatçılar aynı zamanda HDP Eş Genel Başkan yardımcılığını yapan Mahfuz Güleryüz ve Özlem Özlem Gündüz gözaltına alındı. Biz gözaltların hangi amaçla yapıldığını biliyoruz. Bunları asla kabul etmeyeceğiz. Bunları asla normalleştirmeyeceğiz. Arkadaşlarımızın en kısa zamanda bırakılmasını istiyoruz. Çünkü seçimler aynı zaman da demokratik bir ortamda eşit koşulda yaşanılması lazım ama bu ülkede hiç bir zaman demokratik bir seçim yaşamadığı için şuanda da devletin bütün olanaklarıyla saray rejimi  AKP-MHP iktidari bütün gücüyle eşitsiz, adaletsiz bir şekilde seçimleri yürütüyorlar. Dünya kamuoyu ve Türkiye görsün ki bu seçimler bütün zorluklara rağmen bütün şiddetlere rağmen evrensel insanlık buna rağmen bu seçimde bu iktidar gidecek. Artık bizim sesimizi kamuoyuna yansıtan basın aynı zamanda bizimle birlikte olan herkesi gözaltına almaya etkisiz kılmaya çalışıyorlar. Bu engellemeler bu durdurmalar sürecek ancak bizim seçim çalışmalarımız hiçbir şekilde asla durmadan devam edecek. İktidar seçim kampanyasını bize karşı bu yöntemlerle yürütüyor. Ama biz seçim kampanyamızı tüm Türkiye de devam edeceğiz. Daha özgür yaşamak için daha ortak bir cumhuriyeti inşa etmek için barış içinde bir arada yaşamak için buradayız. Özelikle Kurdistan’a AKP’ye bir öfke olduğunu biliyoruz. Bu yıllardır AKP’nin yürütmüş olduğu siyasetin iflas ettiği bir durumdur” ifadelerini kullandı.

’14 MAYIS’TA TÜRKİYE İÇİN YENİ BİR SAYFA OLACAK’

İktidarın iflasın açığa çıkmasını istemedikleri için her türlü kötülük çaba sarf ettiklerini söyleyen Akın, şöyle konuştu: “Bugün de basın açıklaması yapmak istediğimiz sırada bizleri polis gücüyle kontrol etmeye çalıştılar ama buna rağmen sözümüz söylemekten geri durmadık ve basın açıklamamızı yaptık. Çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. 20 gün sonraki seçim Türkiye’nin yeni yüzyılı için yeni sayfa olacak. AKP kendi iktidarını kurmaya çalışıyor. Biz buna kötülük iktidarı diyoruz. AKP ve MHP iktidarı yetmedi ülkede ne kadar karanlık ve kötülük bilmişlikleri varsa bununla saraylarını devam ettirmek istiyorlar. Bizim halkımızın bunu gördüğünü düşüyoruz. Ülkenin her yerinde Yeşil Sol Parti adı altında güçlü bir ittifak kurduk. Bunun adı Emek Ve Özgürlük ittifakı. Bu ittifak Türkiye’nin bütün farklı kimliklerini, inançlarını, siyasal tercihlerini birleştiren bir ittifak oldu. Türkiye tarihinde bu kadar kapsamlı bir ittifakın başarılı bir şekilde hayata geçmesini sağlıyoruz. İktidar bu kadar güçlü bir ittifakın yaymış olduğu enerjiye tahammülsüz olduğundan bize saldırmak istiyor. Bunun sonunun olmadığını biliyoruz ve bir siyaset üretmeye, toplumu ortak bir yaşam içerisinde demokrasi inşa etmeye çalışıyoruz. Onlarda (AKP-MHP) yapmakta olduğumuz ortak demokratik inşa sürecimizi engellemeye çalışıyorlar. Güçleri yetmeyecek ve 14 Mayıs akşamı bu iktidarın gideceğini ve yeni bir bahara uyanacağımız. O yüzden buradan gözaltındaki arkadaşlarımızın acilen bırakılmasını ve bu ceberut saldırılarından vazgeçmelerini istiyoruz. bu konuda tüm halkımızı duyarlı olamaya çağırıyoruz.”

‘ÖZGÜR BASININ SUSMADIĞINI GÖRMÜŞ OLMALIYDILAR’

Ardından konuşan JİNNEWS Haber Editörü Gülşen Koçuk ise,  90’lı yıllardan bu yana tutuklamadan işkencelere kadar birçok yöntemle Özgür Basın’ın susturulmaya çalışıldığını hatırlatarak, “İktidarlar değişirken Özgür Basının susmadığını gömüş olmalıydılar lakin bugün yine benzer yöntemler ile kaotik ortamlar yaratılarak Özgür Basına geri adım attırmaya çalışıyorlar. Bugün ki operasyonda sadece Özgür Basın değil, hak, hukuk ve demokrasi mücadelesi veren herkesin hedef alındığını gördük. Bir kez daha bugün birçok kesimin hedef alınmasıyla beraber şunu ortaya koymalıyız, ‘sesimizi çıkarmalıyız’  iktidara ve erkek devletine karşı ses çıkarmanın bugün bir daha önemli olduğunu gördük. Bu yüzden hem basın emekçilerine hem de toplumun bütün demokrasi mücadelesini veren kesimlerine dayanışma çağrısı yapıyoruz. Önümüzde 14 Mayıs seçimleri var bu seçimler sadece gazeteciler için değil herkes için tüm toplum için önemli. İlerleye bilmek adına demokratik yönetimine ulaşmak adına bu seçim çalışmalarını da güçlü sürdürmek gerekiyor. Buradan tüm halklara, kadınlara ve gazeteci arkadaşlarıma dayanışama çağrısı yapıyorum” ifadelerini kullandı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.