en iyi rulet siteleri
Suruç’ta katledilenler anıldı

Suruç’ta katledilenler anıldı

Urfa’da, üzerinden 7 yıl geçen Suruç Katliamına dair yapılan panelde konuşan SGDF MYK üyesi Tanya Kara, “Bu yakın tarihin en büyük gençlik katliamıydı” dedi.

ABONE OL
Temmuz 18, 2022 14:00
Suruç’ta katledilenler anıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
URFA – Urfa’da, üzerinden 7 yıl geçen Suruç Katliamına dair yapılan panelde konuşan SGDF MYK üyesi Tanya Kara, “Bu yakın tarihin en büyük gençlik katliamıydı” dedi.
 
Suruç İçin Adalet Platformu, 20 Temmuz 2015’de yaşanan Suruç Katliamı’nın yıl dönümü dolayısıyla panel düzenledi. Urfa Barosu Tahir Elçi Konferans Salonu’nda gerçekleşen panele, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü, 78’liler Girişimi üyeleri, Türkiye İşçi Partisi (TİP), Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF), kentte bulunan emek ve meslek örgütü üyeleri katıldı. Moderatörlüğünü Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) Urfa Şubesi Hapishaneler Komisyonu Eşsözcüsü Ayşe Şehriban Demirel’in yaptığı panelde, davanın avukatlarından Serdil İzol ilk olarak konuştu.  
 
ŞENYAŞAR: KATLEDİLDİLER
 
Dava sürecini anlatan İzol, katliamın aydınlatılmadığına işaret etti. İzol, “Urfa Başsavcılığı doğru bir soruşturma yapmadığı için Ankara Gar Katliamının önü açıldı” dedi. Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Urfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından babası ve iki kardeşi katledilen Ferit Şenyaşar daha sonra konuştu. Suruç’tan Kobanê’ye geçmek isteyen gençlerin katledilmesine tepki gösteren Şenyaşar, “Onlar savaş ortamında bile çocuklara umut vermek amacıyla bunu yaptı, ancak katledildiler” dedi. Verdikleri adalet mücadelesinin birçok kesime ilham olduğunu söyleyen Şenyaşar, “Türkiye’de elit bir kesim dışında herkes büyük bir yoksulluk ve zülüm altındadır” diye kaydetti.  
 
‘DEVRİM TOPRAKLARINA GİDECEKTİK’
 
Katliamda yaralı kurtulan SGDF Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Tanya Kara söz aldı. Kara, katliamdan önce nasıl bir araya geldiklerini anlattı. Rojava Devrimi, Kobanê zaferi ve açılan 3’üncü yoldan ilham alarak kampanya başlattıklarını ve devrim topraklarında ezilen halklar ile dayanışmak amacıyla kampanyayı yürüttüklerini belirten Kara, “Açıklama sırasında canlı bomba saldırısına uğradık. Bu yakın tarihin en büyük gençlik katliamıydı. Biz o zaman da söyledik; ‘Eğer bu katliam aydınlanmazsa bu katliamdan sonra yeni bir kanlı süreç başlayacak’ dedik. Nitekim de öyle oldu” diye konuştu. 
 
Urfa Tabip Odası üyesi Baran Yüksekyayla ise, konuşmasında katliamın toplum sağlığı açısından yarattığı tahribatlara değindi.  
 
Panel soru-cevap ve katılımcıların aktarımlarıyla sona erdi. 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.