en iyi rulet siteleri
Tutuklu gazeteci Acar: Talimatla değil, irademizle haber yapıyoruz
  • Rojev
  • Güncel
  • Tutuklu gazeteci Acar: Talimatla değil, irademizle haber yapıyoruz

Tutuklu gazeteci Acar: Talimatla değil, irademizle haber yapıyoruz

Tutuklu gazeteci Emrullah Acar, hakikati yazdığı için MA’da çalıştığına işaret ederek, "Ben haberleri vicdanımı katarak yapıyorum. Kimseden talimat almıyoruz ve irademizle haberlerimizi yapıyoruz" dedi.

ABONE OL
Mayıs 16, 2023 12:30
Tutuklu gazeteci Acar: Talimatla değil, irademizle haber yapıyoruz
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ANKARA – Tutuklu gazeteci Emrullah Acar, hakikati yazdığı için MA’da çalıştığına işaret ederek, “Ben haberleri vicdanımı katarak yapıyorum. Kimseden talimat almıyoruz ve irademizle haberlerimizi yapıyoruz” dedi. 
 
Ankara’da 10’u tutuklu 12 gazetecinin “örgüt üyeliği” iddiasıyla yargılandığı davanın ilk duruşması Ankara 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam ediyor. Aranın ardından gazetecilerin avukatı Resul Temur söz aldı. Gazetecilerin 7 aydır tutuklu olduğuna dikkati çeken Temur, mahkeme başkanının savunmaya müdahale ettiğini belirtti. Temur, mahkeme başkanının duruşmanın 17.30’da biteceğine dair aktarımına itiraz etti. 
 
Temur, savunmaların uzun sürdüğünü ve savunmaların bitene kadar duruşmanın sürmesini istedi. Mahkeme, Temur’un talebini reddetti. Mahkeme başkanı, “10-12 kişinin savunması bu saate kadar biter” dedi. Temur, gazeteci Zemo Ağgöz’ün bebeği olduğunu ve bu duruşmadan vareste bulunmasını istedi. Mahkeme, Temur’un talebini kabul etti.
 
NEDEN MA?
 
Daha sonra tutuklu gazeteci Emrullah Acar, Kürtçe savunma yaptı. Mezopotamya Ajansı’nda (MA) Kürtçe haberler yaptığını dile getiren Acar, Özgür Basın çalışanlarına dönük baskıya değindi. MA’da çalışmasını “Çünkü MA gerçekleri yazıyor, savunuyor. Hakikati çarpıtmıyor” şeklinde savunan Acar, “Adresimiz, çalıştığımız yer belidir. Biz gazeteciyiz. Ancak polis bize başka bir gözle bakıyor. Defalarca ajanlık dayatmasına maruz kaldık. Ancak bu onursuzluğu reddettik. İddianameye dönüşen polis fezlekesine baktığımızdan bizden intikam almak istediklerini görüyoruz. Bu fezleke istihbarat tarafından hazırlanmıştır. İçinde iddialara dair tek bir somut olgu yok, hepsi soyuttur. ‘KCK Sözleşmesi’ne uyduğumuz ileri sürülüyor. KCK Sözleşmesi’ni ilk defa bu iddianamede denk geldim” diye kaydetti.
 
DFG SUÇLAMASI 
 
İddianamede 7 haberin yer aldığını ve bu haberlerin suç olmadığını kaydeden Acar, gizli tanığın “Dicle Fırat Gazeteciler Derneği’nden (DFG) eğitim aldı” iddiasına değindi. Acar, derneğin gazetecilerin üye olduğu dernek olduğunu söyledi. İddianamede “para” üzerinden de suçlandığını dile getiren Acar, “Yaptığımız haberlerin karşılığını alıyoruz. Bu suç değildir. İddianamede sanki çalışmıyoruz da bize para gönderiliyor şeklinde lanse edilmiş. Bunlar suç değil, ama ayrıca bu para meselesini sorarsanız detaylıca anlatabilirim” ifadelerini kullandı. 
 
