DOLAR 18,5504 0.11%
EURO 18,0162 -0.07%
ALTIN 983,03-0,44
BITCOIN 3604823,03%
Diyarbakır
24°

AÇIK

16:22

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

‘Tanık’ ifadesini reddetti Türkoğlu tahliye oldu
  • Rojev
  • Güncel
  • ‘Tanık’ ifadesini reddetti Türkoğlu tahliye oldu

‘Tanık’ ifadesini reddetti Türkoğlu tahliye oldu

- Bir “tanığın” aleyhinde ifadesi olduğu gerekçesiyle tutuklanan HDP Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu Eşsözcüsü Halide Türkoğlu, söz konusu kişinin ifadeyi reddetmesi üzerine tahliye oldu.

ABONE OL
Eylül 16, 2022 10:00
‘Tanık’ ifadesini reddetti Türkoğlu tahliye oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL
DİYARBAKIR- Bir “tanığın” aleyhinde ifadesi olduğu gerekçesiyle tutuklanan HDP Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu Eşsözcüsü Halide Türkoğlu, söz konusu kişinin ifadeyi reddetmesi üzerine tahliye oldu. 
 
Açık tanık Kezban Kuday’ın “ideolojik eğitim veriyor” yönünde ifadesi bulunduğu öne sürülerek tutuklanarak hakkında “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla dava açılan HDP Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu Eşsözcüsü Halide Türkoğlu’nun ilk duruşması Diyarbakır 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Kuday’a ait olduğu ifadeler doğrultusunda HDP aralarında HDP Gençlik Meclisi, PM ve MYK üyelerinin de bulunduğu 10 kişiyle birlikte tutuklanan Türkoğlu ve avukatı Resul Temur duruşmada hazır bulundu. Tanık Kezban Kuday’ın ise bulunduğu yerden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden bağlandığı duruşmayı, HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanları Zeyyat Ceylan ve Gülistan Atasoy ile çok sayıda HDP’li izledi. 
 
İddialara karşı savunma yapan Türkoğlu, kendisine isnat edilen suçlamalar sırasında HDP PM üyesi ve Eğitim Komisyonu Eşsözcüsü olduğunu dile getirerek, her siyasi partinin kendi tüzüğü ve politikası olduğunu belirtti. Kendisinin ideolojik örgütsel eğitim verdiğine ilişkin iddialara karşı, verdiği eğitimin partisinin tüzüğü doğrultusunda, partilere tüzük eğitimi verdiğini kaydeden Türkoğlu, bu eğitimlerin sadece HDP’de değil tüm siyasi partiler var olduğunu aktardı. Siyasi partilerin kendilerini oluşturmak, örgütlenmek için komisyonlar oluşturduğunu vurgulayan Türkoğlu, oluşturulan bu komisyonların partinin sorunlara yönelik çözüm ekseni doğrultusunda hareket ettiğini belirtti. Suçlamaların yapıldığı dönemde partisini kongrelere gittiğini ve partinin il ve ilçe yöneticilerine tüzük eğitimi verdiğini vurgulayan Türkoğlu, eğitim verdiğine dair daha önce de gözaltına alındığını ve adli kontrolle serbest bırakıldığını, aynı iddiadan bu kez tutuklandığını hatırlattı. 
 
‘İKTİDAR BUNU BASKI AYGITINA DÖNÜŞTÜRMÜŞ’
 
Bu eğitimlerin tüzük eğitimi olduğunu, ancak bu eğitimlerin kendisine yönelik “ideolojik örgütsel eğitim verme” gibi bir suçlama olarak yöneltildiğini söyleyen Türkoğlu, “Bunları kesinlikle kabul etmiyorum. Eğitim programlarımız yasalara uygun hazırlanmıştır. Ben siyasi parti faaliyetlerini yaparken suçlanıyorum. Diğer muhalif partiler de suçlanıyor ancak iktidarla aynı görüştelerse bu faaliyetlerden dolayı suçlanmıyorlar. İktidar bunu bir baskı aygıtına dönüştürmüştür” diye konuştu. 
 
‘TANIK İFADESİ EMNİYETTE KURGULANMIŞTIR’
 
Kezban Kuday adlı kişiyi tanımadığını ifade eden Türkoğlu, Kuday’ın ifadeleri nedeniyle aylardır tutuklu kaldığını belirterek, “Bir siyasetçinin temel haklarının engellendiğini, yurttaş olma hakkımızın da engellendiğini düşünüyorum. Bunun mevcut iktidar politikalarından bağımsız olmadığını düşünüyorum. Kezban’ın ifadesi ise bir kurgudur. Bunun emniyette kurgulandığını düşünüyorum” ifadelerini kullandı. 
 
TANIK BEYANLARINI KABUL ETMEDİ
 
Verdiği beyanları sorulan tanık Kezban Kuday “Ben Talide Türkoğlu’nu tanımıyorum. Sadece tesadüfen birkaç yerde denk geldim. Öyle görüştük. Onun hakkında bir ifade vermedim. Daha önce örgütsel eğitimler verdiği şeklinde bir beyanım olmamıştır. Halide Türkoğlu’nu HDP’de çalıştığım süre zarfında tesadüfen birkaç kere kendisini gördüm. Ben sadece avukatlarım huzurunda verdiğim ifadeleri kabul ettim. Sanık hakkında böle bir ifadede bulunmadım. Kendisinin HDP içinde tam olarak ne yaptığını bilmiyorum” şeklinde beyanda bulundu. 
 
İddia makamı ise Türkoğlu’nun “adli kontrol tedbirlerinin yetersiz kalacağını” savunarak, tutukluluğunun devamı yönünde karar verilmesini talep etti. 
 
‘AVUKATI OLMADAN KUDAY’IN İFADESİNE EK YAPILMIŞ’
 
Avukat Resu Temur, tanık beyanlarının dosyaya alınmadığını belirterek, iddianamede her ne kadar müvekkilinin adı ve soyadı geçmişse de tanığın ifade tutanağında müvekkilin isminin sadece Halide olarak geçtiğini söyledi. Tanığın ifadesinin ilk 16 sayfasının özel avukatı huzurunda alındığını ancak bu ifadeye daha sonra 14 sayfalık bir ekleme yapıldığını ifadenin bu kısmının tanığın avukatının yokluğunda alındığını söyleyen Temur, Kuday’ın avukatının kendi yokluğunda alınan bu ifadeye imza atmadığını kaydetti. Kuday’ın avukatı huzurunda alınan ifadesinde kendi müvekkili ve diğerler kişilerin isimlerine yönelik bir beyanı bulunmadığının altını çizen Temur, “İfade tutanağı usule ve hukuka aykırı olarak alınmıştır. Kezban Kuday’ın özel müdafisi olmasına ve şüpheli olmasına rağmen tanıkmışçasına özel müdafisi olmamasına rağmen usule aykırı fotoğraftan teşhis yaptırılmaktadır. Bu PVSK’ya aykırıdır” diye belirterek, müvekkilinin tahliyesini talep etti. 
 
Mahkeme, Türkoğlu’nun tahliyesine karar vererek, duruşmayı 9 Aralık’a erteledi. 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.