en iyi rulet siteleri
‘Yeniden inşa için örgütlenmeliyiz’

‘Yeniden inşa için örgütlenmeliyiz’

İktidarın meşru zeminin kalmadığını belirten siyasetçiler, yıkımın olduğu yerlerde yeniden inşa için örgütlenmenin önemine dikkat çekti.

ABONE OL
Şubat 19, 2023 08:00
‘Yeniden inşa için örgütlenmeliyiz’
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İZMİR – İktidarın meşru zeminin kalmadığını belirten siyasetçiler, yıkımın olduğu yerlerde yeniden inşa için örgütlenmenin önemine dikkat çekti. 
 
Mereş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen 2 deprem nedeniyle 40 binden fazla insan yaşamını yitirdi. Yüz binlerce insan yaralandı. İzmir’deki siyasetçiler, deprem bölgesinde yıkıma neden olan iktidarın meşruluğunun kalmadığını ve AKP- MHP iktidarının enkaz altında kaldığını söyledi. 
 
‘DEVLET İFLAS ETTİ’
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Eşbaşkanı Çınar Altan, doğal afetin katliama dönüştüğünü, bunun sorumlusunun ise kapitalist sistemin yürütücüsü olan AKP-MHP iktidarının olduğunu söyledi. Deprem tablosunun “devletin iflası” olduğunu ifade eden Altan, “AKP-MHP iktidarı depreme müdahale edemedi. Devlet halkın değil, belli bir sınıfının çıkarını savunan, bunun adına topluma yönelik sömürü ve şiddet aygıtı olduğunu bir kez daha gösterdi. Devletin tıkandığı bu süreçte, halkın kollektif, komünal hareket etme gibi değerleri ortaya çıktı” dedi. 
 
‘YENİDEN İNŞA İÇİN ÖRGÜTLENMELİYİZ’
 
Emek Partisi (EMEP) İzmir İl Başkanı Emine Uyar da, depremin geleceğinin bilinmesine rağmen önlem alınmayarak, katliama dönüştüğünün altını çizdi. Uyar, Erdoğan tarafından bir yıl içerisinde binaların yapılacağının söylendiğini ancak bu konuda acele edilmemesi gerektiği uyarısında bulunarak, “Şehirleri tamamen yıkıldı. Zemin etütleri yapılmalı. Yeniden inşa ederken bilimin öncelenmesi gerekiyor. İktidar, ‘bir yıl daha zaman kazanayım, seçimi erteyleyim’ derdinde. Her şeyi bir lütuf gibi görüp hareket ediyor. Bu durum kişisel anlık çıkarlar olmamalı. Vergi alma gücü, kolluk gücü yetki onlarda. Ama sorumluluk almıyorlar. Bu tür felaketler yaşıyoruz ve baş başa kalıyoruz. Mahallelerde ilçelerde örgütlenmemiz gerekiyor. Bulunduğumuz alanların yapısı konusunda bilim insanlarından yardım istemeliyiz ve arama kurtarma çalışmalarında gerekirse eğitimler almalıyız” diye kaydetti. 
 
‘HALKLAR DAYANIŞMAYI ÖRDÜ’
 
Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) Parti Meclis üyesi Didar Gül ise, AKP-MHP iktidarının enkaz altında kaldığını vurgulayarak, iktidarın meşruluk zemini kalmadığını söyledi. Gül, devrimci, sosyalist, yurtseverler halkın sürece müdahale ettiğini belirterek, dayanışmayı büyüttüğünü söyledi. Gül, “Devletin yapamadığını, biz omuzladık. Devlet kendi işini yaptı. Halkı korumayarak, ölüme terk ederek, kayyum atadı. Halklar ise dayanışmayı ördü, yaşamı kurmaya devam ediyor” diye aktardı. 
 
MA/Delal Akyüz
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.