DOLAR 18,6427 0.06%
EURO 19,2573 -0.07%
ALTIN 1.048,610,63
BITCOIN 3062141,27%
Diyarbakır
10°

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

06:26

İMSAK'A KALAN SÜRE

Son 3 ayda 17 kadın gazeteci tutuklandı: Boyun eğmeyeceğiz
  • Rojev
  • Kadın
  • Son 3 ayda 17 kadın gazeteci tutuklandı: Boyun eğmeyeceğiz

Son 3 ayda 17 kadın gazeteci tutuklandı: Boyun eğmeyeceğiz

Son 3 ayda 17 kadın gazetecinin tutuklandığını belirten MKGP, “Kadın gazeteciler bugüne kadar sizlere boyun eğmedi ve eğmeyecek” dedi.

ABONE OL
Kasım 24, 2022 10:00
Son 3 ayda 17 kadın gazeteci tutuklandı: Boyun eğmeyeceğiz
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İSTANBUL – Son 3 ayda 17 kadın gazetecinin tutuklandığını belirten MKGP, “Kadın gazeteciler bugüne kadar sizlere boyun eğmedi ve eğmeyecek” dedi. 
 
Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu (MKGP), 2022 Ağustos, Eylül ve Ekim ayını kapsayan 3 aylık hak ihlali raporunu İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şube binasında açıkladı. Çok sayıda gazetecinin katıldığı açıklamaya İHD İstanbul Şubesi üyeleri de katıldı. Toplantıda, son 6 ayda tutuklanan 10 kadın gazetecinin fotoğrafları ile “Özgür Basın baş eğmez”, “Özgür Basın susturulamaz”,  “Hakikatin izindeyiz”, “Gazetecileri serbest bırakın”, “Baş eğmediler, baş eğmedik, baş eğmeyeceğiz” ve “Gurbetelli’nin bükülmeyen kalemiyiz” dövizleri taşındı.
 
İki dilde yayımlanan raporun Türkçesini MKGP üyeleri Nezahat Doğan ile Hayam Bulut, Kürtçesini Durket Süren okudu.
 
AKP-MHP iktidarının Özgür Basın’a yönelik baskılarına dikkat çeken Doğan, Kürt kadın gazetecilerin yaşadığı sorunları sıraladı. 16 Haziran’da Diyarbakır’da tutuklanan 4’ü kadın 16 gazetecinin henüz iddianamesinin dahi hazırlanmadığını hatırlatan Doğan, 29 Ekim’de de 5’i kadın 9 gazetecinin tutuklanmasıyla, son 6 ayda tutuklu kadın gazeteci sayısının 10’a yükseldiğini belirtti. Doğan, bu rakamın, mücadele eden kadın gazetecilerin hedefte olduğunun göstergesi olduğunu söyledi.
 
Gazeteci Hayyam Bulut da, Ağustos ayında gazetecilerin yaşam haklarına ve güvenliğine dair ihlallerin devam ettiğini, Diyarbakır’da tutuklanan 4’ü kadın 16 gazetecinin 2’nci defa tutukluluğunun devamına karar verildiğini aktardı.
 
POLİS GAZETECİLERE SİLAH ÇEKTİ
 
Eylül ayında da kadın gazetecilerin iktidarın hedefinde olduğunu söyleyen Bulut, “3 gazeteci saldırıya uğradı, 2 gazeteci gözaltına alındı. 3 gazetecinin haber takibi engellendi, 7 gazeteci şiddete uğradı, 4 gazeteci fişlendi, 3 gazeteci de cezaevinde hak ihlaline uğradı” dedi. Wan’da 3 kadın gazetecinin polis saldırısına uğrayarak, başlarına silah dayandığını da hatırlatan Bulut, “Kadın gazetecilere doğrultulan bu silah, kadın basınına dönük tahammülsüzlüğü ve gazetecilerin hiçbir alanda güvende olmadığının da kanıtı niteliğindedir” şeklinde konuştu. 
 
