Soylu’nun hedef gösterdiği gazeteci beraat etti
  • Rojev
  • Güncel
  • Soylu’nun hedef gösterdiği gazeteci beraat etti

Soylu’nun hedef gösterdiği gazeteci beraat etti

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “terörist” diyerek hedef gösterdiği gazeteci Aziz Oruç, hakkında açılan davada beraat ederken, DFG Eşbaşkanı Dicle Müftüoğlu ile 5 kişiye ise 6’şar ay hapis cezası verildi.

ABONE OL
Ocak 18, 2023 11:00
Soylu’nun hedef gösterdiği gazeteci beraat etti
0

BEĞENDİM

ABONE OL
WAN – İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “terörist” diyerek hedef gösterdiği gazeteci Aziz Oruç, hakkında açılan davada beraat ederken, DFG Eşbaşkanı Dicle Müftüoğlu ile 5 kişiye ise 6’şar ay hapis cezası verildi. 
 
Agirî’nin Bazîd (Doğubayazıt) ilçesinde 11 Aralık 2019’da gözaltına alınarak tutuklanan ve daha sonra tahliye edilen gazeteci Aziz Oruç ile Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eşbaşkanı Dicle Müftüoğlu, Muhammet İkram Müftüoğlu ve HDP eski Bazîd İlçe Eşbaşkanı Abdullah Ekelek’in de aralarında olduğu 6 kişi hakkında açılan davanın karar duruşması görüldü. Ağrı 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya gazeteci Oruç, farklı bir dosyadan tutuklu bulunduğu Diyarbakır 1 Nolu Yüksek Güvenlik Güvenlikli Cezaevi’nden, Dicle Müftüoğlu ise Amed’ten Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katıldı. 
 
Dava avukatlarının da hazır bulunduğu duruşmada savunma yapan Oruç ve Müftüoğlu, beraatlarını talep etti. 
 
DFG EŞBAŞKANI’NA CEZA VERİLDİ
 
Savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, Oruç’un “Örgüt üyeliği”nden beraatine, “Örgüt propagandası” suçlaması mükerrer olduğu gerekçesiyle reddine; DFG Eşbaşkanı Dicle Müftüoğlu ile Muhammet İkram Müftüoğlu, HDP eski Bazîd İlçe Eşbaşkanı Abdullah Ekelek, Turgay İlboğa ve Yücel İlhan hakkında ise ise “Suçluyu kayırmak” iddiasıyla 6 ay hapis cezası verdi.
 
Mahkeme, verilen hapis cezasında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi. 
 
SOYLU HEDEF GÖSTERMİŞTİ
 
Federe Kürdistan Bölgesi’nde bir süre kalan gazeteci Oruç, Avrupa’ya gitmek için İran üzerinden geçtiği Ermenistan sınır kapısında gözaltına alınmıştı. Gözaltında iken Ermenistan polisinin şiddetine maruz kalan Oruç, daha sonra İran askerlerine teslim edilmişti. İran askerleri tarafından Türkiye sınırından içeriye atılan Oruç, daha sonra geldiği Bazît’te gözaltına alınmıştı. 13-18 Aralık 2019 tarihleri arasında gözaltında bulunduğu sırada İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından “terörist” denilerek hedef gösterilmişti. 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.