Uluslararası heyet İHD ve İstanbul Barosu ile görüştü
  • Rojev
  • Güncel
  • Uluslararası heyet İHD ve İstanbul Barosu ile görüştü

Uluslararası heyet İHD ve İstanbul Barosu ile görüştü

PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecride karşı bir araya gelen Tecride Karşı Uluslararası Delegasyon, İHD ve İstanbul Barosunu ziyaret etti. Baroya ziyarette, yapılan başvuru da ele alındı.

ABONE OL
Ocak 25, 2023 15:30
Uluslararası heyet İHD ve İstanbul Barosu ile görüştü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İSTANBUL – PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecride karşı bir araya gelen Tecride Karşı Uluslararası Delegasyon, İHD ve İstanbul Barosunu ziyaret etti. Baroya ziyarette, yapılan başvuru da ele alındı.

PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecride karşı bir araya gelen hukukçu, siyasetçi, gazeteci ve akademisyenlerden oluşan 7 farklı ülkeden 36 kişilik Tecride Karşı Uluslararası Delegasyon, dün Türkiye’ye geldi. İstanbul, Ankara ve Amed’te 25-28 Ocak arasında temaslarda bulunacak olan heyetten 12 kişi, Asrın Hukuk Bürosu ziyareti ardından İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’ni ziyaret etti.

Temel gündemleri PKK Lideri Abdullah Öcalan olan delegasyon, Asrın Hukuk Bürosu ve Özgürlük İçin Hukukçular (ÖHD) eşliğinde İHD’ye gitti. Delegasyonu, İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin ve İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri karşıladı. Ziyarette, Adalet İçin Hukukçular, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği’nin (CİSST) de temsilci ve üyeleri de yer aldı.

İLK GÜN VURGUSU

Ziyaret, daha sonra basına kapalı olarak sürdü. Ziyaret sonrasında bilgi veren Keskin, delegasyon heyetine PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin İmralı’ya getirildiği ilk günden beri ağırlaşarak devam ettiğini ve bu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) başta olmak üzere diğer pek çok hukuk normunun çiğnendiğine dair aktarımda bulunduğunu paylaştı. Ziyarette, katılımcıların yoğunluklu olarak Abdullah Öcalan, cezaevlerindeki ve hasta tutukluların durumuna dikkat çektiği öğrenildi.

BAŞVURU SORULACAK

Heyet daha sonra İstanbul Barosuna ziyarette bulundu. Ziyarette, İstanbul Barosu Yönetim Kurulu üyesi Sinan Naipoğlu yer aldı. Ziyarette, ÖHD’li avukatların Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin son bulması ve avukatları ile görüştürülmesine dair yaptığı başvurunun akıbetinin masaya yatırıldığı öğrenildi. 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.