en iyi rulet siteleri
Star Kadın Derneği: Cemaat oyları için istismara sessiz kalındı
  • Rojev
  • Kadın
  • Star Kadın Derneği: Cemaat oyları için istismara sessiz kalındı

Star Kadın Derneği: Cemaat oyları için istismara sessiz kalındı

6 yaşındaki çocuğun “evlilik” adı altında tecavüze uğramasına göz yumulmasına ilişkin açıklama yapan Star Kadın Derneği, iktidarın tarikat ve cemaatlerin oylarını kaybetmemek için cinsel istismara sessiz kaldığını belirtti.

ABONE OL
Aralık 15, 2022 10:33
Star Kadın Derneği: Cemaat oyları için istismara sessiz kalındı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
WAN – 6 yaşındaki çocuğun “evlilik” adı altında tecavüze uğramasına göz yumulmasına ilişkin açıklama yapan Star Kadın Derneği, iktidarın tarikat ve cemaatlerin oylarını kaybetmemek için cinsel istismara sessiz kaldığını belirtti.  
 
Wan’da Star Kadın Derneği, İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı kurucusunun 6 yaşındaki kızını müridi ile evlendirmesine ilişkin açıklama yaptı. Dernek binası önünde yapılan açıklamaya bir çok kadın katıldı. Açıklamada konuşan Star Kadın Derneği Yöneticisi Serap Güvenç, oy kaybetmek istemeyen iktidarın, tarikat ve cemaatlerde yaşanan istismara sessiz kaldığını belirtti. 
 
‘İKTİDAR SESSİZ KALDI’ 
 
Türkiye’de çocuk istismarının her geçen gün arttığına dikkat çeken Güvenç, “6 yaşında bir çocuğun tarikat lideri olan babası tarafından 29 yaşında yine ayni tarikat içinden bir kişiyle ‘evlilik’ adı altında bir araya getirilerek cinsel istismara maruz bırakılması karşısında sosyal medyada ve basında gördüğümüz üzere birtakım kişiler olayın iftira olduğunu iddia etmekte. En vahimi, bir kısım insanlar ise bu olayı savunmakta ve 6 yaşında evlenmenin caiz olduğunu iddia etmektedir. Tarikat ve cemaatlerin oylarını kaybetmek istemeyen iktidar ve yandaş medya, İsmailağa Cemaati’ndeki çocuk istismarına günlerce sessiz kaldı” dedi. 
 
‘GAZETECİLER HEDEF GÖSTERİLDİ’ 
 
Olayı açığa çıkaran gazetecilerin iktidar ve yandaşları tarafından hedef gösterildiğini hatırlatan Güvenç, “Milyonlarca kız çocuğu, bu ülkede eğitim hakkından ve sosyal haklardan yoksun bırakılmaktadır. Eğitimden uzak kalan kız çocukları ya ev içi emek sömürüsüne ya da erken yaşta evlendirilerek cinsel saldırıya ve şiddete açık hale getirilmektedir. İktidarın çocuğa yönelik şiddet ve istismar vakaları failleri cesaretlendirerek, yasal düzenlemelerle çocuk evliliklerinin önünü açtı. Bu sorunu daha da derinleştirmektedir. Çocuk istismarının yargıya taşınmasının ardından çocukları her türlü şiddet ve istismardan koruyan yasal düzenlemelerin önemini bir kez daha konuşmalıyız. Zira mevcut siyasi iktidar, kadını ve çocuğu aile içi şiddete karşı koruyan İstanbul Sözleşmesi gibi kapsamlı bir uluslararası sözleşmeyi bir gecede feshetmekte, çocuğu koruyan diğer ulusal ve uluslararası sözleşmeleri etkin olarak uygulamamakta, şiddet ve istismar faillerini cezasızlık politikalarıyla aklayarak, bu çocuk yaşta evliliklerin ve istismarın suç ortağı olmaya devam etmektedir” şeklinde konuştu.
 
‘İKTİDARIN SORUMLULUĞU YOK SAYILDI’ 
 
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın “Çocuğa yönelik istismar vakaları siyasetin konusu değildir” açıklamasına değinen Güvenç, “Açıklamayla yine siyasi iktidarın sorumluluğunu yok saymıştır. Oysaki çocuk istismarı, kadın cinayetleri gibi politik olup toplumsal ve siyasal yönü göz ardı edilemez. Çocuk istismarı, ülkeyi yönetenlerin, siyaset kurumunun çözmesi gereken birincil konularındandır. Bakan’ın, iktidarın temel sorumluluğunu bulanıklaştırmak adına söylediği b sözleri kabul etmiyoruz” diye konuştu. 
 
Basın açıklaması kadınların, “Çocuk susar sen susma”, “Tacize hayır” sloganları ve alkışlarıyla son buldu. 
 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.