DOLAR 18,5430 0.12%
EURO 18,0869 0.32%
ALTIN 983,16-0,42
BITCOIN 3605882,74%
Diyarbakır
32°

AÇIK

16:22

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Temel: Faşizme karşı demokratik hattı Sayın Öcalan koruyor
  • Rojev
  • Politika
  • Temel: Faşizme karşı demokratik hattı Sayın Öcalan koruyor

Temel: Faşizme karşı demokratik hattı Sayın Öcalan koruyor

Partisinin halk buluşmasında konuşan HDP Eşgenel Başkan Yardımcısı Tayip Temel, “Faşizme ilk tavır alan İmralı’da mücadele eden Sayın Öcalan’dır. Bugün İmralı’da bütün teslimiyet, tasfiye politikalarına karşı demokratik hattı koruyan bir duruş ve direniş var” dedi.

ABONE OL
Eylül 19, 2022 20:00
Temel: Faşizme karşı demokratik hattı Sayın Öcalan koruyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İZMİR – Partisinin halk buluşmasında konuşan HDP Eşgenel Başkan Yardımcısı Tayip Temel, “Faşizme ilk tavır alan İmralı’da mücadele eden Sayın Öcalan’dır. Bugün İmralı’da bütün teslimiyet, tasfiye politikalarına karşı demokratik hattı koruyan bir duruş ve direniş var” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) “Faşizme karşı toplumsal özgürlük” şiarıyla Buca’da bulunan Çamlı Kule Pazar yerinde halk buluşması gerçekleştirdi. Halk buluşmasının yapıldığı alanda, “Hasta tutsaklara ses ver, cezaevinde ölümler dursun”, ”Özgür bir gelecek inşa etmek için Harekete geçelim”, ”Semra Güzel halkın iradesidir” pankartları asılırken sık sık “Biji berxwedana zindana”, ”HDP halktır halk burada” sloganları atıldı. Halk buluşmasına HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, HDP Eşgenel Başkan Yardımcısı Tayip Temel, Barış Anneleri, sanatçı Azad Bedran ve çok sayıda yurttaş katıldı.

Etkinlikte Barış Anneleri adına konuşan Hanife Gümüş, adaletin sağlanması için uzun zamandır Adalet Nöbeti tutuklarını hatırlattı. Gümüş, “Biz 115 gündür adalet nöbeti tutarak adalet istiyoruz. Maalesef Türk devlet gözünü ve kulaklarını kapatmış. Zindan da olan çocuklarımız üzerinde ki baskı son bulsun. Bütün tutukluların elinden tutup bırakmayacağız. Dün Malatya Cezaevinde bir Kürt yaşamın yitirdi. Her gün Kürtler zindanlarda yaşamın yitiriyor. Artık bu son bulsun” dedi.

‘İYİ Kİ MÜCADELE VAR’

Daha sonra söz alan HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay’da HDP’nin barış, özgürlük ve eşitlik mücadelesi verdiğinin altını çizdi. “ Biz toplumun her kesimini kucaklayarak yolumuza devam ediyoruz” diyen Kemalbay,  “AKP-MHP karşı bütün topluma umut veren partiyiz.  AKP-MHP iktidarını 2015 yılında indirdik, yenildiler. O günden bugüne bize saldırıyorlar. Toplumu kutuplaştırarak bugüne kadar ayakta kalmaya çalıştılar. Hakkını arayan herkese saldırdılar. Biz ger adım atmayacağız. Başta Kürt halkı olmak üzere faşizme karşı mücadele eden herkesi buradan selamlıyorum. İyi ki mücadele var. Bu mücadele olmasaydı. Türkiye’de kimse nefes alamayacaktı. Bugün haklımız için mücadele edebiliyorsak, baş eğmeyen Selahattin, Gülten, Semra’lar sayesindedir.  Bütün tecritte, yok sayılmaya karşı baş eğmeyen halkımız sayesindedir” diye belirtti.

