en iyi rulet siteleri
Yaşamını yitiren İHD yöneticileri anıldı
  • Rojev
  • Güncel
  • Yaşamını yitiren İHD yöneticileri anıldı

Yaşamını yitiren İHD yöneticileri anıldı

Diyarbakır'da JİTEM tarafından katledilen HEP Diyarbakır İl Başkanı Vedat Aydın'ın cenazesine giderken 10 Temmuz’da geçirdikleri trafik kazasında hayatını kaybeden dönemin İHD Adana Şube Başkanı Elif Tuncer ve İHD yöneticileri Hasan Üzüm, Yusuf Üzüm, Cemal Ölçmez ile İmam Turan anıldı.

ABONE OL
Temmuz 8, 2022 18:30
Yaşamını yitiren İHD yöneticileri anıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ADANA – Diyarbakır’da JİTEM tarafından katledilen HEP Diyarbakır İl Başkanı Vedat Aydın’ın cenazesine giderken 10 Temmuz’da geçirdikleri trafik kazasında hayatını kaybeden dönemin İHD Adana Şube Başkanı Elif Tuncer ve İHD yöneticileri Hasan Üzüm, Yusuf Üzüm, Cemal Ölçmez ile İmam Turan anıldı.

Diyarbakır’da JİTEM tarafından katledilen Halkın Emek Partisi (HEP) Diyarbakır İl Başkanı Vedat Aydın’ın cenazesine giderken 10 Temmuz’da geçirdikleri trafik kazasında hayatını kaybeden dönemin İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şube Başkanı Elif Tuncer ve İHD yöneticileri Hasan Üzüm, Yusuf Üzüm, Cemal Ölçmez ile İmam Turan, Buruk Mezarlığı’ndaki anıt mezarları başında anıldı. İHD’nin çağrı yaptığı anmada HDP Adanan milletvekilleri Tülay Hatimoğulları ve Kemal Peköz, Emek Partisi (EMEP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) ve Elif Tuncer’in ailesi yer aldı.

Basın açıklamasını okuyan İHD Adana Şube Başkanı Yakup Ataş, aradan geçen 31 yıla rağmen hak ihlalleri konusunda Türkiye’de Beşler’in hayatını kaybettiği yıllarla aynı noktada olunduğunu belirterek, “Temel hak ve özgürlükler ortadan kaldırılmış, tek adamlık otoriter yeni bir siyasal sistem dayatılmıştır. İnsanlık tarihinin yarattığı evrensel değerler, birikimler, egemenler tarafından yok edilmekte çiğnenmeye devam edilmektedir” dedi.

Her dönemde haksızlığa karşı adaleti, baskı ve tekçiliğe karşı demokrasiyi, özgürlüğü, ayrışma ve kutuplaştırmaya karşı da eşitlik ve kardeşliği savunduklarını dile getiren Ataş, “36 yıllık mücadelesinde 27 mücadele arkadaşımızı faili belli cinayetlerle kaybettik.  Ancak yılmaya , vazgeçmeye ve ümitsizliğe hakkımız yok. 31 yıl önce ‘özgürlük, adalet demokrasi ve barış” mücadelesi veren ‘Beşler’ olarak andığımız mücadele arkadaşlarımızın bizlere bıraktığı değerler, bugün de insanlığın sahiplendiği ortak ve vazgeçilmez değerlerdir. Onların bıraktığı yerden  büyük bir dayanışma  ruhuyla insan hakları mücadelesini vermeye devam ediyoruz” dedi.

‘İNSAN HAKLARI MÜCADELESİ DE DEVAM EDİYOR’

90’lı yıllarda yaşanan acıların halen devam ettiğini dile getiren HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, “Fikrini ifade eden her yurttaş, ‘Bir ekmeğe muhtacım, açım’ diyen bir insan bile terörist ilan ediliyor. 90’lar geri dönmüş durumda ve bu baskı politikalarını iliğimize kadar hissediyoruz. İnsan hakları savunucuları ağır baskı koşullarına rağmen mücadelelerinden geri adım atmadılar” diyerek demokrasi ve insan hakları mücadelesinde hayatını kaybedenleri andı.

‘ALTIOKKA VE PEKYEN DE ANILDI’

Emek Partisi Adana İl Başkanı Sevil Aracı da sözlerine geçen yıl 10 Temmuz’da hayatını kaybeden Adana’da demokrasi mücadelesi ile tanınan isimlerden TMMOB İKK eski sekreteri Mustafa Altıokka ve geçtiğimiz günlerde kaybedilen Ahmet Pekyen’i anarak başladı.

‘MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ’

HDP’ye yapılan operasyonla 37 kişinin gözaltına alındığı operasyonda olduğu gibi 90’ları geçen baskı politikalarının devam ettiğini dile getiren Aracı, “O kadar ağır şeylerle karşı karşıyayız ki yasal bir derneğin içerisine kamera yerleştirilecek kadar hukuksuz, kişi haklarına, özel hakların gizliliğine aykırı uygulamalarla delil toplanmaya çalışıldı. Saklama gereği dahi duymadan yapıyorlar. Böylesi hukuksuz bir dönemin içerisindeyiz. Ekonomik anlamda insanlar yaşamını kazanamaz duruma geldi. Ama biz bunların hepsinin sonu geleceğine inanıyoruz. Yitirdiğimiz canlarımızın anılarını önümüze katarak bu mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

En az 10 karakter gerekli