en iyi rulet siteleri
Yapı Denetim evrakları enkaz altında

Yapı Denetim evrakları enkaz altında

Hatay'da bulunan binaların teknik analiz ve laboratuvar sonuçlarının bulunduğu Yapı Denetim Şube Müdürlüğü binasındaki evrakların bir kısmı savcıya teslim edilirken, bir kısmı ise halen enkaz altında kaldı.

ABONE OL
Şubat 16, 2023 18:30
Yapı Denetim evrakları enkaz altında
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HATAY – Hatay’da bulunan binaların teknik analiz ve laboratuvar sonuçlarının bulunduğu Yapı Denetim Şube Müdürlüğü binasındaki evrakların bir kısmı savcıya teslim edilirken, bir kısmı ise halen enkaz altında kaldı.

Mereş merkezli deprem sonrası yıkımın başladığı Hatay’da delil niteliğinde olan evrakların bir kısmı savcılık tarafından alınırken, bir kısmı ise enkaz altında kaldı. İçerisinde Hatay’daki binaların yapımında kullanılan malzemelere ve yapı denetim süreçlerine dair önemli evrakların bulunduğu Yapı Denetim ve Yapı Malzeme Şube Müdürlüğü’nün tek katlı binası hakkında valilik tarafından yıkım kararı verildi. Karar sonrası 11 Şubat’ta binanın bir kısmı yıkıldı. Binanın yıkıldığının fark edilmesi üzerine olay yerine gelen Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi avukatlar yıkımı durdurdu. Daha sonra polis ve savcılığa haber veren avukatlar, Hatay’ın ilçelerindeki binaların teknik verileri ve laboratuvar sonuçlarının bulunduğu evrakların bir kısmını kurtardı.

Yıkım kararının ardından Yapı Denetim Şube Müdürlüğü binasının önünde nöbet tutan avukatlardan ÇHD’li Ömer Meşe, enkaz altında halen belgeler olduğu bilgisini paylaştı. Alandaki klasörleri savcıya sayarak teslim ettiğini belirten Meşe, “Fakat bunları taşıyan görevli arkadaşların taşıma sırasında bu klasörlerin içinden düşen evrakları dahi almaya lüzum görmediklerini gözlemliyorum. Buradaki enkaz için halen değişen bir şey yok. Sorun halen çözümlenmiş değil. Buradaki enkazda halen kurtarma çalışmasına gelmiş ne bir iş makinası ne de çekilmiş güvenlik şeridi yok. Evrakların güvenliği için de tahsis edilen emniyet ekibi ya da bir savcı yok. Hiç kimse yok. Ama bu enkaz ve bu evraklar bu alandan güvenli bir alana nakledilen kadar beklemeye devam edeceğim” dedi.

MA / Tolga Güney

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.