DOLAR 18,5787 -0.3%
EURO 18,4848 0.48%
ALTIN 1.028,470,32
BITCOIN 3779550,77%
Diyarbakır
26°

AÇIK

12:58

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

‘Sivas Katliamı’nın hesabı sorulacak’
  • Rojev
  • Güncel
  • ‘Sivas Katliamı’nın hesabı sorulacak’

‘Sivas Katliamı’nın hesabı sorulacak’

Sivas Katliamı duruşmasının ardından açıklama yapmak isteyen kitleye polis müdahale etti. Kitle "Sivas'ın hesabı sorulacak" sloganı ve alkışlar eşliğinde müdahaleyi protesto etti.

ABONE OL
Eylül 21, 2022 15:00
‘Sivas Katliamı’nın hesabı sorulacak’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ANKARA- Sivas Katliamı duruşmasının ardından açıklama yapmak isteyen kitleye polis müdahale etti. Kitle “Sivas’ın hesabı sorulacak” sloganı ve alkışlar eşliğinde müdahaleyi protesto etti.

Sivas’ta 2 Temmuz 1993 tarihinde Madımak Oteli’nde 33 kişinin yakılarak katledilmesine dair firari sanıklar Murat Sonkur, Eren Ceylan ve Murat Karakaş hakkında devam eden davanın 29’uncu duruşması Ankara 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmayı çok sayıda Alevi örgütü temsilcisi, avukat ve demokratik kitle örgütü temsilcisi izledi. Duruşmanın ardından salonda yer alan kitle Ankara Adliyesi’nde bir basın açıklaması yapmak istedi. Açıklamayı yapan kitleye polis ekipleri müdahale ederek engelledi. Kitle polis ekiplerini alkışlayarak ve slogan atarak protesto etti.

Polis müdahalesine protesto eden kitle “Sivas’ın ışığı sönmeyecek”, “Sivas’ın hesabı sorulacak”, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verece” sloganları attı.

‘29 YILDIR SAĞLANMAYAN ADALETİN PEŞİNDEYİZ’

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Cuma Erçe, polisin müdahalesine ilişkin şunları söyledi: “Anayasal hakkımız olan basına bilgi verme ve basın açıklaması yapma hakkımız engelleniyor. 29 yıldır sağlanmayan adaletin peşindeyiz. 30’ncu yılına girecek olan Sivas Madımak davasının son duruşmasından çıktık. Yine adalet sağlanmadı.  Canlarımızın ailelerinin vicdanları sızlıyor.” 

Kitle yapılan açıklamanın ardından katledilen gazeteci Musa Anter davasının duruşmasını takip etmek için yeniden Ankara Adliyesi’ne geçti.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.