en iyi rulet siteleri
Yeşil Sol Parti: Colemêrg’te halkımızın iradesini koruyacağız
  • Rojev
  • Politika
  • Yeşil Sol Parti: Colemêrg’te halkımızın iradesini koruyacağız

Yeşil Sol Parti: Colemêrg’te halkımızın iradesini koruyacağız

Yeşil Sol Parti Colemêrg İl Örgütü, irade gaspına dönük müdahalelerin provokasyon niteliğinde olduğunu belirterek, “Halkımızın iradesini ne pahasına olursa olsun koruyacağız” dedi.

ABONE OL
Mayıs 16, 2023 12:32
Yeşil Sol Parti: Colemêrg’te halkımızın iradesini koruyacağız
0

BEĞENDİM

ABONE OL
COLEMÊRG – Yeşil Sol Parti Colemêrg İl Örgütü, irade gaspına dönük müdahalelerin provokasyon niteliğinde olduğunu belirterek,  “Halkımızın iradesini ne pahasına olursa olsun koruyacağız” dedi. 
 
Colemêrg’te resmi olmayan seçim sonuçlarına göre, milletvekilliği seçimlerinde Yeşil Sol Parti, 95 bin 600 oyla yüzde 62,47; AKP, 31 bin 537 oyla yüzde 20,59; CHP, 11 bin 86 oyla yüzde 7,24 aldı. Bu sonuçla Yeşil Sol Parti, 3 milletvekilinin 3’ünü de aldı, ancak AKP’liler tarafından sandık sonuçlarına dair üst üste itirazlar yapıldı. Tartışmalar sürerken AKP, bir vekil çıkarmak için tüm imkanlarını seferber etmeye başladı. AKP adayı Abdulmuttalip Özbek, il seçim kurulundaki yurtdışı oyları sayımı tamamlanmadan kent valisiyle özel bir görüşme gerçekleştirdi. Hemen ardından İl Seçim Kurulu ile görüşen Yeşil Sol Parti adayları, olası hile ve usulsüzlüklere karşı “demokrasi” nöbeti başlattı.
 
HAKKARİ BAROSU, ÖHD VE İHD’DEN DESTEK
 
Yeşil Sol Parti Colemêrg İl Örgütü, bunun üzerine Hakkari Valiliği binasında bulunan Hakkari İl seçim Kurulu, Gever (Yüksekova),  Şemzînan (Şemdinli) ve Çelê (Çukurca) il ve ilçe seçim kurullarında ve parti binalarında demokrasi nöbeti başlattığını duyurdu. Başlatılan nöbetlere Vezir Parlak, Colemêrg, Öznur Bartın Gever, Onur Düşünmez ise Şemzînan’dan katılım sağlıyor. Öte yandan kentteki, “Demokrasi” nöbetine Hakkari Barosu, Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) üyeleri ve İnsan Hakları Derneği (İHD) gözlemci avukat ve üyeleri de oyların güvenliği sağlamak amaçlı katılım sağladı.
 
SEÇİMLER ADİL VE DEMOKRATİK BİR ORTAM DA GERÇEKLEŞMEDİ
 
Yeşil Sol Parti seçilmiş Colemêrg milletvekili Vezir Parlak, HDP önceki dönem Colemêrg milletvekili ve PM üyeleri Abdullah Zeydan öncülüğünde ve Colemêrg Barış Anneleri Meclisi, HDP, DBP Yeşil Sol Parti il ve ilçe örgütleri yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda partilinin katılımlarıyla il seçim kurulu ziyaret edildi. Yapılan ziyaret sonra partililer son duruma ilişkin Hakkari Valiliği önünde basın açıklaması düzenledi.  Basın açıklaması metnini okuyan HDP Colemêrg il yöneticisi Kadir Şahin, 14 Mayıs seçimlerinin adil ve demokratik bir ortamda gerçekleşmediğinin bilinmesini istediklerini belirterek, “Seçim günü hasta ve engelli seçmenlerimizin dahi sandıkların başına giderek oylarını kullandıklarını ve iradelerine sahip çıktıklarına hep birlikte tanık olduk” dedi. 
 
 ‘İTİRAZLARIN HUKUKİ GEREKÇESİ YOK’
 
AKP’nin sandıklara dönük yaptıkları itirazların hiçbir hukuki gerekçesi olmadığını söyleyen Şahin, AKP’nin iddia ettiği konuların oy kullanma süresi içerisinde tutanak altına alınması gereken iddialar olduğunu vurguladı. Yurtdışı oylarının da geciktirilerek sisteme girilmemesinin irade gaspına dönük endişeleri arttırdığını ifade eden Şahin, “Yaşanan gecikme ve gelişen iddialar kaygılarımızın da yerinde olduğunu göstermektedir. Bütün illerde hatta iktidara yakın kaynaklar dahi yurtdışı oylarının dağılımını sisteme girmişlerdir. Bu sonuçlara göre de üç vekilimiz yüksek bir oy farkı ile meclise gitmektedir” ifadelerini kullandı.
 
‘TOPLUMU BİRBİRİNE KUTUPLAŞTIRICI BİR HAMLE OLUR’
 
Colemêrg’te başta kent valisi olmak üzere, mülki idari amirliklerini bütün partilere eşit mesafede yaklaşmaya çağırdıklarını söyleyen Şahin, kurum amirlerine seçimlerin sonucunu etkileyecek hiçbir girişimde bulunmamaları konusunda “uyarıda” bulunduklarını belirtti. İdari kurumların seçmenin iradesini korumak durumunda olduğunu dile getiren Şahin, “Herkesin halkın iradesine saygı göstermesi gerekmektedir. İrade gaspına dönük müdahalelerin provokasyon niteliğinde olup toplumu birbirine kutuplaştıran bir hamle olduğunu da belirtmek istiyoruz. Binbir emek ve bedelle sandıklara giden halkımızın iradesini ne pahasına olursa olsun koruyacağımızı ve bir takım girişimlere de izin vermeyeceğimizi belirtiyoruz. Hakkâri’deki bütün resmi kurumları ve farklı görüşlerde olan siyasi çevreleri halkımızın iradesine saygı duymaya ve bu hukuksuz girişimlere karşı ses çıkarmaya davet ediyoruz” dedi.
 
 
 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.