en iyi rulet siteleri
TMMOB İKK’den Amedspor’a destek açıklaması
  • Rojev
  • Güncel
  • TMMOB İKK’den Amedspor’a destek açıklaması

TMMOB İKK’den Amedspor’a destek açıklaması

Amedspor’a dönük ırkçı saldırıya tepki gösteren TMMOB İKK, “Toplumsal barışı zedeleyen bu eylemlere yönelik etkin ve şeffaf bir soruşturma yürütülmeli, failler cezalandırılmalıdır” açıklaması yaptı.

ABONE OL
Aralık 24, 2023 20:12
TMMOB İKK’den Amedspor’a destek açıklaması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ÊLIH – Amedspor’a dönük ırkçı saldırıya tepki gösteren TMMOB İKK, “Toplumsal barışı zedeleyen bu eylemlere yönelik etkin ve şeffaf bir soruşturma yürütülmeli, failler cezalandırılmalıdır” açıklaması yaptı.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Semsûr, Amed, Êlih, Dersim,  Colemêrg, Mêrdîn, Riha ile Wan İl Koordinasyon Kurulları Amedspor’a dönük ırkçı saldırıya karşın Petrol İş Êlih Şubesi’nde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Açıklamayı okuyan TMMOB Êlih İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Vahdettin Tüzün,  müsabaka öncesinde Amedspor futbolcu, idarecileri ve teknik heyetinin kaldığı otel önünde ırkçı grup tarafından tehdit içerikli söylemlerde bulunulduğunu ve gruba yönelik hiçbir önlem alınmadığını hatırlatarak, “Adeta olacakların provası yapılmış ve saldırı geliyorum demiştir. Maçın ertelenmesi veya seyircisiz oynanması mümkünken, bunlar yapılmamıştır. Amedspor ve taraftarının yaptığı en ufak şeyi bahane edip, ceza kesen futbol federasyonu, burada rengini bir kez daha göstermiştir.Bazı takım taraftarları tarafından ‘Hükümet istifa’ gibi demokratik tepkilerini şiddete ve katillerin posterlerini taşımadan ortaya koydukları için o takımlara betvamos seyirci yasağı getirenler, bu maçta sessiz kalmış ve gerekli önlemler almamışlardır” diye konuştu.

90’LI YILLAR HATIRLATMASI

Otel önünde başlayan saldırının maç esnasında devam ettiğini kaydeden Tüzün, “Faşist güruhlar oynanan müsabaka esnasında ırkçı söylemlere devam etmiş ve nefret saldırıları gerçekleştirilmiştir. Müsabaka esnasında Bursaspor taraftarınca halk, kin ve düşmanlığa tahrik edilmiştir. Suç ve suçlu övülmüştür.  90 lı yıllarda Kürtlere yönelik işlenen cinayetlerin faili olan katillerin posterleri açılmış ve bu cinayetlerin sembolü olan beyaz torosların pankartı açılmıştır. Bu organize saldırılar sadece Amedspora değil başta Kürt halkı olmak üzere tüm halklara yönelik gerçekleştirilmiştir” dedi.

DEPREM

Depremin etkisi devam ederken saldırının gerçekleştiğini hatırlatan Tüzün, “Ülkede büyük yıkıma ve binlerce ölümlere yol açan bir deprem gerçeği varken, İktidar tarafından içi boşaltılmış kurumlar zamanında ve yerinde müdahale edememişken, Kızılay gibi bir kurumun ücretsiz dağıtması gereken çadır, giyecek ve yiyecekleri başka kuruluşlara sattığı ortaya çıkmışken böyle organize saldırılar düşündürücüdür.  Aşağıda imzası olan TMMOB İl Koordinasyon Kurulları olarak ırkçı ve nefret söylemlerine maruz kalan Amedspor ile dayanışma içince olduğumuzu, katilleri övücü eylemleri nefretle kınadığımızı belirtiyoruz.  Toplumsal barışı zedeleyen ve büyük bir öfkeye sebep olan bu eylemlere yönelik etkin ve şeffaf bir soruşturma yürütülerek ihmali olan yetkili ve kurumlara ivedi olarak gerekli yaptırımlar yapılmalı ile failler cezalandırılmalıdır” ifadelerini kullandı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.