DOLAR 18,6375 0.05%
EURO 19,2550 -0.05%
ALTIN 1.047,410,51
BITCOIN 3075071,51%
Diyarbakır
10°

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

06:26

İMSAK'A KALAN SÜRE

Tutuklu yakınları: Sesimize ses katın

Tutuklu yakınları: Sesimize ses katın

“Adalet Nöbeti” eylemcilerinden Zeynep Çalıhan, çocuklarının ölmemesi için direndiklerini belirterek, “Sadece anneler için değil tüm insanlar için adalet istiyoruz. adalete hep birlikte sahip çıkalım” dedi.

ABONE OL
Kasım 13, 2022 15:30
Tutuklu yakınları: Sesimize ses katın
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İSTANBUL – “Adalet Nöbeti” eylemcilerinden Zeynep Çalıhan, çocuklarının ölmemesi için direndiklerini belirterek, “Sadece anneler için değil tüm insanlar için adalet istiyoruz. adalete hep birlikte sahip çıkalım” dedi.

Marmara Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Yardımlaşma Derneği (MATUHAY-DER), Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bağcılar İlçe Örgütü binasında tutuklu ailelerinin katılımıyla “Adalet Nöbeti” konulu panel gerçekleştirdi. Panele, Tevgera Jînen Azad (TJA) aktivistleri, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Emekli ve Yaşlılar Komisyonu,  Halkların Demokratik Partisi Bağcılar İlçe Örgütü, Anadolu Yakınlarını Kaybedenlerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (ANYAKAYDER), Göç İzleme Derneği (GÖÇİZDER) ile Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.

Moderatörlüğünü DBP yöneticisi Kemal Bayar’ın yaptığı panele, Ümraniye L Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan ağır hasta tutuklu Selim Çiftçi’nin ablası Cemile Çiftçi, iki kızı cezaevinde olan Barış Annesi Zeynep Çalıhan ile Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukat Berivan Bekçi konuşmacı olarak katıldı. Panelin açılışını yapan Kemal Bayar, tutuklulara dönük keyfi uygulamalara dikkat çekerek, tutuklu yakınlarının ise bu uygulamalara karşı başlattıkları “Adalet Nöbeti” ile seslerini duyurmaya çalıştıklarını söyledi. Bayar, nöbet eylemlerinin güçlendirilmesi gerektiğini dile getirdi.

‘ADALET HERKESE LAZIM’

Ardından “Adalet Nöbeti” eylemcilerinden Zeynep Çalıhan konuştu. Eylemlerinin nedenini ve gözaltına alındıkları anlara dair konuşan Çalıhan, şunları söyledi: “Şubat ayından beri her türlü işkenceyi gördük. Darp ettiler, hakaret ettiler, gözaltı aracında saatlerce tuttular. Adalet için yoldayız ama adalet, hak, hukuk yok. Çocuklarımızın ölmemesi için adalet istiyoruz. Sizden de destek bekliyoruz. Sadece anneler için değil tüm insanlar için adalet istiyoruz. Bu adalete hep birlikte sahip çıkalım. Kocaman saray var ama içerisinde adalet yok. Tek devlet, tek millet ve tek insan olduğu için adalet yok.”

‘DİRENMEYE DEVAM’

Bir diğer “Adalet Nöbeti” eylemcisi Cemile Çiftçi de, eylemlerinin başladığı ilk günden bu yana sokak sokak, meydan meydan direndiklerini belirtti. Eylemler sırasında çoğu kez işkenceyle gözaltına alındıklarını hatırlatan Çiftçi, “Bu mücadeleyi devam ettireceğiz. İçerdekiler direndiği sürece biz de dışarıda direneceğiz. Ama sizden de yardım istiyoruz,  sahip çıkmanız gerekiyor” diye belirtti.

‘ANNELERİN SESİNE KULAK VERİN’

Daha sonra konuşan ÖHD’li avukat Berivan Bekçi ise, tutuklu yakınlarının her hafta işkenceyle gözaltına alındığına tanıklık ettiklerini ancak ailelerin sahiplenilmediğini dile getirdi. Bekçi, “Sayıları az olduğu için polis güç uygulamakta fazla zorlanmıyor. Anneleri yalnız bırakmamak gerekiyor. Annelerin amacı cezaevlerindeki evlatlarının sesini duyurabilmek. Dışarıdaki kötülüğün bir yansıması da cezaevlerinde oluyor. Bu biraz da dışarıdaki sessizliğin yansıması olabiliyor. Kendi hukuklarını dahi uygulamaktan geri duruyorlar. Maalesef ki onlara kendi hukuklarını uygulatmak zorunda kalıyoruz. Bu yüzden annelerin seslerine ve var olan hukuksuzluğa ses olalım. Ellerindeki yargı sopasını çok iyi kullanıyorlar, gözaltılar, mahkemelerle susturmaya çalışıyorlar” dedi.

Konuşmaların ardından tutuklu yakınları, “Adalet Nöbeti”nin 34’üncü haftasını HDP Bağcılar ilçe binası önünde gerçekleştirdi. Hasta tutukluların serbest bırakılması ve cezaevinden cenazelerin çıkmaması için eylemlerin sürdüreceklerini belirten tutuklu yakınları, Cuma günü Çağlayan Meydanı’nda gerçekleştirecekleri nöbete herkesi davet etti.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.