en iyi rulet siteleri
Tiyatro Festivali’nde oyunlara yoğun ilgi

Tiyatro Festivali’nde oyunlara yoğun ilgi

Amed Şehir Tiyatrosu'nun 8. Tiyatro Festivali'nin 5'inci gününde Morî ve "Çîrokeke Cengê" oyunu sahnelendi.

ABONE OL
Ekim 24, 2022 19:36
Tiyatro Festivali’nde oyunlara yoğun ilgi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

DİYARBAKIR- Amed Şehir Tiyatrosu’nun 8. Tiyatro Festivali’nin 5’inci gününde Morî ve “Çîrokeke Cengê” oyunu sahnelendi.

Amed Şehir Tiyatrosu 8’inci Tiyatro Festivali “Va Cûdî û va ye ev ax!” şiarıyla sürüyor. Festival 5’inci gününde Tiyatro Mask ve Tiyatro Temrin’in Morî adlı oyunuyla başladı. Oyuna İran’da tiyatronun en büyük ustası olarak kabul edilen Ghotbedin Sadeghi ve farklı kentlerden çok sayıda kişi katıldı. Oyun öncesi bir araya gelen tiyatrocular ve yönetmenler tiyatroseverler ile tartışma yürüterek, programlar üzerine sohbetler etti. 

Festivalin bugünkü bölümünde Morî oyunu sahnelendi. Serdar Turhan tarafından yazılan, Cengiz Yazar tarafından yönetilen oyuna, özellikle kadınların yoğun ilgi göstermesi dikkat çekti. Özge Samuk’un tek kişilik sergilediği oyunda Morî adlı 29 yaşındaki tekstil işçisi bir kadının hikayesi konu alındı. Dağılan bavulunda çocukluğu, gençliği, kadınlığı, annesi ve abisi ile yaşadıklarını anlatan Morî, toplumsal baskı ve kadın cinayetleri gibi konuları ele aldı.

Ardından tiyatro oyuncusu Samuk’a ŞanoWan oyuncusu Perinaz Delazy tarafından plaket takdim edildi.

ACI VE İHANETE DİKKAT ÇEKİLDİ

Festivalin ikinci oyunu ise Murathan Mungan’ın İhsan Arat tarafından Kürtçeye uyarladığı “Çîrokeke Cengê” oyunu oldu. Salonun hınca hınç dolduğu oyunda Tiyatro Rutiel tarafından sahnelenen oyun Temo ve Binali Ağa adlı kişiler arasındaki kavga ve savaş halini anlattı. İçinde dostluk, acı, ihanet gibi mesajlar da barındıran oyun seyirciden tam not aldı. Dakikalarca alkışlanan oyunculara Tiyatro oyuncusu Rugeş Kırıcı tarafından plaket verilmesiyle oyun son buldu. 

Festival yarın  15.00’te Şanoya Yekta Hevî’nin “Tu ne gara yî” ve 20.30’da BGTS Tiyatro’nun “Son Çağrı” oyunuyla devam edecek. 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.