en iyi rulet siteleri
Türkiye uyuşturucu kullanımında ilk beşte
  • Rojev
  • Güncel
  • Türkiye uyuşturucu kullanımında ilk beşte

Türkiye uyuşturucu kullanımında ilk beşte

EMCDDA tarafından yayımlanan 2022 Avrupa Atık Su Raporu'na göre, Türkiye uyuşturucu kullanımında dünyanın ilk beş ülkesi arasında yer alıyor.

ABONE OL
Mayıs 29, 2023 10:00
Türkiye uyuşturucu kullanımında ilk beşte
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HABER MERKEZİ – EMCDDA tarafından yayımlanan 2022 Avrupa Atık Su Raporu’na göre, Türkiye uyuşturucu kullanımında dünyanın ilk beş ülkesi arasında yer alıyor.
 
Avrupa Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi (EMCDDA), 2022 Avrupa Atık Su Raporu’nu yayımladı. Raporda, son dönemin en çok kullanılan metamfetamin kullanımının İstanbul ve Adana’da arttığı verilerle ortaya konuldu. Rapora göre, AKP iktidarında önce bonzai sonra sentetik ve kimyasal uyuşturucu kullanımındaki artış, hem dünyada hem de Türkiye’de gözle görünür şekilde arttı.
 
Raporda daha önce Çekya ve Slovakya’da görülen metamfetamin kullanımının artık aralarında Türkiye’nin de olduğu Belçika, Kıbrıs, Almanya’nın doğusu, İspanya ve Danimarka, Finlandiya, Litvanya ve Norveç’te yoğunlaştığını grafiklerle belirtiyor.
 
2021 ve 2022 yıllarında atık sular üzerinden yapılan araştırmalarda amfetamin ve metamfetamin kullanımının Türkiye’de yıllar içerisinde arttığını ve kullanımın en yüksek olduğu ülkeler arasına girdiği belirtildi.
 
Atık suyunda metamfetamin incelenen 60 ülkede, 2021 ile 2022 arasında kullanımın yükseldiği ülkeler şöyle sıralandı: Çekya, Letonya, Almanya, Türkiye ve Kıbrıs.
 
Öte yandan İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre, uyuşturucu suçlarından tutuklu ve hükümlü sayısı son 7 yılda 36 bin kişiden 128 bine yükseldi. Bu verilere göre uyuşturucu ile bağlantılı tutuklu ve hükümlülerin sayısı cezaevinde kalanların üçte birini oluşturuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.