en iyi rulet siteleri
TMMOB Amed İKK’den tutuklamalara tepki: Boyun eğmeyeceğiz
  • Rojev
  • Güncel
  • TMMOB Amed İKK’den tutuklamalara tepki: Boyun eğmeyeceğiz

TMMOB Amed İKK’den tutuklamalara tepki: Boyun eğmeyeceğiz

Amed merkezli gözaltı ve tutuklamalara tepki gösteren TMMOB Amed İKK, hak taleplerini görmezden gelerek şiddet yoluyla baskılayan zihniyete boyun eğmeyeceklerini belirtti.

ABONE OL
Nisan 28, 2023 11:30
TMMOB Amed İKK’den tutuklamalara tepki: Boyun eğmeyeceğiz
0

BEĞENDİM

ABONE OL
AMED – Amed merkezli gözaltı ve tutuklamalara tepki gösteren TMMOB Amed İKK, hak taleplerini görmezden gelerek şiddet yoluyla baskılayan zihniyete boyun eğmeyeceklerini belirtti. 
 
Türk Mühendis ve Mimarlar Odalar Birliği (TMMOB) Amed İl Koordinasyon Kurulu (IKK), Amed merkezli 21 ilde gerçekleştirilen ve aralarında yöneticilerinin de bulunduğu gözaltı ve tutuklamalar ilişkin Diyarbakır Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya çok sayıda TMMOB yöneticisi katıldı. 
 
‘BAŞ EĞMEDİK’
 
Açıklama öncesi konuşan TMMOB Genel Sekreteri Dersim Gül, “Seçimler arifesinde gerçekleşen operasyonla karşı karşıyayız. Anayasal bir kuruluşuz. Kamu yararını sağlamak uygunlukları denetmemek ve çözüm önerileri sunmakla görevliyiz arkadaşlarımız bu kapsamda mücadele etmişlerdir. Arkadaşlarımıza kefiliz, suç eylem üretmemişlerdir. Buna rağmen gece yarısı operasyonla alınması bizim bu sürece şüpheyle bakmamıza neden oluyor. AKP’nin bu süreçlerine çok yaşadık ama baş eğmedik. 1 Mayıs ve seçimler gibi önemli dönemlerde gözaltına almak süreçlere zarar verecektir. Toplumsal muhalefeti hizaya sokmaktan vazgeçmeliler. İdareyi hukuka ve adalete davet ediyoruz. Arkadaşlarımızın yanındayız” dedi. 
 
Maden Mühendisleri Odası Genel Sekreter yardımcısı Necmi Ergin de, “Ülkemiz kritik süreçten geçiyor. Bu şekillenme esnasında siyasal iktidar ve taşradaki temsilcileri birtakım baskı altına alma eylemlerine yine Diyarbakır’dan başladı. Diyarbakır halkı mücadeleci bir halktır. Arkadaşlarımız haksız hukuksuzca tutuklandı. Bu bir gözdağıdır. Ama biz arkadaşlarımızın yanındayız, onları dışarı çıkarmak için elimizden geleni yapacağız” diye belirtti. 
 
“Keyfi ve siyasi gözaltıları kabul etmiyoruz” başlıklı açıklama metnini okuyan TMMOB Amed İl Koordinasyon Kurulu Eşsözcüsü Alican Çetinkaya, 4’üncü gününü geride bırakılan bu hukuksuz sürecin derhal son bulmasını talep etti. 
 
KURGU SUÇLAMALAR!
 
Arkadaşlarının eşitlik, özgürlük, demokrasi ve barış mücadelesi verdiğini vurgulayan Çetinkaya, “Geçmiş dönemlerde TMMOB İl Koordinasyon Kurulu sözcülüğü yapan Doğan Hatun arkadaşımızın yaptığı kent hakkı savunuculuğu, kayyımların rant ve talan politikalarına karşı mücadelesi, tarihi ve kültürel varlıklarımızın korunmasına yönelik çabası bütün toplumun hafızasında yer almaktadır. Aynı zamanda Diyarbakır Kent Dayanışma ve Koruma Platformunda yürütücü olarak, 6 Şubat tarihinde iktidarınızın tedbirsizliği ve beceriksizliği yüzünden onbinlerce yapının yıkıldığı, onbinlerce ölümün yaşandığı depremde, halka nefes olmak, sağlayamadığınız acil ihtiyaçları sağlamak için haftalarca gece gündüz demeden Deprem Kriz Masası Sözcülüğü yapmıştır. Yandaş ve satılık medyaya servis edilen kurgu suçlamalarla bu mücadelemizi durduramayacağınızı ifade etmek isteriz” diye konuştu. 
 
‘BASKILAR BİZİ DURDURAMAZ’
 
Hiçbir baskının kendilerini durduramayacağını dile getiren Çetinkaya, şöyle devam etti: “İktidarınızın merkezden yürüttüğü, kentlerimizi ve doğamızı talan eden, yandaşa peşkeş çektiğiniz rantlarınıza karşı sizlere duvar olmaya devam edeceğiz! Ülkenin kaderini belirleyecek, baskı ve zulüm iktidarının yok oluşunu göreceğimiz genel seçimlere iki hafta süre kala yapılan bu hukuksuz uygulamaların demokrasi mücadelesi verenlere karşı bir yıldırma operasyonu olduğunu, hukuki bir tarafının olmadığını ve siyasi operasyonlar olduğunu biliyoruz. Her gün yeni bir hak gaspının yaşandığı bu süreçte yapılmak istenenin, toplumsal muhalefeti sindirmek ve korku iklimi yaratmak olduğu da biliyoruz. Siyasal iktidarın, kendisi gibi düşünmeyenleri, kendisinden olmayanları etkisizleştirmek için uyguladığı politikaların demokrasi, hukuk devleti ve evrensel insan haklarıyla bağdaşır yanı bulunmamaktadır.” 
 
‘BOYUN EĞMEYECEĞİZ’
 
Çetinkaya, sözlerini şöyle tamamladı: “Seçimleri sabote etmek ve seçimlerde korku iklimini yaygınlaştırmak, toplum aktivisitlerini gözaltına alıp onlar üzerinden topluma gözdağı vermenin başarısız olacağını geçmiş dönem seçim öncesi operasyonlardan biliyoruz. Yargı bağımsızlığını ortadan kaldıran, demokratik kitle örgütlerine keyfi uygulamalar yapan, hak taleplerini görmezden gelerek şiddet yoluyla baskılayan zihniyete boyun eğmedik, boyun eğmeyeceğiz. Her zaman olduğu gibi halktan, emekten, bilimden ve doğadan yana olmaya, rant ve talanlarınıza karşı mücadele etmeye devam edeceğiz. Bir kez daha belirtiyoruz, gözaltına alınan arkadaşlarımızın hukuka aykırı olarak özgürlük ve güvenlik hakkını ihlal edici uygulamaya son verilerek derhal serbest bırakılmaları sağlanmalıdır. Yaratacağınız korku dağları istediğiniz kadar yüksek olsun, bizler bu dağları aşacak, haksız, hukuksuz, zorba ve zulüm kâr iktidarınıza son vereceğiz! Gözaltına aldığınız arkadaşlarımızı alacak eşit, özgür yarınları birlikte inşa edeceğiz!”                                                             
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.