en iyi rulet siteleri
Wan Eğitim Sen: Dil toplumun kimliğidir

Wan Eğitim Sen: Dil toplumun kimliğidir

Eğitim Sen Wan Şubesi, 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı’na ilişkin yaptığı açıklamada ana dilin önemine vurgu yaparak, “Dil toplumun kimliğidir” dedi.

ABONE OL
Mayıs 15, 2023 16:30
Wan Eğitim Sen: Dil toplumun kimliğidir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

WAN- Eğitim Sen Wan Şubesi, 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı’na ilişkin yaptığı açıklamada ana dilin önemine vurgu yaparak, “Dil toplumun kimliğidir” dedi.

Eğitim ve Bilim Emekçiler Sendikası (EĞİTİM SEN) Wan şubesi 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı’na ilişkin şube binası önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. EĞİTİM SEN Wan şubesi adına basın metini Lokman Babat okudu. Açıklamada, “Her netew bi zimanê xwe heye, ziman hebûn e” pankartı taşınırken; “Zimanê me rûmeta me ye”, “Bê ziman jîyan na be” sloganları atıldı.

15 Mayıs Kürt Dil Bayramı’nın tarihsel sürecine değinen Babat şöyle devam etti: “Her dil bir toplumun kimliğidir. Bu yüzünde bir dilin kaybolması o toplumun kaybolması anlamına gelir. Bugün Kürtçe ve Anadolu ve Mezopotamya’nın kadim dilleri asimilasyon politikaları sonucu kaybolma tehlikesi ile karşı karşıya.”

Kürtlerin tüm asimilasyon politikalarına karşı direniş sergilediğini belirten Babat, Kürt dilini yaşatmak için kısıtlı imkanlar ve zor şarlar altında çalışmaların yürütüldüğünü söyledi. Babat, “Dernekler, gazeteler, dergiler ile dilimiz üzerindeki yok etme politikalarına karşı dilimi savunduk” dedi.

‘KÜRT DİLİNE SAHİP ÇIKMALIYIZ’

Hükümetin kayımlar atayarak Kürt diline ilişkin bütün kurumları kapattığına dikkat çeken Babat, “Gazete, dergi, televizyon kanalı, kadın kurumları, Kürt dil enstitüsü ve Kürtçe dil kurslarını kapattılar. Böyle bir süreçte Kürt diline sahip çıkmak önemli bir sorumluluktur. Biz Kürt Dili Bayramında bir kez daha kendi dilimizde eğitim çağrısında bulunuyoruz”  ifadelerini kullandı.

ULUSLARARASI ANLAŞMADA ANADİL HAKKI!

“Kürtçenin eğitim dili olmasını için Anayasa’nın 42’nci Maddesi değişmeli” diyen Babat, Türkiye’nin  imzaladığı uluslararası anlaşmada anadilde eğitim hakkının olduğuna değindi. Bir kez daha bu gerçeği dile getirdiklerini vurgulayan Babat, “Biz Kürt Dil Bayramı’nda Kürtçeyi ret, asimilasyon ve inkara karşı koruyan bütün emekçileri saygıyla selamlıyoruz. Kürt Dil Bayramı’nı kutluyoruz” diye konuştu. 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.