en iyi rulet siteleri
Sürücü: Barış ve adaletin yolu İmralı’dan geçer
  • Rojev
  • Güncel
  • Sürücü: Barış ve adaletin yolu İmralı’dan geçer

Sürücü: Barış ve adaletin yolu İmralı’dan geçer

12 Eylül darbesinin yıldönümü nedeniyle yapılan panelde konuşan HDP Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü, “12 Eylül’den, darbelerden konuşacaksak tecridi de konuşmamız gerek. Darbelerin bitmesi için Sayın Öcalan ile görüşmeleri lazım. Barış ve adaletin yolu İmralı’dan geçer” dedi.

ABONE OL
Eylül 15, 2022 15:00
Sürücü: Barış ve adaletin yolu İmralı’dan geçer
0

BEĞENDİM

ABONE OL
URFA –  12 Eylül darbesinin yıldönümü nedeniyle yapılan panelde konuşan HDP Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü, “12 Eylül’den, darbelerden konuşacaksak tecridi de konuşmamız gerek. Darbelerin bitmesi için Sayın Öcalan ile görüşmeleri lazım. Barış ve adaletin yolu İmralı’dan geçer” dedi. 
 
Urfa 78’liler Girişimi, 12 Eylül askeri darbesinin yıldönümü nedeniyle “12 Eylül, Hukuksuzluk ve Adalet Arayışı” konulu panel düzenledi. Urfa Barosu Hizmet Binası’ndan bulunan Tahir Elçi Konferans Salonu’nda yapılan panele, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa İl Örgütü yöneticileri, Urfa Barış Anneleri Meclisi üyeleri, Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Urfa Şube yöneticileri, Urfa Emek ve Demokrasi Platformu birleşenleri ve çok sayıda yurttaş katıldı. 
 
Dönemin tanığı ve 1980 ve 1982 yıları arasında Diyarbakır 5 Nolu Cezaevi’nde iki yıl tutulan Urfa 78’liler Girişimi Sözcüsü Vahit Akgün’ün moderatör olduğu panelde, HDP Genel Merkezi Hukuk Komisyonu üyesi Sevda Çelik Özbingöl, HDP Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü ve Urfa eski Baro Başkanı Ali Fuat Bucak konuşmacı olarak katıldı. 
 
Panalistlere söz vermeden önce 12 Eylül’de yaşananlara değinen Vahit Akgün, Kürt özgürlük hareketinin 12 Eylül’de teslim alınamadığını belirterek, 12 Eylül hukuku ve uygulamalarının günümüzde de devam ettiğini söyledi. 
 
‘O SÜRECİN MİMARLARI HESAP VERMEDİ’
 
Ardından söz alan HDP Genel Merkezi Hukuk Komisyonu üyesi Sevda Çelik Özbingöl, 12 Eylül’ün üzerinden 42 yıl geçtiğini belirterek “42 yıl geçmesine rağmen darbenin sonuçlarına dair konuşuyoruz. 42 yıl önce bir süreç yaşadık toplum olarak. O sürecin mimarları hesap vermedi” dedi.
 
‘YÜZLEŞME OLMADI’
 
Darbeler ile yüzleşilmesi gerektiğini belirten Özbingöl, yüzleşme olmadığı için Urfa Adliyesi önünde Adalet Nöbeti tutan Emine Şenyaşar’ın 556 gündür taleplerine karşılık verilmediğini kaydetti. Özbingöl, “42 yıl sonrasında bile biz darbeyi konuşuyorsak demek ki hala adalet arayışımız sonuçlanmamış” dedi.
 
12 EYLÜL’DE KADINLAR 
 
Ardından söz alan HDP Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü, 12 Eylül’de kadınların maruz kaldığı işkencelere dikkat çekerek “Gülten Kışanak Kürt bir kadın olduğu için işkenceye maruz kaldı. Gülten Kışacak ‘ben Türküm’ demediği için 6 ay boyunca bir kulübede tutuldu. Ama Gülten Kışanak Esad Oktay’ın işkencesine boyun eğmedi. Bugün Gülten Kışacak yine tutuklu. AKP Kışanak gibi birçok seçilmiş siyasetçiyi siyasi rehine olarak cezaevine koydu. 12 Eylül üzerinden 42 yıl geçti ama bugün hala uygulamaları devam ediyor. 2016 yılında onlarca arkadaşımız tutuklandı bu bir darbe değil mi? Demokratik, sosyalist, Kürt, kadınlara yönelik saldırılar ara vermeden devam ediyor” ifadelerini kullandı. 
 
‘AYSEL TUĞLUK’UN BIRAKILMAMASI DARBEDİR’
 
Cezaevlerinde tutulan hasta tutuklulara da değinen Sürücü, “Bunlardan biri Aysel Tuğluk. AKP-MHP’nin gerçekleştirdiği siyasi darbe sonucu tutuklandı. Demas hastası kendisi. Tek başına cezaevinde kalamamasına rağmen, bırakılmıyor.  Bu darbedir. Aysel Tuğluk Kürt bir kadın olduğu için cezalandırılıyor” şeklinde konuştu. 
 
‘BARIŞIN, ADALETİN YOLU İMRALI’DAN GEÇİYOR’
 
12 Eylül sürecinden 50 kişinin idam edildiğini hatırlatan Sürücü, 2022’de cezaevlerinde 48 tutuklunun hayatını kaybettiğini kaydetti. İmralı Cezaevi’nde PKK Lideri Abdullah Öcalan’a 23 yıldır uygulanan tecridin topluma yayıldığını söyleyen Sürücü, “Her tutuklunun hakları var ancak Sayın Öcalan’ın hakları yok sayılıyor. 12 Eylül’den, darbelerden konuşacaksak tecridi de konuşmamız gerek. Tecrit neden ekonomik kriz, hukuksuzluklar, adaletsizlikler sonuçtur. Darbelerin bitmesi, ekonomik krizin son bulması için Sayın Öcalan ile görüşmeleri lazım. Barış ve adaletin yolu İmralı’dan geçer. Ne konuşursak konuşalım ne dersek diyelim tecridi konuşmamız gerekir. 12 Eylül darbesinde uygulananlar günümüzde de yapılıyor. 12 Eylül’e de boyun eğmedik, bugün yaşatılanlara da boyun eğmeyeceğiz. Ne yaparlarsa yapsınlar mücadelemizi büyüteceğiz” şeklinde konuştu. 
 
CEZAEVİ ZİYARETLERİNİ ANLATTI 
 
Urfa eski Baro Başkanlarından Ali Fuat Bucak, 12 Eylül’den önce Urfa’da siyasetin dinamik olduğunu belirterek “12 Eylül’den önce darbenin geleceği belliydi. Birçok kişi darbenin geleceğini önceden söylüyordu. Benimden darbeden bir gün önce İstanbul Sarıyer’de olan evim basıldı, kaçak duruma düştüm. O dönem avukattım ve tutuklanmadım. Urfa’da eski kız meslek lisesini işkence merkezine dönüştürmüşlerdi. Avukatlar arasında da bir korku dalgası var. Urfa’da avukatlar dava duruşmalarına girmeye çekiniyordu. Diyarbakır’da durum daha kötüydü ama orada avukatlar vardı” diye konuştu. 12 Eylül 1980’den sonra avukat olarak ziyaret ettiği cezaevleri ve sıkıyönetim mahkemelerinde tanık olduğu hak ihlallerine değinen Bucak, “Tutuklulara günlerce işkence yapılıyordu” dedi. 
 
Panel, katılımcıların panalistlere yönelttiği soru ve verilen cevaplar ile son buldu. 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.