en iyi rulet siteleri
Uluslararası kamuoyu, HDP kapatma davasına karşı açıklama yapacak
  • Rojev
  • Politika
  • Uluslararası kamuoyu, HDP kapatma davasına karşı açıklama yapacak

Uluslararası kamuoyu, HDP kapatma davasına karşı açıklama yapacak

HDP’nin kapatılmasına karşı tepki göstermek amacıyla birçok ülkeden parti ve uluslararası çatı partilerin yanı sıra Avrupa Parlamentosu’ndan yüzlerce parlamenter açıklama yapacak.

ABONE OL
Mart 13, 2023 15:32
Uluslararası kamuoyu, HDP kapatma davasına karşı açıklama yapacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ANKARA – HDP’nin kapatılmasına karşı tepki göstermek amacıyla birçok ülkeden parti ve uluslararası çatı partilerin yanı sıra Avrupa Parlamentosu’ndan yüzlerce parlamenter açıklama yapacak.

Halkların Demokratik Partisi’ne dönük Anayasa Mahkemesi’nde (AYM) devam eden kapatma davasına karşı uluslararası parti, çatı parti ve ittifaklar, HDP ile dayanışma amacıyla yarın açıklamalar yayınlayacak.

Yarın açıklama yapacak partiler şu şekilde:

“İTALYA: Demokrat Parti ve ve İtalya Parlamentosu PD Dış ilişki Komisyon üyeleri. İsviçre: Sosyal Demokrat Parti, Yeşiller, Basta. Fransa: NUPES’e üye partiler. İspanya: Bask ülkesi, Katalonya, Andalusya, Galiçya. Hollanda: Sosyalist Parti, PvdA. Belçika: Ecolo. Almanya, Luxemburg: Sol Parti. İsveç: Sol Parti. Norveç: Kızıl Parti, Sosyalist Sol Parti. Avusturya: SPÖ, Yeşiller. Britanya: İşçi Partisi’nden 12 parlamenter. İrlanda: Sinn Fein. İskoçya: Yeşiller. Finlandiya: Sol Parti. Danimarka: Endelisten ve SF. Polonya: Razem. Kıbrıs: AKEL, EDEK. Yunanistan: Syrizia ve Mera25. Avustralya: Yeşiller ve birçok sosyal demokrat, sosyalist, sol ve yeşil partiler.

ÇATI PARTİLERİ

*Avrupa Sosyalistler Partisi (PES- Party of European Socialists). İsveç eski Başbakanı Stefan Löfven’in başkanı olduğu PES, Avrupa’da 45 üye ve 12 gözlemci sosyal demokrat partiyi çatısı altında bir ara getiriyor.

*Avrupa Özgür İttifakı (EFA – European Free Alliance), Avrupa’daki çeşitli bölgeselci, azınlık temsilcisi ve özerklik talebinde bulunan 45 üye partisini çatısı altında bulunduran siyasi parti. Ayrıca EFA’ya bağlı üye partilerin bazıları ayrı açıklamalarda bulunacaklar.

*Yeşil politikayı destekleyen siyasi partilerin çatı partisi Avrupa Yeşiller Partisi (European Green Party) de açıklama yapacak çatı partiler arasında. Eşbaşkanları Fransız Mélanie Vogel ve Avusturyalı Thomas Waitz olan Avrupa Yeşiller Partisi, 32 ülkeden 36 partiyi çatısı altında bulunduruyor.

*Avrupa Sol Partisi (Party of the European Left – EL) değişik ülkelerden 25 parti ve 11 gözlemci partiyi çatısı altında bulunduruyor. Başkanı Avusturyalı Walter Baier.

705 PARLAMENTER

Parti ve çatı partilerin yanı sıra Avrupa Parlamentosu’nda (AP) yer alan ve 705 parlamenteri olan Sosyalist ve Demokratların İlerici İttifakı (Group of the Progressive Alliance of Socialists and Democrats-S&D), Yeşiller ve Avrupa Özgür İttifakı (Greens/European Free Alliance-Greens/EFA) ve Avrupa Birleşik Solu/Nordik Yeşil Sol (European United Left/Nordic Green Left – GUE/NGL) grupları ortak açıklama yapacak.”

Açıklama yayınlayacaklar arasında Avrupa Parlamentosu’ndan Kürt Dostluk Grubu da yer alıyor. HDP ayrıca, AP Başkanı ve diğer gruplardan açıklama yapmaları için talepte bulundu.

İLERİCİ İTTİFAK

93 ülkeden 135 sosyal demokrat ve sosyalist partinin çatı örgütü İlerici İttifak (Progressive Alliance), İlerici Enternasyonal (Progressive International) ve Uluslararası Halk Meclisi de (International People’s Assembly-IPA) bir açıklama yapacak.

AMERİKA VE ASYA’DAN DA AÇIKLAMA BEKLENİYOR

HDP’nin çağrı yaptığı Sosyalist Enternasyonal’den açıklama için cevap beklenirken, Amerika, Asya’dan da değişik partilerin de açıklama yayınlayacağı konuşuluyor.

Ülkelerdeki siyasi partiler ve uluslararası çatı partilerine ek olarak, farklı ülkelerdeki parlamenterlerin bir kısmı parlamentoda açıklama yapacakken, bazıları ise soru önergeleri sunacak.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.