en iyi rulet siteleri
TELE1’in ekranı karartıldı

TELE1’in ekranı karartıldı

RTÜK’ün, TİP Milletvekili Sera Kadıgil’in Diyanet’e eleştirisi gerekçesiyle verdiği karar sonrası TELE1’in ekranı karartıldı.

ABONE OL
Şubat 22, 2023 22:00
TELE1’in ekranı karartıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HABER MERKEZİ – RTÜK’ün, TİP Milletvekili Sera Kadıgil’in Diyanet’e eleştirisi gerekçesiyle verdiği karar sonrası TELE1’in ekranı karartıldı.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekili Sera Kadıgil’in canlı yayındaki Diyanet’e yönelik eleştirisini suç olarak nitelendiren Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), TELE1 ekranlarını 3 günlüğüne kararttı. Kararın ardından TELE1 canlı yayını bu gece itibariyle 3 günlüğüne durduruldu. TELE1’e 2 kere daha aynı ceza verilmesi sonucunda kanalın lisansı iptal edilecek.

TELE1 Twitter hesabından “Türkiye karanlıkta! TELE1 üç gün karartıldı” şeklinde paylaşım yapıldı. 

NE OLMUŞTU?

RTÜK, kürsü dokunulmazlığı bulunan TİP Milletvekili Sera Kadıgil’in Diyanet eleştirisini gerekçe göstererek TELE 1’e oy çokluğu ile 3 gün ekran karartma cezası vermişti. Ceza, Kadıgil’in “Diyanet bu haliyle siyasal İslamcı gereçtir” sözüne dayandırılmıştı. TELE1 sonrasında RTÜK’ün cezanın iptalini ve yürütmesini durdurulması için yargıya başvurdu ve Ankara 2’nci İdare Mahkemesi, 26 Ekim’de oy birliğiyle yürütmenin durdurulması kararını verdi. Ancak TELE1‘in açıklamasına göre, mahkeme şimdi de yürütmeyi durdurma kararını iptal etti. RTÜK’ün 3 günlük ekran karartma cezası 25 Şubat tarihine kadar uygulanacak.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.