‘VİCDANLI OLDUĞUMUZ İÇİN YARGILANIYORUZ’
 
Yaptıkları haberlere “vicdanını” da eklediğini dile getiren Acar, “Vicdanlı olduğumuz için yargılanıyoruz. Vicdanımızı esas aldığımız için birilerinden talimat aldığımızı ileri sürüyorlar. Biz kimseden talimat almıyoruz ve kendi irademizle haberlerimizi yapıyoruz. Uygarlık ve medeniyet bu topraklarda doğdu. Şu anda bu topraklarda bu kayıp. MA, haberleri ile bunun izini sürüyor. MA, kadınları, toplumun gerçeğini savunuyor. Biz bu gerçeğiz” şeklinde konuştu.
 
Acar, iddianamede cezaevine mektup gönderdiğine dair suçlamanın da olduğuna işaret ederek, “Bu mektup dosyada yok. Neden yok? İçinde ne yer alıyor?” diye sordu. Acar, haber için yaptığı araştırmalar sonucunda bilgisayarına indirdiği dosya ve bilgiler üzerinden de suçlandığını hatırlattı. Sanal medya paylaşımları üzerinden de suçlandığını dile getiren Acar, bu paylaşımların kendi haberlerinin olduğunu dile getirdi. Acar, gözaltına alındığı sırada el konulan kitaplara da dikkat çekti. Bu kitapları aldığı sırada hakkında yasaklama kararı olmadığını vurgulayan Acar, “Biz gazeteciyiz ve her türlü içeriğe sahip kitapları okuyoruz. Bu suç olarak lanse edilmez. Son olarak şunu söylemek istiyoruz; biz hakikatin sesiyiz” diye kaydetti.
 
MAHKEME BAŞKANI ‘VİCDANINI’ SORGULADI
 
Mahkeme başkanı, gizli tanığın beyanlarını okuyarak, MA’ya çalışma sürecinin talimat ile mi gerçekleştiğini sordu. Acar, “Üniversiteyi okuyup bitirdikten sonra basın kuruluşlarını inceledim. MA’nın gerçekleri savunduğunu gördüm. Bu nedenle tek başıma gidip başvurdum ve çalışmaya başladım” dedi. 
 
Mahkeme başkanı “değer ailesi” suçlamasını sordu. Acar, “Abim 2017’de yaşamını yitirdi. Bu nedenle bana para verildiği ileri sürülüyor. Ben ise 2019’da işe başladım. Bu aralıkta bana para verildiğine dair bir iddia var mı? Gazeteci olarak çalışmaya başladığım için MA bana para veriyor. Bu iddia doğru değildir. Hiçbir somut yönü de yok. Zaten benim SSK yatırılıyor. ‘Değer ailelerinin’ SSK’ları mı yatırılıyor?” diye kaydetti. 
 
Mahkeme, “Vicdan” kelimesine işaret ederek, MA bünyesinde bu bağlamda bir “eğitim” alıp almadığını sordu. Acar, birlikte çalıştığı gazetecilerin gazetecilik ilkelerini anlattığını ve bunun vicdan olduğunu söyledi. Acar, “Biz çıkarlarımıza göre hareket etmiyoruz. Vicdanlı olmak için eğitime de gerek yok” ifadelerini kullandı. 
 
Mahkeme başkanı, Ankara’da sonra Rîha’da çalışmasının nedeni sordu ve bir talimat ile gerçekleşip gerçekleşmediğini sordu. Acar, “Kendi hür iradem ile Ankara’ya geldim ve burada gazeteciliği öğrendikten sonra Urfa’ya gittim. Buna ihtiyaç duydum” dedi.
 
Acar, daha önce de benzer iddialardan yargılandığını ve soruşturmanın takipsizlik ile suçlandığını kaydetti.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.