DOLAR 18,6482 0.05%
EURO 19,5907 0.37%
ALTIN 1.068,680,71
BITCOIN 313843-0,90%
Diyarbakır
10°

PARÇALI BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Siyasi partilerden ‘direnişi örgütlemek için sorumluluk alalım’ çağrısı
  • Rojev
  • Güncel
  • Siyasi partilerden ‘direnişi örgütlemek için sorumluluk alalım’ çağrısı

Siyasi partilerden ‘direnişi örgütlemek için sorumluluk alalım’ çağrısı

SGDF, EMEP ve EHP, Türkiye'nin Kuzey ve Doğu Suriye'ye yönelik saldırılarına tepki göstererek, "Türkiye'nin işgalci saldırılarına karşı çıkalım ve halkların birleşik direnişini örgütlemek için sorumluluk alalım" çağrısında bulundu.

ABONE OL
Kasım 20, 2022 14:30
Siyasi partilerden ‘direnişi örgütlemek için sorumluluk alalım’ çağrısı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İSTANBUL – SGDF, EMEP ve EHP, Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırılarına tepki göstererek,  “Türkiye’nin işgalci saldırılarına karşı çıkalım ve halkların birleşik direnişini örgütlemek için sorumluluk alalım” çağrısında bulundu.

Emekçi Hareket Partisi (EHP),  Emek Partisi (EMEP) ve Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF), Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik gerçekleştirdiği saldırılara ilişkin yazılı açıklama yaparak tepki gösterdi.

EHP: BOMBALARLA KAZANMAK İSTİYORLAR

EHP açıklamasında, AKP ve MHP iktidarının içeride ve dışarıda sürdürdüğü savaş siyasetinin kendi “bekaları” dışında hiçbir amacının olmadığına değindi. Şaibeli Taksim saldırısının Kürt halkının yaşadığı topraklara hava bombardımanına dönüştürüldüğü belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Ortada duran tüm şüphelere rağmen Kobanê halkı olağan şüpheli ilan edilmiştir. Yaklaşan seçimleri yine bombalarla, hava saldırılarıyla kazanmak istedikleri açık. Bu siyaset bir kez daha iflas edecek. Göndereceğiz ve bomba siyaseti yerine başta Kürt sorunu olmak üzere her tür sorunu demokrasi yoluyla çözeceğiz.”

EMEP: MİLLİYETÇİ ATMOSFER İSTENİYOR

EMEP de, iktidarın geçmişte olduğu gibi bugün de savaş politikalarıyla milliyetçi bir atmosferden yararlanmak istediğini ifade ederek şunları belirtti: “Tek adam yönetiminin iktidarı bırakmamak için her şeyi göze alan tutumu ülkenin içine sürüklendiği felaketi her geçen gün daha da büyütüyor. İç politikada yararlı olacağı düşünülerek yaratılan çatışma ortamı, bölge açısından savaş kışkırtıcılığından başka bir anlam taşımıyor. Savaş ise defalarca yaşanıp görüldüğü gibi daha fazla ölüm, daha fazla yoksulluk, daha fazla sömürü, daha fazla soygun ortamı demektir.”

SGDF: DEVRİM İÇİN SESİMİZİ YÜKSELTELİM

Saldırıya tepki gösteren SGDF ise, “Aylardır Rojava, Başur ve Medya Savunma Alanları’ na düzenlediği kara saldırılarından istediği sonucu alamayan, aradığı kitle desteğini bulamayan ve büyük hezeyan yaşayan Türk ordusu bu sefer de hava saldırılarından medet umuyor. Türk devleti tarafından teslim alınmaya çalışılan bu iradeyi savunalım! Kürt ulusunun kazanımlarını hedef alan ve devrimimizin iradesini kırmaya çalışan sömürgeci faşizme karşı sesimizi yükseltelim. Türkiye’nin işgalci saldırılarına karşı çıkalım ve halkların birleşik direnişini örgütlemek için sorumluluk alalım, mücadeleye katılalım” çağrısında bulundu. 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.