en iyi rulet siteleri
Tarihi seçimde oy verme işlemi başladı

Tarihi seçimde oy verme işlemi başladı

Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimler için oy verme işlemi, saat 08.00’da başladı. Saat 17.00’da kapanacak sandıklarda oy sayımı başlayacak.

ABONE OL
Mayıs 14, 2023 05:30
Tarihi seçimde oy verme işlemi başladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HABER MERKEZİ – Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimler için oy verme işlemi, saat 08.00’da başladı. Saat 17.00’da kapanacak sandıklarda oy sayımı başlayacak. 
  
Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için oy verme işlemi, saat 08.00’de başladı. 60 milyon 697 bin 843 seçmenin kurulacak 191 binden fazla sandıkta oy kullanması beklenirken, oy verme işlemleri, Türkiye genelinde saat 17.00’de sona erecek. 
 
Seçmenler, üzerinde kimlik numarası bulunan, kimliği tereddütsüz ortaya koyan, resimli, resmi nitelikteki belgelerden biriyle oy kullanabilecek.
  
GÜMRÜK KAPILARI
   
Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı 3 milyon 416 bin 98 seçmen için, 73 ülke ve 156 yerdeki yurt dışı temsilciliğinde kurulan sandıklarda oy kullanma işlemi 27 Nisan’da başladı, 9 Mayıs’ta sona erdi. Bulunduğu ülkede belirlenen sürede oy kullanamayanların gümrük kapılarında oy verme işlemleri, bugün saat 17.00’da sona erecek. 
 
YURTDIŞI OYLARI SAYILACAK
 
Yurt dışında kullanılan oy pusulaları, uçaklar ve diplomatik kuryelerle Türkiye’ye getirildi. Ankara ATO Congresium’daki Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu’nda saklanan oylar, bugün tüm yurtta oy verme işleminin tamamlanmasının ardından diğer oylarla eş zamanlı açılarak sayılacak. 
 
ADAYLAR, PARTİLER VE İTTİFAKLAR
 
Cumhurbaşkanlığı için Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhur İttifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan ve Ata İttifakı adayı Sinan Oğan yarışacak. Ancak 11 Mayıs’ta adaylıktan çekildiğini açıklayan Muharrem İnce’nin ismi, pusulaların basımı ve dağıtımı tamamlandığı için pusulada yer alıyor.
 
28. Dönem Milletvekillerini belirlemek üzere yapılacak Milletvekili Genel Seçimi için de 24 siyasi parti ile Türkiye genelinde 151 bağımsız milletvekili adayı yarışacak. Bazı siyasi partiler,  “Emek ve Özgürlük”, “Millet”, “Ata”, “Cumhur” ve “Sosyalist Güç Birliği” ittifakları adı altında 5 ayrı ittifakla seçime girdi. 
 
  
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.