en iyi rulet siteleri
Şirnex’te polis engellemesi yürüyüşle protesto edildi
  • Rojev
  • Kadın
  • Şirnex’te polis engellemesi yürüyüşle protesto edildi

Şirnex’te polis engellemesi yürüyüşle protesto edildi

Sîlopiya’da kadın katliamlarına “Mor Zincir” eylemiyle dikkat çekmek isteyen kadınlar, polis engeliyle karşılaşırken, kitle yürüyüş yaparak engellemeyi protesto etti.

ABONE OL
Kasım 15, 2022 14:00
Şirnex’te polis engellemesi yürüyüşle protesto edildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ŞIRNEX – Sîlopiya’da kadın katliamlarına “Mor Zincir” eylemiyle dikkat çekmek isteyen kadınlar, polis engeliyle karşılaşırken, kitle yürüyüş yaparak engellemeyi protesto etti. 
 
25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında başlatılan etkinlikler hız kesmeden devam ediyor. Tevgera Jinên Azad (TJA) öncülüğünde Şirnex’in Sîlopiya ilçesinde bulunan Sanat Sokağı’nda bir araya gelen kadınlar, Mor Zincir eylemi yaparak kadın katliamlarına dikkat çekmek istedi. 
 
Eyleme, Halkların Demokratik Partisi (HDP) kent Milletvekili Nuran İmir, HDP Sîlopiya Belediyesi Eşbaşkanı Adalet Fidan, Barış Anneleri Meclisi, HDP il ve ilçe örgütlerinin yanı sıra, çok sayıda kadın katıldı. Ancak polis, etkinliği engellemek istedi. Buna karşı kadınlar kararı protesto etmek için “Jin Jiyan azadî” sloganlarıyla, HDP ilçe binasına kadar yürüdü. Yürüyüşün ardından kadınlar ilçe örgütü önünde oturma eylemi başlattı.
 
‘ENGELLERİ AŞACAĞIZ’ 
 
Burada konuşan Milletvekili Nuran İmir, polis engellemesine “Kadın katillerini tutuklayın” sözleriyle tepki gösterdi. İmir, devamında şöyle konuştu: “Tecride, yoksulluğa ve her türlü hak ihlallerine demokratik eylemlerle karşı çıkmak istiyoruz. Kadına yönelik şiddet çok yönlüdür. Şiddet kadınların yaşamını ablukaya aldı. Türkiye’de kadınlar her gün erkekler tarafından şiddete maruz kalıyor. Kurdistan’da özellikle de Şırnak’ta kadınlar en fazla ‘güvenlik’ güçlerinin şiddetiyle karşı karşıya kalıyor. Savaşa, çatışmaya, şiddete ve tecavüze karşı sesimizi yükseltmek istiyoruz. Ancak attığımız her adım Şırnak polisi tarafından yüzlerce barikatla engellenmeye çalışılıyor. Bu uygulamalar keyfidir. Özgürlük talep eden kadınların sesini kısmak istiyorlar. Bu yaklaşımı kınıyor ve kabul etmiyoruz. Kadınların ‘güvenliğini alıyoruz’ diyorsanız gidin kadın katillerini tutuklayın, onların ortağı olmayın. Mücadelemizde geri adım atmayacağız, direneceğiz. Bu engelleri de aşacağız.”
 
Kadınlar daha sonra ilçe binası önünde oturma eylemine geçti. Oturma eylemi, “Kadınlara değil, katillere barikat” sloganlarıyla sürüyor.
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.