DOLAR 18,5797 -0.29%
EURO 18,4813 0.48%
ALTIN 1.027,700,25
BITCOIN 3779780,78%
Diyarbakır
26°

AÇIK

12:58

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Suriyeli 691 avukattan Adalet Bakanlığı’na Abdullah Öcalan çağrısı
  • Rojev
  • Güncel
  • Suriyeli 691 avukattan Adalet Bakanlığı’na Abdullah Öcalan çağrısı

Suriyeli 691 avukattan Adalet Bakanlığı’na Abdullah Öcalan çağrısı

Kuzey ve Doğu Suriye ile Suriye’nin farklı bölgelerinden 691 avukat, PKK Lideri Abdullah Öcalan’la derhal görüş sağlanması için Türkiye Adalet Bakanlığı’na mektup gönderdi.

ABONE OL
Eylül 19, 2022 14:00
Suriyeli 691 avukattan Adalet Bakanlığı’na Abdullah Öcalan çağrısı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HABER MERKEZİ – Kuzey ve Doğu Suriye ile Suriye’nin farklı bölgelerinden 691 avukat, PKK Lideri Abdullah Öcalan’la derhal görüş sağlanması için Türkiye Adalet Bakanlığı’na mektup gönderdi.
 
Kuzey ve Doğu Suriye ve Tartus, Halep, Humus ve Lazkiye’den 691 avukat, İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde ağır tecrit koşulları altında tutulan ve 17 ayı aşkın süredir kendisinden haber alınamayan PKK Lideri Abdullah Öcalan ile derhal görüş sağlanması ve İmralı’da 23 yıldır devam eden tecridin kaldırılması için Türkiye Adalet Bakanlığı’na mektup gönderdi. Mektup gönderen avukatlar Qamişlo’da bulunan Toplumsal Adalet Meclisi önünde açıklama yaptı.  
 
Gönderdikleri mektubun Kürtçesini Kuzey ve Doğu Suriye Avukatlar Birliği üyesi Roja Xelef okurken, Arapçasını ise Cizre Bölgesi Avukatlar Birliği Eşbaşkanı Xufran Xelef okudu.
 
TECRİDİN SİYASİ VE TOPLUMSAL ETKİLERİ
 
Mektupta şu ifadelere yer verildi: “İmralı’da rehin alınan Abdullah Öcalan, Ömer Hayri Konar, Veysi Aktaş, Hamili Yıldırım’ın durumlarını endişeyle takip ediyoruz. Önder Öcalan’dan bir yıldan beridir haber alınamıyor. Avukatların 27 Temmuz 2011’den bu yana Abdullah Öcalan’la görüşmelerinin yasaklanması, 2 Mayıs- 7 Ağustos 2019 tarihleri arasında 5 avukatın yaptığı ziyaretler dışında yorumlamak için hiçbir hukuki sebep yok. Bu, demokratik ölçülere aykırıdır. İmralı’daki diğer üç tutsak, İmralı’ya sevk edildikleri 2015 yılından bu yana avukatlarıyla görüştürülmedi. Bu da merkezi hükümetin İmralı zindandaki tutsaklara karşı siyasi-hukuki yaklaşımıyla ilgilidir. Aile ve meslektaşlarımız da 25 Mart 2021’deki son telefon görüşmesinden bu yana Abdullah Öcalan’dan herhangi bir haber alamamalarından endişe duyuyor. Bizler avukatlar olarak bu durumun siyasi ve toplumsal etkilerinin çok iyi farkındayız. CPT, İmralı Zindanı’na ilişkin 2019’da yayınladığı raporunda Öcalan ve diğer 3 tutsak üzerindeki yasağın yasalara aykırı olduğunu belirtti.
 
GÖRÜŞME TALEBİ
 
Öcalan üzerindeki tecrit, ELDH, AED ve Lawyer for Lawyers gibi uluslararası kurumların açıklama yapmasına neden oldu. Ayrıca, birçok alanda geniş bir avukat ağı bu tutuma ilişkin eleştirel yaklaştı. Bu da bu davanın ne kadar önemli olduğunu ve ne kadar geniş bir şekilde takip edildiğini gösteriyor. Abdullah Öcalan ve diğer tutsakların avukatı olarak, savunma hakkı yasağının kaldırılmasına katkıda bulunmak amacıyla kendisini ziyaret etmek için izin istiyoruz. Gerekli izni alacağımızı da umuyoruz.”
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.