en iyi rulet siteleri
Wan’dan seslendiler: İstifa et

Wan’dan seslendiler: İstifa et

Depremde ortaya çıkan yıkımın "kader" değil, iktidarın ihmali olduğunu belirten yurttaşlar, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a "istifa et" diye seslendi.

ABONE OL
Mart 4, 2023 07:00
Wan’dan seslendiler: İstifa et
0

BEĞENDİM

ABONE OL
WAN – Depremde ortaya çıkan yıkımın “kader” değil, iktidarın ihmali olduğunu belirten yurttaşlar, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a “istifa et” diye seslendi. 
 
Mereş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen depremde ihmaller zinciri 15 milyona yakın yurttaşı doğrudan etkiledi. Yaşanan yıkımın büyüklüğüne karşı ihmalleri görmezden gelen AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan “kader” ifadelerine sığınarak, halktan “helallik” istedi. Yaşanan yıkımın kaderle açıklanamayacağını ifade eden Wanlılar, Erdoğan’ın helallik istemine karşı “Hakkımızı helal etmiyoruz. İstifa et” dedi.
 
‘DEVLET VE BELEDİYELER SORUMLU’ 
 
Depremin “doğal” olduğunu ancak ortaya çıkan yıkımın “tedbirsizlik” olduğuna vurgu yapan demir ustası Mehmet Uçar, “Ben 37 yıllık işçiyim. Onlarca kentte inşaat yaptık. İnşaatlarda yaşanan eksikliklerin bizzat tanığıyım. Bir binayı eksik malzemelerle yaparsanız, yaşanan ölümlerde kadere sığınamazsınız. Kumu denizden, betonu alçıdan yaparsanız, sağlam bir şey inşa edemezsiniz. Bu nedenle suçun büyük kısmı denetim yapmayan belediye ve devletin. Ölülerden helallik istiyorlar ama ölüler helallik veremez. Bize yaşatılanlara gelince hakkımı helal etmiyorum” dedi. 
 
‘İKİ ELİM YAKASINDA OLACAK’
 
Hıdır Bıçakçı da “Depreme karşı bilim ve akıl lazım” diyerek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da “kader” açıklamalarıyla ne kadar bilimden uzak olduğunu ortaya koyduğunu belirtti. Bıçakçı, tepkisini şu şekilde dile getirdi: “Kızılay’a imam atıyorlar, diğer yandan Kızılay çadır ve gıda satıyor. Bizler halk olarak kan bağışı yapıyoruz onlar gidip kanımızı satıyorlar. İnsanların kanı satılır mı? Hakkımı onlara vallahi de billahi de helal etmiyorum, öbür dünyada iki elim yakalarında olacak.” 
 
‘ÖLÜMLERDEN HÜKÜMET SORUMLU’ 
 
Depremde yaşanan felaketi kaderle açıklamanın “saçmalık” olduğunu belirten Cafer Bazar, “Depremin herkes tarafından bilinen bir bilimsel açıklaması var. Depremi bilim insanlarının açıklamalarını bir yana bırakıp Erdoğan’ın kader söylemi içerisinde değerlendirmek cehaletten başka bir şey değildir. Deprem öldürmez ihmal öldürür. Depremle bir iki yıllık binalar yıkıldı ve insanlar yaşamlarını yitirdi. Hakkımızı helal etmiyoruz. Çünkü bu 45 bin insanın ölümünden hükümet sorumlu. Kaldı ki çağdaş toplumlarda böyle bir felakete karşı helallik istenmez, istifa edilir” diye kaydetti. Erdoğan’ın helallik istemesinin yaşanan ihmalin kabulü şeklinde tanımlayan Fahrettin Ağdar ise, “Bu depremin sorumlusu iktidardır bu nedenle bırakın seçim tartışmalarına girmelerini, bir sonraki seçime bile girmemesi gerekir” dedi.
 
‘YÖNETMİYORSANIZ İSTİFA ETMELİSİNİZ’
 
Meydana gelen yıkımın kişiler veya kurumlara yıkmanın doğru olmadığını, ihmalden iktidarın sorumlu olduğunu söyleyen Ayvaz Hazır, “Bakın Japonya’da 9 nokta şiddetinde deprem oluyor 3 kişinin burnu kanıyor, ancak bizde 45 bin insan ölüyor. Bunu kaderle açıklamak mümkün değil” şeklinde konuştu. Türkiye’de konutların ihmaller silsilesi ile inşa edildiğini kaydeden Hüseyin Ataman da, Türkiye yapı stoğunun yüzde 90’nının deprem yönetmeliğine göre yapılmadığını ifade etti. Ataman, “Bu kadar ihmal varken bunu kaderle açıklamak mümkün değil. Bu ateş hepimizi yaktı. Bu yıkım dünyanın başka bir yerinde olsa… Bakın birkaç gün önce Yunanistan’da bir tren kazası oldu ve bakan çıkıp istifa etti. İhmal olur veya olmaz bu bir saygı göstergesidir. Dolayısıyla yönetemiyorsan istifa etmek zorundasınız” diyerek sözlerini noktaladı.
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.