en iyi rulet siteleri
Yeşil Sol Parti 28 Mayıs için temaslarını sürdürüyor
  • Rojev
  • Politika
  • Yeşil Sol Parti 28 Mayıs için temaslarını sürdürüyor

Yeşil Sol Parti 28 Mayıs için temaslarını sürdürüyor

Yeşil Sol Parti, 28 Mayıs’ta yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimleri için temaslarını sürdürürken, halka sandığa daha güçlü gitme çağrısı yapıldı.

ABONE OL
Mayıs 21, 2023 14:32
Yeşil Sol Parti 28 Mayıs için temaslarını sürdürüyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

MÊRDÎN – Yeşil Sol Parti, 28 Mayıs’ta yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimleri için temaslarını sürdürürken, halka sandığa daha güçlü gitme çağrısı yapıldı.

Yeşiller Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) 14 Mayıs’taki seçimlerde verdikleri destekten dolayı başlattıkları teşekkür ziyaretleri Mêrdîn’de sürdürüyor. Hem halka teşekkür eden hem de 28 Mayıs’ta gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimleri için sandık çağrısı yapan Yeşil Sol Parti Mêrdîn Milletvekilleri ve beraberindeki heyet; Rişmîl (Yeşilli), Nisêbîn (Nusaybin), Stewr (Savur) ve Qoser (Kızıltepe) ilçelerinde temaslarda bulundu.

SANDIĞA GİTME ÇAĞRISI

DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz ve beraberindeki heyet Rişmîl ilçesine bağlı köyler ile ilçe merkezinde temaslarda bulundu. İlk olarak köylerde halkla bir araya gelen Aydeniz ve beraberindeki heyet halka teşekkür ederek, 28 Mayıs’ta sandığa gitme çağrısı yaptı.

‘KURDİSTANLILAR MİSYONUNU YERİNE GETİRMİŞTİR’

Halkın sorularını da yanıtlayan Aydeniz, sandık sonuçlarının istedikleri gibi olmamasına rağmen AKP ve MHP iktidarının geriletildiğini belirterek, şunları söyledi: “14 Mayıs’ta bütün Kürt halkı ve Kurdîstan halkı seçimlerde üzerine düşen rolünü, misyonunu çok iyi oynadı. Kurdîstan dediğimizde sadece Kürtlerden bahsetmiyoruz. Kurdîstan; Kürtlerin, Araplar, Ermeniler, Süryaniler, Türkmenlerin ortak coğrafyasıdır. 14 Mayıs’a çok 14 Mayıs’a çok anlam yüklemiştik. Yüklemiş olduğumuz bu anlamda da umutlarımızı çok yüksek tuttuk. Hukuksuzluklar karşısında belki, istediğimiz sonucu elde edemedik gibi görünüyor. Ama şu çok net Kurdîstan halkları üzerine düşen rolü, misyonu yerine getirmiştir. Bu konuda hem moralimiz, hem motivasyonumuzu hem de gerçekliğimizi görmek gerekiyor. Bunun sonuca yansımamasının bir sürü nedeni var. İşte bizim taktiksel yanlışlarımız, ittifak yanlışlarımız, aday belirlemedeki eksikliklerimiz, örgütsel olarak sorunlarımız,, anlayış sorunlarımız… Bunların hepsini 28’inden sonra oturacağız, konuşacağız, bunun muhasebesini yapacağız. Bunun özeleştirisini yapması gereken, hesabını vermesi gereken hangimiz isek tek tek bunu konuşacağız. Ama bugün hem bu duruşunuza, tutumuza teşekkür etmek için hem de 28’ine daha önemle yüklenmemiz için. 28 Mayıs 14’ünden çok daha önemli bir mesele. Erdoğan ile Kılıçdaroğlu arasında tercih yapma meselesi değil. Mesele bizlerin kendi coğrafyamızda, kendi topraklarımızda özgürce, dilimizle, kültürümüzle yaşayabilme meselesidir. Mesele bu iktidarın özelde son 8 yıldır, genelde de 21 yıldır Kürtleri düşmanlaştıran, bizleri kutuplaştıran dilinden kurtulma meselesidir. Mesele bu savaşçı politikalardan dolayı ekonomik krizin bu kadar derinleşmesi ve evimize bir ekmek götürememe meselesidir.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.