DOLAR 18,6452 0.01%
EURO 19,6449 0.07%
ALTIN 1.076,83-0,31
BITCOIN 316460-0,10%
Diyarbakır
12°

AÇIK

06:31

İMSAK'A KALAN SÜRE

Tutuklu aileleri etkinlikte bir araya geldi

Tutuklu aileleri etkinlikte bir araya geldi

Tutuklu yakınlarıyla etkinlikte bir araya gelen Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi’nin Sözcüsü Hüseyin İldan, cezaevlerinin tüm toplumun sorunu olduğunu belirtti.

ABONE OL
Kasım 13, 2022 13:30
Tutuklu aileleri etkinlikte bir araya geldi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İSTANBUL – Tutuklu yakınlarıyla etkinlikte bir araya gelen Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi’nin Sözcüsü Hüseyin İldan, cezaevlerinin tüm toplumun sorunu olduğunu belirtti. 
 
Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi (TDİ), tutuklu yakınlarıyla Kadıköy’deki Sosyalist Meclisler Derneği’nde düzenlediği etkinlikte bir araya geldi. Çok sayıda tutuklu yakınının katıldığı etkinlikte, “İnfaz yakmalarına son” pankartı asıldı. Etkinlikte konuşan TDİ Sözcüsü Hüseyin İldan, farklı politik mecralardan tutuklu bulunan herkese sahip çıktıklarını ve ayrım yapmadıklarını söyledi.
 
Cezaevlerinde 2015’ten bu yana yoğun bir baskı olduğuna dikkat çeken İldan, tutukluların sistematik bir şekilde saldırılara maruz kaldığını ifade etti. Bu durumun tüm toplumun sorunu olduğunu dile getiren İldan, tutukluların iradelerinin teslim alınmaya çalışıldığını söyledi. Dünyanın her yerinde siyasal iktidarların devamlılığını sürdürmek için öncelikle siyasi tutuklulara yönelik ciddi baskı mekanizmalarını devreye soktuğunu dile getiren İldan, tutukluların verdiği mücadeleyle de bu amacın sekteye uğradığını belirtti.
 
‘İKTİDARA BİAT EDİLMEDİ’
 
Ardından konuşan tutuklu yakını Hıdır Sabur da, siyasi tutukluların toplumun hak ve taleplerini dile getirdiklerini ifade ederek, şöyle dedi: “Bizim çocuklar kötü bir iş için oraya düşmemiştir. Eşit, sömürüsüz bir düzen için oraya düşmüşlerdir. Tutuklular buna rağmen hiçbir zaman iktidara biat etmemiştir. Devlet, hırsız, gaspçıları ve soyguncuları bıraktı. Ancak siyasi tutuklulara gelince hiç değişiklik yapmadı. İdare ve Gözlem Kurulu ile birlikte siyasi tutukluların infazı yakılmaya başlandı.”
 
Etkinlik, tutuklu ailelerinin konuşmalarının ardından sona erdi. 
 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.