 ‘ZİNDANLARIN KAPISINI KIRMALIYIZ’

Kemalbay Türkiye halklarının birbirine benzer iki kutba mecbur olmadığını ifade ederek şunları söyledi, “Biz kendi alternatifimizi oluşturacağız. Halkların kardeşliğini bir kez daha göstereceğiz. Zindanları boşaltmamız gerekiyor. Her gün şüpheli ölümler oluyor. İntihar adı altında işkence uygulayanların katlettiği tutsaklar yaşamını yitiriyor. O zindanların kapısını kırmalıyız. Bunu ellerimizi birleştirerek yapabiliriz bu alanı doldurduğumuz gibi meydanları alanları doldurarak yapabiliriz” diye belirtti.

‘KALE GİBİ AYAKTAYIZ’

Burada konuşan HDP Eşgenel Başkanı Yardımcısı Tayip Temel’de, cezaevlerinin, kadınların ve Kürt halkının direndiğini ifade ederek, faşizme karşı söz söylenebiliyorsa bu HDP sayesindedir diye belirtti. Temel, “Bütün saldırılara karşı dimdik ayaktayız, muhalefet bizim direnişimiz sayesinde söz söyleyebiliyor. Bazıları kalkıyor başarılarından söz ediyorlar. Ancak HDP’yi ve onun bileşeni olan Türkiye sol sosyalist hareketlerinin yerini görmüyorlar. HDP olmasa muhalefetlerinden söz edebilirler miydi? Eğer bugün zulüm rejimine ve Erdoğan’a karşı söz söylenebiliyorsa bu HDP’nin direnişi sayesindedir. Bugün Amed’in, İzmir’in, İstanbul’un sokaklarında gezebiliyorlarsa Kürtler, HDP ve Türkiye sosyalistleri ve kadınların direnişi sayesinde oldu. Bütün tutuklama, baskı, zulüm, Kürdistan coğrafyasına yönelik saldırılara karşı kale gibi ayaktayız. Dünyada herhangi bir siyasi partiye karşı bu kadar saldırı olsaydı şimdi tarih olmuştu. Ama biz dimdik ayaktayız. Bu HDP’nin mücadelesi sayesinde oldu. Bakın her gün iktidarın yalanlarını dinleyen çevrelere söylüyorum. Faşizme ilk tavır alan İmralı’da mücadele eden sayın Öcalan’dır. Bugün İmralı’da bütün teslimiyet, tasfiye politikalarına karşı demokratik hattı koruyan bir duruş ve direniş var” dedi.

‘HDP HESAP SORMANIN ADRESİDİR’

HDP’nin Deniz Gezmiş, Mahir Çayan, İbrahim Kaypakkaya ve Mazlum Doğan geleneğinden geldiğine işaret eden Temel, “Biriler güya devrim adına sosyalizm adına HDP’yi oluşturan devrimci duruşu karalamaya, ithamlarda bulunmaya çalışıyor. Biz saldırı dalgasının nedenini çok iyi biliyoruz. HDP sadece ve sadece çalışma yürütüp seçim günü alabileceği oy ile yoluna devam edecek bir parti sanıyorlar bunlar. Çünkü onların öyle bir anlayışı var. Buradan net söylüyoruz HDP bütün bileşenleri ile Kürt demokratik siyasetinin de içinde olduğu bir çatıdır. Hesap sormanın, çözüm göstermenin tek adresidir.  Bazıları bugüne kadar bu ülke için bir gün gözaltına alınmamışken, bu koyu faşizm koşullarında bir fiske yememiş iken HDP’yi görmezden gelerek  zulüm iktidarından kurtulacağını sanıyor. Kendilerini kandırıyorlar. Bu mümkün değildir. Eskiden en iyi Kürt ölü Kürt’tür felsefesiyle  gidiyorlardı. Şimdi AKP MHP rejimi Kürdün ölüsüne bile tahammül edemiyor. Babaların kucağıma çocuklarının kemiklerini vererek dünyada eşi görülmemiş bir zülüm uyguluyorlar Kürtlere.”

‘MUTLAKA ZAFERİ ELDE EDECEĞİZ’

Temel son olarak; meydanlarda sokaklarda her türlü zulme karşı direnerek mücadele ederek seçim sürecine girerken bütün güçleriyle Türkiye’nin sorunlarına çözüm bulacak bir zaferi mutlaka elde edeceklerini söyledi.

Halk buluşması Sanatçı Azad Bedran’ın sahne alması ile son buldu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.