en iyi rulet siteleri
‘Türkiye en çok boğucu gazları kullanıyor’
  • Rojev
  • Güncel
  • ‘Türkiye en çok boğucu gazları kullanıyor’

‘Türkiye en çok boğucu gazları kullanıyor’

Türkiye’nin saldırılarında boğucu gazlar kullandığını söyleyen HPG’li Dr. Serbilind Dersim, kullanılan klor gazının da savaş alanında ürettiğini ifade etti.

ABONE OL
Kasım 11, 2022 08:00
‘Türkiye en çok boğucu gazları kullanıyor’
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HABER MERKEZİ – Türkiye’nin saldırılarında boğucu gazlar kullandığını söyleyen HPG’li Dr. Serbilind Dersim, kullanılan klor gazının da savaş alanında ürettiğini ifade etti. 
 
Türkiye’nin Federe Kurdistan Bölgesi’nde HPG’lilere yönelik kimyasal silah saldırıları sonucu bugüne kadar 44 gerilla hayatını kaybetti. Saldırılara ilişkin ANF’ye konuşan HPG’li Dr. Serbilind Dersim,  yaşamını yitirenlere yönelik muayenelerden boğucu gazların kullanıldığını anladıklarını ifade etti. 
 
Dr. Dersim, “Bunun en belirleyici olanı klor gazıdır. Klor gazını, Türk ordusu kendisi savaş alanında birebir üretmektedir. Bunu neye dayanarak söylüyoruz? Savaş alanlarında çok fazla miktarda, -halk nezdinde daha çok bilinen adıyla tuz ruhu- bunun kimyasal adı hidroklorik asittir, evlerde yoğun bir şekilde temizlik malzemesi olarak kullanılır. Aynı zamanda çamaşır suyu, bu da Sodyumhipoklorit asittir. Dikkat edilirse her iki asit içeren madde klor içermektedir. Bu iki madde bir araya geldiğinde çok boğucu, tahriş edici, gözlere ve solunum sistemine zarar verici bir klorlu gaz açığa çıkmaktadır ki, bu da doğrudan doğruya boğucu hatta öldürücü bir kimyasala dönüşmektedir” dedi. 
 
‘KLOR GAZINI ALANDA ÜRETİYOR’
 
İnsanların temizlik yaparken dahi çamaşır suyu ve tuz ruhu malzemelerini birlikte kullandığında zehirlenerek hastaneye başvurduğunu hatırlatan Dr. Dersim, “Türk ordusu bizim mühimmatlarımız arasında, envanterimizde kimyasal silah yok diyor. Ama kendisi bu tür bilinen bazı kimyasallarla savaş alanlarında klor gazını kendileri üretmektedir. Hatta bunları savaş tünellerinin ağzına kadar borular döşeyerek, aspiratörler aracılığıyla savaş tünellerine pompalamaktadırlar. Bunlar çok net bir biçimde görüntülenmiş, çok net biçimde kanıtı olan konulardır” ifadesinde bulundu. 
 
GÖRÜNTÜLERİ YORUMLADI
 
Kimyasal silaha maruz kalan HPG’li Boz Mordem’in görüntülerini de yorumlayan Dr. Dersim, “Bunu şuradan anlıyoruz, arkadaşımızın ciğerlerinde meydana gelen tahriş, bu tarz bir boğucu gaza maruz kaldığını gösteriyor. Çünkü akciğerlerde meydana gelen yoğun ödem kılcallardaki çatlama nedeniyle, görüntülerde de çok net görüldüğü gibi arkadaşımızın ağzından kırmızı, pembemsi, kahverengi bir sıvı gelmektedir. Bu sıvının bir kusma sonucu değil ciğerlerinden gelen bir sıvı olduğu kesinleşmiştir. Bunu net olarak söyleyebiliriz. Aynı zamanda şehit Helbest Koçerîn arkadaşa yönelik kullanılan gazla da ilgili bazı bilgileri sizinle paylaşmak istiyorum. Orada kullanılan gaz, kapasite düşürücü gazlar sınıfında yer alan uyuşturucu gazlardandır. Bunun arasında BZ koduyla ‘Buzz 15’ diye geçen bir gaz var. Aynı zamanda belki yine halk arasında bilinen uyuşturuculardan biri olan LSD uyuşturucusu var.  Bu LSD genelde okul önünde çıkartma etiketlerinde yapıştırılmış vaziyette olan, yapışkan kısmı cilde yapıştırılarak kullanılan ya da dilaltında emilerek kullanılan bir uyuşturucu çeşididir. Ama bunun gaz haline getirilmesi oldukça öldürücü sonuçlar doğuruyor. Ki bize karşı kullanılan gazlardan biri bu. Tabii daha değişik uyuşturucu gaz çeşitleri de var. Kimyasal adıyla fentanil türevleri gibi. Çok fazla teknik detaya girmek istemiyorum ama bu gazlar ne yapıyor? Kişiyi kendinden geçiriyor, savaşamaz duruma getiriyor. Helbest arkadaşımızda da görülen, arkadaşımızın tamamen böyle bir kimyasala maruz kaldığıdır. Arkadaş, kimyasalın etkisiyle kendinden geçmiş, halüsinasyon geçirmiş gibi görünüyor. Hiç günlük yaşamda vermediği değişik tepkiler veriyor. Aşırı sevinme ya da aşırı üzülme gibi duygu bozuklukları yaşıyor. Bu net bir biçimde o arkadaşımızın bu tarz bir uyuşturucu gaza maruz kaldığının kanıtıdır” diye konuştu. 
 
 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.