en iyi rulet siteleri
Süslü kadınlar Keçiburcu’na kadar pedal çevirdi
  • Rojev
  • Kadın
  • Süslü kadınlar Keçiburcu’na kadar pedal çevirdi

Süslü kadınlar Keçiburcu’na kadar pedal çevirdi

Diyarbakır'da bir araya gelen kadınlar, "Otomobilsiz Kent Günü”nde bisikletin günlük yaşamdaki önemine dikkat çekmek için Keçiburcu’na kadar pedal çevirdi.

ABONE OL
Eylül 18, 2022 20:00
Süslü kadınlar Keçiburcu’na kadar pedal çevirdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

DİYARBAKIR – Diyarbakır’da bir araya gelen kadınlar, “Otomobilsiz Kent Günü”nde bisikletin günlük yaşamdaki önemine dikkat çekmek için Keçiburcu’na kadar pedal çevirdi. 

İzmir’de 2013 yılında başlayan “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu” bu yıl da 32 ülkede 200 şehirde düzenlenen bisiklet turlarıyla devam etti.  
“Süslü Kadınlar”ın Diyarbakır’da gerçekleştirdiği tura katılan kadınlar Kayapınar ilçesi 75 metrelik yolda bir araya geldi. Kadınlar, “Otomobilsiz Kent Günü” kapsamında bisikletin önemine dikkat çekmek için Sur ilçesindeki Keçi Burcu’na pedal çevirdi. Kadınlara, 10 kilometrelik güzergahta vatandaşlar alkışlarla destek verdi.
 
‘KADINLARI GÖRÜNÜR KILMAK İÇİN’
 
Etkinliğin organizatörü Çilem Doğan, “Dünya Otomobilsiz Kentler Günü” kapsamında bisikletin günlük hayatın bir parçası olmasına dikkat çekmek amacıyla böylesi bir etkinlik düzenlediklerini söyledi. Doğan, “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, kadınların toplumda daha fazla görünürlüğünü sağlamak, kendilerini temsil etmelerine fırsat vermek ve güvenli bisiklet sürmeye ilişkin altyapı talebini pekiştirmek için düzenlenmektedir” dedi. 
 
TALEPLER
 
Etkinliğin amacı ve taleplerine değinen Doğan, taleplerini şu ifadelerle sıraladı: “Biz binlerce kadın; pedallarımızın itici gücünü tüm toplumda da göstermek istiyoruz, çocuklarımıza daha temiz ve yaşanabilir dünya bırakmak için elimizden geleni yapmak istiyoruz. Kadınların toplumda daha görünür olması ve sorumluluk almasını diliyoruz. İklim krizi ne karşı yönetimlerin de derhal harekete geçmelerini istiyoruz. Şehirlerin insan odaklı olarak yeniden tasarlanmasını istiyoruz. Kamu alanlarının, özellikle kadınların, çocukların ve yaşlıların rahatlıkla ortak olarak kullanımına sunulmasını istiyoruz. Yaya ve bisikletliler için güvenli ulaşım altyapısı ve hizmetleri almak istiyoruz. Motorlu taşıtların neden olduğu kazalarda bisikletli ölümlerinin durmasını, bunun için gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasını istiyoruz. Özellikle büyük şehirlerimizde pazar günleri, şehir merkezinde bazı caddelerin motorlu araç trafiğine kapatılarak ‘otomobilsiz pazar’ ilan edilmesini istiyoruz.”
 
Açıklamanın ardından pedal çeviren kadınlar Keçiburcu’nda erbane grubu tarafından karşılandı. 
 
Etkinlik, halay ve zılgıtlarla son buldu.
 
ŞIRNAK 

Şırnak’ın Silopi ilçesinde de yapılmak istenen etkinlik, Şırnak Valiliği’nin kentte ilan ettiği eylem ve etkinlik yasağı gerekçesiyle polislerce engellendi. Kadınların bisikletlerini süsleyerek çarşıdan Newroz Parkı’na kadar yapmak istedikleri bisiklet turu polisler tarafından, “güvenlik” gerekçesiyle engellendi

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.