Ekim ayında kadın gazetecilere dönük düşünce ve ifade özgürlüğüne dönük cezaların artarak devam ettiğini belirten Bulut, bu aya Federe Kürdistan’ın Süleymaniye kentinde Nagihan Akarsel’in katledilmesiyle girildiğini aktardı. Bulut, “Özellikle Sansür Yasası’nın AKP-MHP oylarıyla Meclis’ten geçirildiği bu ayda, gazetecilerin haber takibi yapmalarının önü kesilerek, polisin şiddeti ile kameraların kapatılması ve haber yapılmasının engellenmesi olarak sahaya yansıdı” ifadelerini kullandı.
 
PSİKOLOJİK VE FİZİKSEL ŞİDDET
 
Ekim ayında tutuklanan, Mezopotamya Ajansı Yazı İşleri Müdürü Diren Yurtsever, Berivan Altan, Ceylan Şahinli ile JINNEWS muhabirleri Habibe Eren ve Öznur Değer “PKK’ye üye olmak” iddiasıyla Ankara’da tutuklandığını, JINNEWS Muhabiri Derya Ren ise kesinleşmiş cezası olduğu gerekçesi ile Diyarbakır’da tutuklandığını belirten Bulut, “Tutuklanan 6 kadın gazeteci de evlerinden başlayarak cezaevine götürülene kadar her türlü fiziksel ve psikolojik şiddete ile işkenceye maruz kaldı” ifadesini kullandı. 
 
3 AYLIK HAK İHLALİ 
 
Bulut, 3 ayda kadın gazetecilere dönük hak ihlallerinin toplamını şu şekilde aktardı: “Saldırıya uğrayan 5 gazeteci, şiddete uğrayan 20 gazeteci, Gözaltına alınana 18 gazeteci, tutuklanan 6 gazeteci, haber takibi engellenen 12 gazeteci, gözaltında kötü muamelede 12 gazeteci, fişleme yapılan 4 gazeteci, hapishanedeki ihlallerde 9 gazeteci, ihlaller zincirinde sistemin hedefindeydi. Gazetecilere yönelik düşünce ve ifade özgürlüğü ihlallerinde; hakkında dava açılan 7 gazeteci, yargılanması devam eden 26 gazeteci, hakkında soruşturma açılan 1 gazeteci, baskı ve sansüre maruz kalan 2 gazeteci baskı altında alındı. 3 ayda yargılanan gazetecilere 16 yıl 24 ay 59 gün hapis cezası ve 30 bin de para cezası verildi. Hala yargılanması devam eden dosya sayısı 22, gazeteci sayısı ise 26 olarak verilere yansıdı.”
 
Ekim sonu itibariyle tutuklu kadın gazetecilerin sayısının 17 olduğunu aktaran Bulut, “Kadın gazeteciler bugüne kadar sizlere boyun eğmedi ve eğmeyecek” dedi. 
 
TUTUKLU KADIN GAZETECİLER
 
Ekim ayı itibariyle tutuklanan kadın gazetecilerin isimleri ise şöyle:
 
“* Berivan Altan – Mezopotamya Ajansı Muhabiri
 
 * Ceylan Şahinli -Mezopotamya Ajansı Muhabiri
 
 * Derya Ren – JINNEWS Muhabiri
 
 * Dilan Oynaş – AzadiyaWelat Gazetesi Çalışanı
 
 * Diren Yurtsever – Mezopotamya Ajansı Yazı İşleri Müdürü
 
 *  Elif Ersoy – Yürüyüş Dergisi Yazı İşleri Sorumlusu
 
 * Elif Üngür – Program sunucusu
 
 * Habibe Eren – JINNEWS muhabiri
 
 * Hatice Duman – Atılım Gazetesi Sahibi ve Yazı İşleri Müdürü
 
 * Neşe Toprak – Program sunucusu
 
 * Özden Kınık – TRT çalışanı
 
 * Özlem Seyhan – Gazeteci
 
 * Öznur Değer – JINNEWS muhabiri
 
 * Remziye Temel- Muhasebeci
 
 * Safiye Alagaş – JINNEWS Müdürü
 
 * Sibel Mustafaoglu – Azadiya Welat Gazetesi Çalışanı
 
 * Tülay Canpolat – Sabah Gazetesi Ankara Muhabiri”
 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.