Uca, Abdullah Öcalan’a yönelik disiplin cezalarının gerekçesini sordu
  • Rojev
  • Güncel
  • Uca, Abdullah Öcalan’a yönelik disiplin cezalarının gerekçesini sordu

Uca, Abdullah Öcalan’a yönelik disiplin cezalarının gerekçesini sordu

HDP’li Feleknas Uca, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecride dair Adalet Bakanlığı'na verdiği soru önergesinde “Disiplin cezalarının ve görüş yasağının açıklaması var mıdır?” diye sordu

ABONE OL
Ocak 14, 2023 19:00
Uca, Abdullah Öcalan’a yönelik disiplin cezalarının gerekçesini sordu
0

BEĞENDİM

ABONE OL
 
ANKARA – HDP’li Feleknas Uca, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecride dair Adalet Bakanlığı’na verdiği soru önergesinde “Disiplin cezalarının ve görüş yasağının açıklaması var mıdır?” diye sordu
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekili Feleknas Uca, İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki ağır tecridi, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a sordu. 
 
Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından yapılan aile ve avukat görüşme başvurularının “disiplin cezası” ve “görüş yasağı” gerekçesiyle engellendiğinin belirtildiği yazılı önergede, Abdullah Öcalan ile birlikte aynı cezaevinde tutulan Ömer Hayri Konar, Veysi Aktaş ve Hamili Yıldırım’a dair şu sorular yöneltildi: 
 
“*21 ayı aşkın bir süredir haber alınamayan, tüm iletişim kanallarının engellendiği Sayın Öcalan ve diğer mahpuslara ‘disiplin cezası’ adı altında görüş yasağı konmasının açıklaması var mıdır?
 
*Sayın Abdullah Öcalan, Ömer Hayri Konar, Veysi Aktaş ve Hamili Yıldırım’a verilen ‘disiplin cezasının’ gerekçesi nedir? 
 
*Sayın Abdullah Öcalan ve diğer mahpuslara verilen disiplin cezasının gerekçesi ve ceza tarihine ilişkin bilgiler neden avukatlarla paylaşılmamaktadır? 
 
*Sayın Abdullah Öcalan, Ömer Hayri Konar, Veysi Aktaş ve Hamili Yıldırım’ın aileleriyle ve avukatlarıyla görüşmesinin engellenmesinin hukuki dayanağı nedir? 
 
*Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin (AİHS) işkence yasağı maddesinin ihlali olan bu uygulamada ısrar etmenin nedeni nedir?”
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.