TÖP Sözcüsü Gözen: Sürece meydan okuyarak giriyoruz
  • Rojev
  • Politika
  • TÖP Sözcüsü Gözen: Sürece meydan okuyarak giriyoruz

TÖP Sözcüsü Gözen: Sürece meydan okuyarak giriyoruz

Seçimde ilkeli, şeffaf ve toplumsal mutabakata uygun ortak adaydan yana olduklarını belirten TÖP Dönem Sözcüsü Juliana Gözen, Emek ve Özgürlük İttifakı’nın İstanbul mitingi için çağrı yaparak, “Bu miting, meydan okumanın ilk karşılığı olacak” dedi.

ABONE OL
Ocak 14, 2023 06:32
TÖP Sözcüsü Gözen: Sürece meydan okuyarak giriyoruz
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İZMİR – Seçimde ilkeli, şeffaf ve toplumsal mutabakata uygun ortak adaydan yana olduklarını belirten TÖP Dönem Sözcüsü Juliana Gözen, Emek ve Özgürlük İttifakı’nın İstanbul mitingi için çağrı yaparak, “Bu miting, meydan okumanın ilk karşılığı olacak” dedi. 
 
Türkiye, ekonomik ve siyasi krizlerin içerisinde Haziran ayında yapılması planlanan Cumhurbaşkanlığı ve yerel seçimlere doğru ilerliyor. Cumhur İttifakı aylar öncesinden mevcut AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı aday olarak gösterirken, Millet İttifakı halen bir adayda uzlaşabilmiş değil. Bu tartışmalar sürerken, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, 7 Ocak’ta gerçekleşen partisinin Qers İl Kongresinde HDP’nin de aday çıkaracağını duyurdu. HDP’nin açıklamasının hemen arkasından tartışmalar başlarken, özellikle HDP tabanından olumlu mesajlar geldi. 
 
Emek ve Özgürlük İttifakı bileşenlerinden Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) Dönem Sözcüsü Juliana Gözen ile HDP’nin adaylık açıklamasını ve seçimleri konuştuk. Ülke tarihinin en kritik seçimlerine doğru gidildiğini kaydeden Gözen, bir tarafta mafya ve suç şebekelerini temsil eden AKP iktidarı bir tarafta ise işçiler, Kürt halkı, Alevi yurttaşlar, kadınlar ve gençlerin olduğunu söyledi. Seçimlerde bunların karşı karşıya geleceğini vurgulayan Gözen, “Öte yandan bu seçimlerde faşizmi durdurup, geriletebilirsek halkın nefes alabileceği bir ara durak olacak. Bu ara durukta halkların taleplerinin yerine getirilebildiği bir demokratik cumhuriyete kadar mücadele sürecek. Ama bunun hesaplaşması ve kazanımla sonuçlanması hepimiz açısından kritik. 2023 yılına girmeden son günlerde bile başka ülkelerin yıllarca yaşayamayacakları olaylar yaşandı. İmamoğlu’na verilen ceza, HDP’ye verilen blokaj kararı, Ferhat Encü’ye atılan tokat ve DBP’ye yapılan operasyon bunlardan bir kaçı” dedi.
 
MİLLET İTTİFAKI
 
İktidarın karşısında olduğunu ifade eden Millet İttifakı’nın da halklar nezdinde karşılığı olmadığına değinen Gözen, “Kürt halkına yönelik saldırılarda kılını kıpırdatmayan bir ittifak görüyoruz. Öte yandan ülkenin her an bir savaşa gidebileceği bir atmosfer yaşıyoruz. Savaş teskereleri meclise geldiğinde iktidarın arkasında sıralandılar. İktidarın karşısında iktidardan farklı politikalar yansıtamayan, özüyle bir derdi olmayan sermayenin politik ifadesi aslında. Açıkladıkları ekonomik program bir acı geçiş programıydı. Zaten bileşenlerinin geçmiş ile gelecek arasında kurduğu bağa baktığımızda oranın ne temsil ettiği de bizler açısından açık” diye belirtti.
 
‘HDP’NİN AÇIKLAMASI MEŞRUDUR’
 
Bu ikisinin de karşısında duran Emek ve Özgürlük İttifakı’nın ise seçimlerden öte bir mücadele ittifakı olduğuna dikkati çeken Gözen, yaptıkları toplantılar sonucunda açık, ilkeli, şeffaf ve toplumsal mutabakata uygun ortak adaya daha yakın olduklarını deklare ettiklerini anımsattı. HDP’den gelen adaylık açıklamasının da bu zeminde doğru ve meşru olduğunu belirten Gözen, “Şüphesiz onlar adına konuşacak değiliz. Ama parti olarak HDP’nin bu açıklamasının arkasındayız. HDP’nin Kürt sorununa dair iktidardan bir farkı olmayan 6’lı masaya karşı bunu söylemesi oldukça meşrudur. Burada yanlış olan HDP’nin açıklaması ya da ittifakın yönelimi değildir. Yanlış olan pek çok çevrenin komplo teorileri uydurması ve uydurmaya devam etmesidir. HDP’yi sorumluluğa davet edenler o basıncı 6’lı masaya yapmak zorundalar. Eğer faşizmi durdurmak için sorumluluğu paylaşacaksak 6’lı masanın Kürt halkının onurlu mücadelesini görmesi ve iktidarın saldırılarına dur demesi lazım. Sadece bu da değil kadınların, doğanın, gençlerin mücadelesine bakmak zorundalar” ifadelerini kullandı.
 
‘BİZ BURADAYIZ’
 
“Biz buradayız. Bizimle görüşmek isteyenler buradaki iradeyi görmek zorundalar” diyen Gözen, şöyle devam etti: “Tam da şu an iktidarı durdurabilecek bir pozisyonu yakalayabiliriz. Dolayısıyla faşizme güç kazandırıp ardından bir 10 sene daha toplumun bu eziyeti çekmesinin sorumluluğu da çok büyük. Bizim derdimiz Erdoğan’ın boyu posuyla değil. Erdoğan’ın uygulamış olduğu rejimle bir derdimiz var. Neden halkın öfkesini bu rejimi devam ettirecek bir adayın arkasına sıralayalım? Aslında 6’lı masanın hangi adayı çıkarırsa çıkarsın bizi temsil etmeyeceğini çok iyi biliyoruz. Ama en nihayetinde seçimler halkın örgütlenmesi açısından önemli bir ara durak olacak. Dolayısıyla bunu ertelemek değil şimdinin koşullarında sorumlu davranmak ve faşizmi durdurmak çok mümkün. Eğer Erdoğan ile ittifak gibi gizli bir planları yoksa buyursunlar ortak adaya yakın olduğunu söyleyen bizlerle ilkeleri herkes tarafından bilinen bir aday belirleyelim. Bunun önünde hiçbir engel yok.”
 
İSTANBUL MİTİNGİNE ÇAĞRI
 
Emek ve Özgürlük İttifakı 15 Ocak’ta İstanbul’da yapacağı mitingi için çağrı yapan Gözen, “Bu miting doğa savunucularının, kadınların, Kürtlerin, Alevilerin, LGBTİ+’ların yan yana geldiği bir miting olacak. Bu mitingler diğer illerde de gerçekleşecek. Sürece meydan okuyarak giriyoruz. Bu miting, meydan okumanın ilk karşılığı olacak. İstanbullular başta olmak üzere tüm yurttaşları Kartal mitingine ve ittifakımızın birlikte yürüme çağrısına davet ediyoruz” diye konuştu.
 
MA / Tolga Güney

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.