DOLAR 18,6417 0.01%
EURO 19,5820 0.3%
ALTIN 1.067,540,60
BITCOIN 313612-0,91%
Diyarbakır
10°

PARÇALI BULUTLU

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

Wan’da kadın istihdamı kriteri: AKP’li olmak
  • Rojev
  • Kadın
  • Wan’da kadın istihdamı kriteri: AKP’li olmak

Wan’da kadın istihdamı kriteri: AKP’li olmak

Kayyım yönetimindeki Van Büyükşehir Belediyesi ve Edremit Kaymakamlığı’nın “kadın koordinatör” alımları için yaptığı sözlü mülakatlarda seçilenlerin büyük bir bölümü AKP’lilerden ya da yakınlarından oluştu.

ABONE OL
Kasım 11, 2022 06:33
Wan’da kadın istihdamı kriteri: AKP’li olmak
0

BEĞENDİM

ABONE OL
WAN – Kayyım yönetimindeki Van Büyükşehir Belediyesi ve Edremit Kaymakamlığı’nın “kadın koordinatör” alımları için yaptığı sözlü mülakatlarda seçilenlerin büyük bir bölümü AKP’lilerden ya da yakınlarından oluştu.  
 
Kayyım yönetimindeki Van Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraklerinden BELVAN Ulaşım San. Tic. ve Ltd. Şirketi bünyesinde çalıştırılacak “kadın proje koordinatörü’ için Eylül ayında mülakat duyurusu yapıldı. Yüzlerce kadının başvuru yaptığı sözlü mülakat, Miks (Bahçesaray), Artemêt (Edremit), Tuşba ve Ebex (Çaldıran) ilçelerinde yapıldı. Mülakat sonucunda ise 4 ilçede asil ve yedek olmak üzere 32 kadın seçilirken, seçilenlerin tamamı 90 ila 100 arasında puan verilen AKP’li isim ve yakınlarından oluştu.
 
AKP’Lİ KADINLAR SEÇİLDİ
 
Miks ilçesinde 1’i asil 1’i yedek olmak üzere 2 kişilik alım için çok sayıda kadın başvururken, asil üyeye AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Danışmanı Gülşen Orhan’ın akrabası Nesrin Orhan, yedeğe yine Orhan’ın akrabası Eylem Orhan seçildi.
 
Artemêt ilçesinde yapılan mülakatta, 7 asil ve 7 yedek olmak üzere 14 kadın seçildi. AKP Edremit İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Nejla Kortak ile AKP İpekyolu İlçe Yöneticisi Merve Furoğlu’nun yakını Ayşenur Furoğlu, burada seçilen isimlerden ikisi olurken, mülakatı kazananların tamamı yine AKP’ye yakın isimler oldu. 
 
Projenin “Tuşba Koordinatör” seçimleri de diğer ilçeleri aratmadı. Mülakatta seçilen 7 asil ve 7 yedek ismin büyük bir bölümü yine AKP’lilerin yakınlarından oluştu. Listenin başında ise AKP’nin Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman’ın akrabası Selma Akman yer aldı.
 
Ebex ilçesindeki mülakatta 2 kişi seçilirken, buradaki tablo da değişmedi.
 
KAYMAKAMLIK SINAVI
 
Edremit Kaymakamlığı’nın Aile Destek Merkezi (ADEM) Koordinatör alımına ilişkin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığı tarafından Eylül ayında yapılan mülakata da 61 kadın katıldı. Ancak kaymakamlığın sözlü mülakatında AKP Van İl Kadın Kolları Bilgi ve İletişim Teknolojileri Birim Başkanı Müyesser Baytar birinci, AKP üyesi Kader Atdemir ise ikinci oldu. 
 
61 KİŞİDEN 2 AKP’Lİ SEÇİLDİ 
 
Edremit Kaymakamlığı’nın yaptığı mülakatta elenen sosyolog-yazar Mülkiye Tekin, yaşananları şöyle anlattı: “Beni mülakat için çağırdılar. Bu süre zarfında hazırlandım ve mülakatım çok iyi geçti. Asil olarak sözlü sınavı geçen AKP’li Baytar benden önce mülakata alındı. Ona sınavın nasıl geçtiğini sordum. Çok heyecanlı ve titrek bir şekilde kendisini ifade edemediğini ve sınavın çok zor geçtiği söyledi. Benim mülakatıma kaymakam, milli eğitim müdürü ve yaklaşık 10 kişi girdi. Alanımla ilgili sordukları soruların tamamını cevapladım ama maalesef seçilmedim.  Mülakata girdikten 45 gün sonra sonuçlar açıklandı. Listeler açıklanınca kendi üyelerinin seçildiğini gördüm. Sözlü sınavım başarılıydı. Alanımla ilgili sorular sorulduğu için kolay geçti ama benden sonrakilere; sadece isimlerini ya da Van’daki endemik bitkilerin isimleri sorulmuş. Orada bir gösteri yapıldı. Yani, ‘işte mülakat yaptık’ diyebilmek için bu mizanseni yaptılar. 61 kadının girdiği sözlü sınavda, ne hikmet ki sadece 2 üyelerini seçtiler. Bana ‘Arkanız sağlamsa, torpiliniz yüksekse atanırsınız’ dediler. Hatta benim AKP’ye üyelik durumuma bakmışlar. AKP’ye üye olmadığımı görünce de elemişler. Bunu açık açık bana söylediler. Başvuru yapmadığım kurum kalmadı, hepsi sonuçsuz kaldı. Hatta benim yazdığım Kürtçe kitapları ve Federe Kürdistan Bölgesi’nde bir fuara katılmamı bile bana anlattılar.” 
 
MA / Berivan Kutlu
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.