DOLAR 17,9331 -0.03%
EURO 18,4099 -0.71%
ALTIN 1.038,510,60
BITCOIN 4385680,20%
Diyarbakır
39°

AÇIK

04:25

İMSAK'A KALAN SÜRE

Suruç Katliamı yaralısı: Karşımızda kaçmak üzere olan bir irade var
  • Rojev
  • Güncel
  • Suruç Katliamı yaralısı: Karşımızda kaçmak üzere olan bir irade var

Suruç Katliamı yaralısı: Karşımızda kaçmak üzere olan bir irade var

Suruç Katliamı yaralılarından Koray Türkay, “Çok zorlu süreci atlattık. Karşımızda kaçmak üzere olan bir irade var. Önümüzdeki sene bu iktidar olmayacak” dedi.

ABONE OL
Temmuz 16, 2022 19:00
Suruç Katliamı yaralısı: Karşımızda kaçmak üzere olan bir irade var
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İZMİR – Suruç Katliamı yaralılarından Koray Türkay, “Çok zorlu süreci atlattık. Karşımızda kaçmak üzere olan bir irade var. Önümüzdeki sene bu iktidar olmayacak” dedi.

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF), “Kobane inşa kampanyası ve 7 yıllık adalet mücadelesi” başlıklı panel düzenledi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü binasında düzenlenen panelde “Kobane inşa kampanyası. Bir tarih nasıl yapıldı” pankartı ve SGDF bayrakları asıldı. Panele Suruç patlamasında yaralanan Koray Türkay, SGDF MYK üyesi Birkan Polat ve Suruç davasının gözlemcilerinden Avukat Afhan Topel konuşmacı olarak katıldı.

Panel ilk olarak Suruç patlamasında hayatını kaybedenler anısına yapılan saygı duruşu ile başladı. Saygı duruşunun ardından Suruç Katliamı için hazırlanan sinevizyon gösterimi yapıldı.

‘İKİ ÜLKE GERÇEKLİĞİ’

Panelde ilk olarak konuşan Birkan Polat, Kobane’ye gitme fikrinin bir anda çıkmadığını tarihsel arka planının olduğunu söyledi. Fikriyatın IŞİD’in Kobane’yi işgal politikasının ortaya çıktığı yıllardan başladığını vurgulayan Polat, “Suruç ve Kobane sınırı hattında nöbet tutulmasına SGDF heyeti de katıldı. O nöbetlerde ‘Kobane’yi beraber savunduk beraber inşa edebiliriz’ sözlerini söylemeye başladık. SGDF olarak iki ülke gerçekliğinden bir kampanya örmek istedik. Türkiye’deki Gezi ayaklanmasını Rojava kadın devrimiyle buluşturmak için yola çıktık. Türkiye sahasında bunu örerken Kürdistan’da devrimi savunmaya çağrı yaptık. Amacımız Kobane’nin yıkılmak istenmesine karşı devrimcilerin Kobane’ye devrime sahip çıkmasıydı. Rojava’da demokratik halkçı bir tarzda devrim gerçekleşti. Böylesi bir dönemde de SGDF yüzünü Rojava’ya çevirdi” dedi.

‘ÖZGÜRLÜKÇÜ PARADİGMAYA SALDIRI’

Ardından konuşan Suruç yaralılarından Koray Türkay da, Suruç nöbetleri sırasında yaşanan enternasyonalist dayanışmadan çok etkilendiğini söyledi. Bu dayanışma ve Kürt halkının mücadelesinin büyük bir zafer getirdiğini kaydeden Türkay, “Enternasyonal dayanışmanın neler başarabileceğini de gördük. Bu dayanışma beni büyüledi. Bunun için de SGDF çağrısını duyunca hiç düşünmeden katıldım. Türkiye’nin her yerinden 300 kişinin çağrıya kulak vermesi korkuttu. Bu korku da Suruç’ta demokrasi, komünal yaşam, ekolojik ve kadın özgürlükçü paradigmaya saldırı düzenlettirdi” dedi.

‘HESAP SORMANIN KIYISINDAYIZ’

IŞİD katliamlarının panzehrinin enternasyonal dayanışma olduğunu ifade eden Türkay, “Bu katliam ‘400 sandalyeyi verin huzur içinde çözülsün’ diyen Tayyip Erdoğan’ın eseridir. Ankara ve Suruç katliamlarının arkasındaki güç bu zatta gizli. Ama çok zorlu olan süreci atlattık. Korku imparatorluğunun bu topluma sirayet etmesini kırdık. Önümüzdeki sene bu iktidar olmayacak. Yüzbinler 20 Temmuz’u anacağız. Karşımızda kaçmak üzere olan bir irade var. Biz bu iradeyi kırdık ve hesap sormanın kıyısındayız. Bu kavgayı kazanabileceğimizi görüyoruz. Umut hiç olamadığı kadar fazla” diye konuştu.

‘DELİLLER DOSYAYA KONULMADI’

Avukat Ayhan Topel ise, dosyada ikisi kaçak 3 kişinin yargılandığını anımsattı. Dosyada IŞİD’e yönelik birçok delilin ortaya çıktığını söyleyen Topel, dosyaya konulmayan birçok delil olduğunu da sözlerine ekledi. Mahkeme heyetinin “karar vereyim kurtulayım” düşüncesi ile davaya yaklaştığını söyleyen Topel, “Ancak yargılama istinaf aşamasında. Bu dosyanın Anayasa Mahkemesi ve AİHM aşamasında daha umutluyum. En azından evrensel insan hakları ve hukuk değerleri üzerinden değerlendirilecektir” ifadelerini kullandı.

Panel, soru cevap kısmı ile sona erdi. 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.